Hemen Üye Ol


 
 Ana Sayfa
 Konu Başlıkları
 Haber Arşivi
Accès réservé aux membres Haber Önerin
 Top 10
 Arama Motoru
 Iletisim
 Forumlar
Accès réservé aux membres Özel Mesajlar
 Site Messenger
 Bilgi
 Hesabınız
Accès réservé aux membres Üye Listesi
 Üye Fotoğrafları
 Download
 Videolar
 Web Linkleri
 Motosiklet İnceleme
 Servisler
 Anketler
 Reklam
 Reklam C-Panel
 Logo & Görsel Galeri
 Hava Tahmini
 Karayolları Haritası
 Hava Tahmini
 Site Hakkinda
 Bize Yazın
 Arkadaşına Öner
 Sıkça Sorulan Sorular
 Webmail
 

 
Site Girişi
Üye Adı:
Şifre:

Şifremi unuttum!

Members List Üyelik
Son Üye:hugh09adam
Bugün:0
Dün:0
Toplam:8687

Sitede şu anda toplam
[ 771 ] aktif kullanıcı
ve ziyaretçi gezmektedir.
 


 
APRILIA BMW HONDA KAWASAKI KTM MOTOGUZZI SUZUKI YAMAHA
 

 
  İlk motosikletiniz ne olmalıdır?
Tarih: 13.07.2011 Saat: 13:30 Gönderen: admin
 
 
  İpuçları

Bir 125cc yada en fazla 250cc, hatta küçük bir scooterle başlayın derim. Kursa gidin ve bu safhaları orada geçirin, ehliyetinizi de aldıktan sonra her marka ve model motora binebilirsiniz. Başlangıç motosikleti satın alırken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri unutmayın lütfen. Her şeyden önce temiz ve ucuz bir ikinci el olmalıdır ki tüm teknikleri denemekten çekinmeyesiniz. Pahalı bir motor alırsanız denemekten çekinirsiniz, düşürmekten, çizilmesinden çekinirsiniz, kıyamazsınız buda sizin sürüş yeteneklerinizin gelişmesine yardım etmeyecektir.

İkinci faktör kontrol edebileceğiniz bir motor olmalıdır. Kontrol edilebilirlik fizik yapınıza, beden ölçülerinize, hangi ortamlarda daha çok kullanacağınıza, trafik ve yol tecrübenize bağlıdır.

Eğitim esnasında tek tip bir motordan ziyade farklı tipte motorlar kullanmak sizin sürüş kabiliyetiniz üzerinde olumlu etkiler yapacaktır. Çok korkak davranmayın ama ilk motorunuz 600 cc üzerinde olmamalıdır. Bu arada 20 yıllık iyi bir otomobil sürücüsün ile yeni trafiğe çıkacak 18 yaşındaki bir gencin motosiklet ehliyetlerini aynı anda almış olsalar bile aralarında çok fark olacaktır. 190 cm boyunda birisi elbette 165 cm boyundaki bir kişiye uyan alçak bir motora sığamayacağı için onun boyuna uygun daha yüksek bir motora binmesi(enduro tipi) uygun olacaktır.Ehliyet alır almaz hemen ana yollara, yoğun olarak şehir trafiğinin aktığı caddelere çıkmayınız. İlk zamanlar tali, sakin yollarda kullanarak bir kaç ay daha kendinizi ustalaştırdıktan sonra kademeli olarak yoğun trafikte sürüşlere girmeye başlayınız. Mümkünse size destek olup yol gösterecek daha tecrübeleri bir arkadaşınız yada büyüğünüzle sürüşlere katılınız. Motor sürücülüğünün fiziksel olduğu kadar zihinsel bir işlev olduğunu, yüksek dikkat ve konsantrasyon istediğini asla unutmayınız.

Bazı motorlar ağırdır bazıları hafif. Bazıları sırtınızı ağrıtır bazıları bileklerinizi. Bazıları iyi viraj alır bazıları düz yolda dengelidir. Bazıları devirlidir bazıları torklu. Bazıları gösterişlidir, büyüktür bazıları gösterişsiz ama her şartta kullanışlıdır.

Para sizin, yaşamda sizin. Abartmadan gönlünüze göre takılın

Alpaslan KUZUCAN

Netopsiyon

Copyright © Endurocu.Com
 
 
  İlgili Bağlantılar

 

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 

  Seçenekler
 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

 


 
 
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.
 
 


 
 
Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
 


 
 
Re: İlk motosikletiniz ne olmalıdır? (Puan: 1)
Gönderen: Navihawk Tarih: 05.01.2012 Saat: 09:13
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Maalesef ülkemizde eş-dost akraba veya kanka diye tabir edilen sözde arkadaşların gazıyla bütçesi yeterli olan bir çoğunun gazıyla her yıl onlarca vatan evladımız yanlış tercihler nedeniyle yollarda telef olmaktadır.
Tabii ki yeni başlayan yada yol tecrübesi az olanlara ,Ülkemizde iki tekere çook emeği geçmişı Sn.Kuzucan'nın tespitlerini dikkatle değerlendirmeleri şayanı tavsiyedir.

Bu işin sonucu şaka götürmez bir şekilde ya KALICI SAKATLIK veya UZUV KAYBI YAda Şanslıysanız ÖLÜMDÜR.En azından şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki İLK makinanız hafif ve ayakkabı gibi size uyan ölçüde olmaldır,''KESİNLİKLE RACE VEYA SS OLMAMALIDIR''..
Aslına bakılırsa sağlam bir 250cc lik seçenek bile normal bir bireyin her türlü ihtiyacını,uzuuuun yıllar keyfile görecek ve zevkle hizmet edecektir. Zaten günümüz hız ve emisyon katı değerleri ile ANTİBİYOTİK fiyatına insanımıza satılan YAKIT bu ülkenin gerçeği iken kalkıp da bizler 190 beygirlik hayvani makinalara sulanırsak önce psikiyatri servisne uğramamızı tavsiye ederler haklı olarak....


 
 

 
 
Re: İlk motosikletiniz ne olmalıdır? (Puan: 1)
Gönderen: pilot06 Tarih: 27.08.2012 Saat: 23:23
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
söylenecek en anlamlı ve en kısa cümlelerle o kadar güzel ifade etmişsin ki üzerine fazla konuşmaya gerek yok. Ağzına sağlık.


 
 
 
  Endurocuların Buluşma Portalı
Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved!
Copyright © 2004 - 2018 Endurocu.Com