Hemen Üye Ol


 
 Ana Sayfa
 Konu Başlıkları
 Haber Arşivi
Accès réservé aux membres Haber Önerin
 Top 10
 Arama Motoru
 Iletisim
 Forumlar
Accès réservé aux membres Özel Mesajlar
 Site Messenger
 Bilgi
 Hesabınız
Accès réservé aux membres Üye Listesi
 Üye Fotoğrafları
 Download
 Videolar
 Web Linkleri
 Motosiklet İnceleme
 Servisler
 Anketler
 Reklam
 Reklam C-Panel
 Logo & Görsel Galeri
 Hava Tahmini
 Karayolları Haritası
 Hava Tahmini
 Site Hakkinda
 Bize Yazın
 Arkadaşına Öner
 Sıkça Sorulan Sorular
 Webmail
 

 
Site Girişi
Üye Adı:
Şifre:

Şifremi unuttum!

Members List Üyelik
Son Üye:hugh09adam
Bugün:0
Dün:0
Toplam:8687

Sitede şu anda toplam
[ 769 ] aktif kullanıcı
ve ziyaretçi gezmektedir.
 


 
APRILIA BMW HONDA KAWASAKI KTM MOTOGUZZI SUZUKI YAMAHA
 

 
  Avrupa'daki Dağ Geçitlerinde Sanal Gezi
Tarih: 20.05.2005 Saat: 21:09 Gönderen: admin
 
 
  Gezi/Kamp Dağdan kopan rüzgarları, kar sularının soğukluğunu, dağların haşmetini ve dünyada yalnız olduğunuzu hissedebileceğiniz pırıl pırıl güneşli bir yaz gününde Alp Dağlarında olmak ister misiniz? Yaz mevsimi şartları başladığında ve sıcaklar artmaya başladığında gezinize başlayabilirsiniz. Artık Avrupa’daki dağlarda yağan karlar yerini yağmurlara bırakmıştır. Karlar ve yağmurlardan sonra toprak ta uyanır. Dağın özelliklerini taşıyan bitkiler meydana çıkar.

Dağların yamaç ve alanlarında yükselen buğularda bin bir renkte çiçek ve bitkiler oluşur. Sıcaklarla birlikte topraktaki çekirdekler çatlamaya başlamakta, filizleri ışığa ulaşmaya çalışmaktadır. Bunun dışında böcekler de yuvalarından çıkmakta ve yaşam savaşlarına yeniden koyulmaktadır. Dağların değişik yüksekliklerinde değişik tipteki ağaçlar dallarını geliştirmede ve yapraklarını açmaktadırlar. İşte tam bu ortamda gezimize başlamak için en uygun zamandır. Yaz mevsimi başlangıcı ile karın kapattığı dağ geçitleri açılmaktadır. Artık fırsat yakalarsanız yola koyulabilirsiniz.

Sizlere Alp Dağlarının geçitlerinde sanal bir gezi yaptırmak istiyorum. Çok iyi biliyorum ki bu sanal geziyi gerçekleştirmek isteyeceksiniz.

Alp dağlarının geçitlerinde büyük mutluluklar ile geziler yaptım. Tüm gezilerimin sonunda insanları ve tabiatı daha çok sevdim.

Geziye çıkmadan önce muhakkak internet aracılığıyla gezi planı yapıyorum. Bu yazının özü de bu plan çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Gelecekteki gezimi sizler ile paylaşmak istiyorum. Tahmin ediyorum ki sanal gezi hoşunuza gidecektir. Değişik bir dünyada yaşamak isteyeceksiniz.

Gezinin çok ince detaylarını sanki doktora tezi verir gibi açıklayacağım. Gezi programında yazılanlar sizlere yardımcı bilgi olacaktır . Belki konu hakkında bilginiz ve tecrübeniz vardır ama daha fazla bilgiyle konu ile ilgili kültürünüzü genişletebilirsiniz. Bu yazı dizisi hayal gücünüzü genişleterek gezinize katkıda bulunacaktır.

Sanal gezimizde bile dağlara hayran kalacaksınız. Dağlık yörelerde zor hayat şartları dağ insanlarının kaderidir. Bu dağ insanları, her gün beraber oldukları güzellikleri fark edemezler.

Alp dağlarının doğal güzelliklerini dünyanın hiç bir yerinde bulamazsınız. Bu dağlarda bulunmanın rahatlığı ile zirveye eriştiğinizde yeni arayışlara gireceksiniz. Dağ geçitlerine ulaşıldığında dağın gaddarlığı zihninizden silinerek mutluluk duygularına kapılacaksınız. İnsanoğlu teknoloji ile zaptedilmesi güç dağları artık kolayca keşfetmektedir.

Alp dağlarında Avrupalılar motosikletleriyle hafta sonu turları düzenlemektedirler. Bazıları ise otomobilleri ile haşmetli dağlara tırmanarak fethetme duygusu içinde olmaktadır. Tabiatın sessiz ve sakin ortamında güzellikleri seyretmektedirler.

Artık Avrupa' da tatil için üçüncü bir alternatif geliştirilmiştir. Avrupalılar tarihi yer gezileri ve deniz dinlence tatillerini üçüncü alternatife kaydırmaktadırlar.

Sıcak yaz ortamında Alp Dağları bembeyaz zirveleriyle masalımsı bir görüntü sunmaktadır. En ufak sesin bile duyulmadığı geçitlerde huzurunuzu çağrıştıran ortamı bulduğunuzu anlayacaksınız.

Hele bir de fotoğraf merakınız varsa hiç korkmadan deklanşörünüze basın. Her bir kare fevkalade olacaktır.

Alplerde yol alırken koca ıssızlık ortamında çok güçlü olduğunuzu bir kez daha hissedeceksiniz. Tabiatın güzelliği içinde manzaralardan etkileneceksiniz ve dilinizden melodiler dökülecek. Siz de bu duruma şaşıracaksınız. Belki aracınızı kenara çekerek tabiatı izleyeceksiniz. Kendinizi kaybedeceksiniz. Huzuru bulduğunuzu fark edeceksiniz.

Bu dağ geçitleri insanın kendini kaybettiği yerlerdir. Huzurlu olsan bile, gerçek huzurun ne olduğunu anlamak ve hissetmek için gezilmesi gereken yerlerdir. Dağ geçidinde gölün kenarında oturarak hülyalara dalmanız mümkündür. Bu yaşınıza rağmen buraları görme sevincine varmadıysanız kendinizi suçlu bulacaksınız.

Artık dağlardasınız. Çevrenizde itibar ve servet iradesi olan yalı, villa ve şatoların ne kadar manasız olduğunu anlayacaksınız. Ve tekrardan geri kalan hayatınızı doya doya yaşayacaksınız.

Bu gezide kendi bencilliğinizden sıyrılıp yeme, içme soluk alma-verme, sevinip coşma, sevip sevilme olanaklarını, çeşitli insanlarla paylaşma bilincini yakalayacaksınız. Tabiatın tüm güzelliklerini herkesin görmesini isteyeceksiniz.

Yazı dizisinde Avrupa' da dönüşleri olan üç önemli dağ geçidinin merkezleri bulunmaktadır. Bu üç önemli merkez dışında, bu tarzda başka alan yoktur.

Bu dağ geçitleri Fransa ve Avusturya' da da bulunmasına rağmen geçit alanlarında konaklayarak bir kaç geçitten geçmeniz mümkün değildir. Zira, böyle bir yer yoktur.Konuyu biraz daha açmak gerekiyor. Bursa'da Uludağ'a çıkarak tabiatın güzelliklerini yakalayabilirsiniz. Oysa zirveden ayrı bir yol ile başka bir dağ ortamına geçerek başka güzellikler bulamazsınız. Bu bakımdan tatilinizi tabiatın içinde gerçekleştirirken değişik ortam güzellikleri yakalamak ancak Avrupa' da;

a- Gotthard tüneli çevre dağlarında,
b- St. Moritz ve Davos yerleşim yeri çevre dağlarında,
c- İtalya' da Dolomiten bölgelerinde mümkün olmaktadır.

Yazı dizisinde konaklayacağınız yerler, dağ geçitlerine yakın yerlerden seçilmiştir. Tatiliniz boyunca dizide verilen haritalardan, gezmek istediğiniz dağ geçitlerini belirleyerek uygun konaklama yeri bulmanız mümkündür. Tatilde belirli gün aralıkları ile özellikleri belirtilen dağ geçitlerinden geçebilirsiniz. Bu arada istirahatinize de dikkat etmelisiniz.

Dizide bulunduğunuz mevkiinin deniz seviyesinden yükseklikleri de verilmektedir. Çıkmayı arzu ettiğiniz dağ yükseklik kodları da bilgi olarak verilmektedir.

Bu tatil sağlığınıza sağlık katacak, sıhhatli insanların daha da dinçleşmesini sağlayacaktır.

Avrupa' daki motosiklet klüpleri yaz tatillerini birlikte bu geçitlerde yapıyorlar. Her geçen gün klüp üyelerinin sayıları da artmaktadır.

Avrupa Otomobil ve Motosiklet Federasyonu; dağ geçitleri üzerine değerlendirmeler yaparak, dağ geçitlerine not vermiştir.

Türkiye'deki tüm motosiklet sürücülerini ve de klüplerini sanal geziye davet ediyorum. Avrupa'da her yıl geleneksel olarak yapılan İtalya, Fransa ve İsviçre bisiklet turlarında muhakkak birkaç etap bu dağ geçitlerinde olmaktadır.

Profesyonel olan bisikletçiler antrenmanlarını kesinlikle ıssız ve sakin olan bu dağ yolarında yaparak beden mukavemetlerini arttırmaktadırlar.

Yazının devamı ve detaylar için tıklayınız

Netopsiyon

Copyright © Endurocu.Com
 
 
  İlgili Bağlantılar

 

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 3
Toplam Oy: 3


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 

  Seçenekler
 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

 


 
 
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.
 
 


 
 
Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
 

 
  Endurocuların Buluşma Portalı
Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved!
Copyright © 2004 - 2018 Endurocu.Com