Endurocu.Com

         
 

 

 
         
  |  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

Endurocu

Endurocu

Endurocu

Endurocu

Endurocu


 
Site Girişi
Üye Adı:
Şifre:

Şifremi unuttum!
   Hemen Üye Ol

Members List Üyelik
Son Üye:denizket
Bugün:0
Dün:0
Toplam:8714

Sitede şu anda toplam 2483 aktif kullanıcı
ve ziyaretçi gezmektedir.
 


 
APRILIA BMW HONDA KAWASAKI KTM MOTOGUZZI SUZUKI YAMAHA
 

 
 

BMW F650 GS

Enduro pazarındaki yoğun talebi göz ardı edemeyen BMW, iddialı F650 ürün serisini yeniledi... Enduro motosiklet sınıfı Alman üretici BMW için ayrı bir önem taşır. ‘80’li yılların başında yollara çıkardığı GS ürün serisiyle bu sınıfta önemli bir pazar payına ulaştı. Firma hemen hemen her yıl küçük operasyonlarla ailenin güncelliğini koruyor. Hatırlanacağı üzere son olarak R 1150 GS ailesi yenilenmişti. Firma şimdi de elini F 650 serisine attı.

Ailenin küçük motor hacimli üyeleri CS, GS ve GS Dakar artık daha güçlü motor tiplerine sahip. Gelecekte yürürlüğe girecek olan Euro2 emisyon normuna göre hazırlanan motorlarda çift buji taşıyor. Bu yakıtın daha iyi yanmasını sağlarken, performansta da artış getiriyor.

Yenilik Kalbinde

Çift ateşleme sistemi, kapasiteyi önemli ölçüde artıran ve daha çok fonksiyonlu bir yazılım sunan yeni bir motor sistemi ile beraber geliyor: BMS-C II (BMW Motor System). Bu gelişmiş teknoloji sayesinde egzoz emisyonları azalıyor. Yeni motor, düşük yakıt tüketimi ile tanınan önceki modelden bile yüzde 6 (90 km/s hızda 3.2 litre/100 km) ile yüzde 14 (120 km/s hızda 4.3 litre/100 km) oranında daha az yakıt harcıyor.

Maksimum güç ve tork aynı olarak kalıyor fakat maksimum torka artık daha düşük bir motor hızında ulaşılıyor. Susturucuların iç yapısı da değiştirilmiş ve katalitik konvertör, emisyon seviyesini örnek alınacak kadar düşük seviyeye azaltacak şekilde geliştirilmiş.

F 650 serisinin motoru kadar olmasa da dış tasarımında da yenilikler var. Geliştirilen ön bölüm tasarımı, ‘büyük GS’i andıran ön çamurluk, yeni hava giriş paneli ve logo plakası, yenilenmiş rüzgarlık ve daha büyük farlar göze çarpan en önemli öğeler... Tasarımdaki bu değişiklik, GS ailesi içinde daha da yakın ve doğrudan bir ilişki yaratıyor. Küçük ama ilginç bir ayrıntı da, hava giriş paneli ve logo plakasının rüzgar ile birlikte basıncı azaltması ve böylece sıcak havanın yağ deposundan uzaklaştırılması. Yeni ve gelişmiş rüzgarlık her iki modelde de, özellikle sürücü kaskı bölgesinde, havanın etkisini azaltarak rüzgara ve olumsuz hava koşullarına karşı daha iyi koruma sağlıyor. Arazi sürüşlerinde sürücü isterse ön camı tamamen sökebiliyor.

Ailenin Tüm Detayları

F 650 GS Dakar’ın rüzgarlığı, önceden olduğu gibi yine daha büyük ve koyu renkli. Ayrıca artık F 650 GS’de de bu tip bir şeffaf cam bulunuyor. Arka çanta askılarının yeni tasarımı ve yapısı sayesinde sürücü, araya bir tabaka koymaya gerek kalmadan arka çantanın bağlanmasını sağlıyor.

Çeşitli bilindik çantalar bu yeni modellerde de kullanılabiliyor ama değişen bağlantı noktaları nedeniyle eski çantalar yeni modellere uymuyor. Geliştirilmiş gösterge tablosu tasarımı ve elektrik sistemi ile yeni farlar büyütülmüş merceği sayesinde yolu daha homojen biçimde aydınlatılabiliyor. Daha sert gösterge paneli profili ve gri renkli göstergeler teknik bir görünüş sunuyor ve rakamlar kolay okunuyor. F 650 GS ve GS Dakar’daki dörtlü ikaz flaşörleri, önceki modeldeki gibi gidon ısıtma düğmesinin bulunduğu tabakada yer alan düğmeyle kontrol ediliyor. Yeni bir standart özellik de sürücünün aküyü çıkarmak zorunda kalmadan şarj edebilmesini sağlayan sabit güç soketi.

Kabloyla çalıştırma olanağı, sürücünün hiçbir büyük parça çıkarmasına gerek kalmadan motosikleti kablo yardımıyla çalıştırmasını sağlıyor. Sinyal lambası ve debriyaj kolunda geliştirilmiş. Özellikle bayan sürücüler açısından önemli bir sorun, geniş açılı debriyaj kolu, yeni modelde ortadan kaldırılıyor. Geniş açı daraltılarak, küçük elli sürücüler için bile sağlam ve güvenli kavrama sağlayan ve gerekirse açısı değiştirilebilen bir debriyaj kolu yaratılmış.

2002 yılı başında piyasaya çıkan F 650 CS’de operasyondan nasibini almış. Yeni model yılına çift ateşlemeli güç ünitesi dahil olmak üzere belli değişikliklerle giriyor: CS’in standart özelliklerine, F 650 GS’de de bulunan ayarlanabilir ve ergonomik debriyaj kolu, değiştirilmiş sinyal lambası ve güç soketi eklenirken, 2004 model yılında rüzgarlık desteği ve çanta askısı yarı-saydam değil, siyah plastik olarak karşımıza çıkıyor.

Teknik Veriler:

Max Hız: 166 Km/s
Ağırlık: 193 Kg
Ön Fren Tipi: Disk
Arka Fren Tipi: Disk
Silindir Hacmi: 652 cc
Yakıt: Kurşunsuz
Güç: 50 Bg
Güç Devir: 6500 Devir/dk
Tork: 60 Nm
Tork Devir: 5000 Devir/dk

Eklenme April 17th 2005
Yazan: Haluk AKKAYA
Puan:
İlgili Bağlantı: BMW Motosiklet Türkiye
Hit: 32956
Dil: turkish

  

[ İncelemelere Geri Dön | Yorum Ekle ]
 
 

Bilgi & Servisler

Foto GaleriEtiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar