Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - arkadaşlar acil motosiklet alacağım tavsiyelerinizi bekliyor

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

arkadaşlar acil motosiklet alacağım tavsiyelerinizi bekliyor
Sayfa Önceki  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ağu 06, 2012 2:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

1998 BMW F650 Funduro'ya 216 bin kilometre çevirttirmiş biri olarak doğru iz üzerindesiniz demek istiyorum.
önce sizi sentez edelim:
Yarışa katılacakmısınız?
Gaza gelecekmisiniz?
Kronik sorun arayacakmısınız?
"Bunu fabrika tkmış ama ustam bunu takarsak çok daha iy iolacak diyor" diye bir zihniyeti mi destekliyorsunuz?
""BMW duydum ki parçası çok pahalıymış?"" çılarımı dinliyorsunuz?
ve bir dünya seçenekte sunabilirim.
Eminim ki yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri size uymuyor ve yazmadıklarımda uymayacak.
Birincisi ""Her Şeyin Tinga Terazi Olmasını Beklerseniz, hiçbirşey yapamazsınız""der eskiler.
ikincisi Kilometre olayına takılmayın. face ve ben ve pek çok arkadaş bu konuda son sözleri söyledik. 1998 model olup 70bin km mantıklı, 60bin düşündürür, 50bin saçma,40bin yok devenin nalı diye kategoriler yaptık hatta...matematiğini kendinizde yapabilirsiniz, çıkan rakam aylık 250-350 arası olacaktır muhtemel.
Aramızda endurosu olup ayda 250km-350km yol yapan varmı diyesim geldi birden Very Happy
Neyse latifeler kısmını geçelim,
F650Funduro/Strada hangisini bulursunuz herhangi bir fikrim yok ancak F650 Funduro kullanıcısı olarak 19bin kmde bana gelen motorumdan bahsedebilirim.
Herkesin Kronik bir arıza arayıp ""işteeee buldum"" diyerek bayraklar açarak forumlarda sanki bir kahramanmış gibi ortaya döktüğü görüntüyü ne yazık ki ben dökemeyeceğim, yüzlerce mühendisten daha iyi çalışan bir kafam yok maalesef.
kronik denilen şey aslında kendimizden de bahsedersek üşüttüğünüzde gerekli önlemleri almaz iseniz ve sürekli tekrarlarsa bir süre sonra size yapışır ve bu sizin kronik hastalığınız olur. İşte motorda da aynı bir mantık söz konusu. Eğer arızalı parçayı değiştirmez arızanın bütün sisteme yayılmasını sağlar ve çalışma prensiplerinde sorun yaşatırsanız nolur. Motorunuz hastalanır ve ustaların yada forumların ağzı sizde de olur. ""yaa bu motorun kronik sorunu xxxxxxmiş"""
böyle bir sorun yok...
Radyatörü küçük, sürekli hararet yapar fan açar su kaynatır dicekler...
Sistemin soğutması sadeece radyatörle olmuyor ne yazık ki, şaşe içinde dolaşan yağda aynı zamanda soğutucu etkisi oluyor. zaten amaç motor bloğunu buız gibi yapıp sürmek değil. ÇALIŞABİLİR ISIda tutmak verim almak. Radyatörü küçük değil, aksine söküp götürün bir radyatörcüye ve hiç birşey söylemeden eline tutuşturun ""hangi arabanın bu" siz söyledikte sonrada ""ne kadar kocaman ne gerek varmış bu kadar büyük koymuş"" derler.(tecrübe sabittir.)
üzerindeki fanın yetmeyeceğini iddia edenler vardır ve bir forumda fan yetersizliği yüzünden motorun yandığını iddia eden birilerini bile gördüm, bilgisayar fanı takmış.
ama aklına gelmemiş Motor ya susuzluktan yada yağsızlıktan yanar!!!!
yada termostat arızalıdır, alındığı günden beri değişmemiştir.
devirdaim su kaçırıyordur
antifirizsiz su koyduklarından keçeler su tarafından yıpratılmıştır ve su kaçağı oluşuyordur vesaire vesaire...
F650 oturuş ve sürüş konforu olarak gerçekten uzun yolları hedefleyenler için dizayn edilmiş bir motordur. ve sizi yüksekte tutması çok ileri noktaları dahi görmenizi sağlaması artı bir avantajdır.
Sistem olarak basit görebilir çoğu kişi ama unutmamak lazım BASİT HER DAİM KOLAYDIR.
Motorunuzu beğenip alırken çok usta bir kulağa ihtiyacınız mutlaka vardır ama sonuçta bu bir algılama meselesidir. ben sizin yerinizde olsam bir otolaba götürüp silindir iç basıncını, ateşlemesini ölçtürürüm. sistemin içinde yorgunluk varsa zaten basınç testini geçemeyecektir. genelde insanlar motorun iç sağlığıyla değil, dış görüntüsüyle ilgilenirler. ve nezaman motor çuvallamaya başlar ozaman biran önce bundan kurtulayım derler. çoğu kişi ben öyle yapmıyorum diyebilir, sözümüz asla o kişilere değildir zaten.
Motorun kilometresi 99binlik olduğundan ve alacağınız motor 70bindeyse bile kaçıncı 70bin olduğunu düşünmek gerekir. fakat bunu ekarte eden bir felsefede mevcut bizde...
Kilometreye takılma çalışıyormu ona bak..Çalışan demr ışıldar, çünkü...
böylece kilometre korkunuzu yenebilirsiniz.
hemde aldatılsanız bile motorun sorunsuz olması, çok klasik bir milad bakımıyla size hizmet vermesi daha önemlidir. az kilometreli bulursunuzda tamirciden çıkamazsınız...
Milad kelimesini kullandım az önce.
milad bakımına neler girer
Münşürler
yağ
bujiler
Yağ filtre
Zincir
Dişli Seti
Devirdaim Pompası
Amortisör keçeleri
Fren hidrolik yağları
Fren balataları
Egzost contaları
Bunları sıfırlarsanız bilirsinizki bunlardan gelebilecek her türlü sorun şu anda en az 30bin kilometre ilerde...
Göremeyeceğiniz şeyler için üzülmeyin, motor çalışırken ilk çalıştırmada susuturmada kendini gösterir.
Zor çalışır
Vuruntulu çalışır
çalışırken ambaleli çalışır
Devir ayarsız çalışır (1000/1700 arasında oıynar durur)
Çalıştırırken marş gürültüsü vardır(metaller birbirine vuruyormuş gibi)
çalışırken yağ doldurma kapağını açarsınız, içerde deli gibi bir basınç vardır haldır huldur yağ basılır, bu iyi..ama prostatlı gibi işiyorsa kaçın yada masrafı fiyattan düşürün.
Motor çalışırken çıkardığı sesler bellidir.
trak trak trak,
çıt çıt çıt
tık tık tık
tıs tıs tıs
fıs fıs fıs
bir rutin ses dizilimi vardır. çünkü içerde herşey sırayla çalışır.piston krankla yükselir, karbüratör benzinle havayı bsar, buji bobinle atşeler patlama ve piston aşağı itilir krank bir sonraki eylem için pistyonu tekrar yukarı iter....
bu düzene ait olmayan sesleri ayırt edebilirsiniz,
tok tok tok tokmak vurma sesi.gerçekten tok güp güp bir sestir.yataklar gidik.elinizde kalmak üzere 1000 lira yataklar artı işçilik.
gazı eniden çekip bırakın motor aniden hızlandığı gibi aniden aynı noktaya deviri düşürüyorsa güzel...
ama ani tepki göstermiyor ve yavaşça yükselip başladığı noktanın altına inip bekleyip sonra tekrar aynı devire geliyorsa çok bilinmeyenli denklem, ya alın arızayı tespit ettirn masrafını karşılayın yada vazgeçin.
ve en önemli yağ ve sıvı kaçakları.motorun durduğu yerde tam altında yağ damlaları varmı?
eğilip bakın silindirin önde egzostun çıkış noktalarında kaçak varmı
Silindir alt eteğinde kaçak varmı?
motorun iki parçadan,kabuktan oluştuğunu hayal edin.ve bunlara karpuz diyelim. bu iki karpuz aşağıda birleşim yerinden kaçırıyormu ona bakın.
sıvı kaçağı için hortumları halledebilirsiniz ama sol tarafta debriyaj kapağı ön tarafında devir daim pompası alt tahliyesi vardır, çalışınca motor buradan eğer su contası bozuksa su, yağ contası bozuksa yağ damlatır. bir nevi erken uyarı sistemi. buraya bakın kaçak varmı.
Amortisör kovanlarına boruların girdiği yerde terleme bol hidrolik sızıntısı varmı?
Askerliğini ulaştırma yapanalar bilirler GESTAY+B diye bir yazı yazar duvarlarda.
sizin ilk yapacağınız işte G kısmı.. gözle kontrol oluyor.
takıldığınız bir nokta olursa numaramı gönderdim dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
HELLAS
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 06, 2012 2:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

trak trak trak,
çıt çıt çıt
tık tık tık
tıs tıs tıs
fıs fıs fıs
.............İYİMİŞ ANLATIŞ GÜZEL

AMA YINEDE JAPAN YA
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
melih6153
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 06, 2012 5:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

turkizmir demiş ki:
1998 BMW F650 Funduro'ya 216 bin kilometre çevirttirmiş biri olarak doğru iz üzerindesiniz demek istiyorum.
önce sizi sentez edelim:
Yarışa katılacakmısınız?
Gaza gelecekmisiniz?
Kronik sorun arayacakmısınız?
"Bunu fabrika tkmış ama ustam bunu takarsak çok daha iy iolacak diyor" diye bir zihniyeti mi destekliyorsunuz?
""BMW duydum ki parçası çok pahalıymış?"" çılarımı dinliyorsunuz?
ve bir dünya seçenekte sunabilirim.
Eminim ki yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri size uymuyor ve yazmadıklarımda uymayacak.
Birincisi ""Her Şeyin Tinga Terazi Olmasını Beklerseniz, hiçbirşey yapamazsınız""der eskiler.
ikincisi Kilometre olayına takılmayın. face ve ben ve pek çok arkadaş bu konuda son sözleri söyledik. 1998 model olup 70bin km mantıklı, 60bin düşündürür, 50bin saçma,40bin yok devenin nalı diye kategoriler yaptık hatta...matematiğini kendinizde yapabilirsiniz, çıkan rakam aylık 250-350 arası olacaktır muhtemel.
Aramızda endurosu olup ayda 250km-350km yol yapan varmı diyesim geldi birden Very Happy
Neyse latifeler kısmını geçelim,
F650Funduro/Strada hangisini bulursunuz herhangi bir fikrim yok ancak F650 Funduro kullanıcısı olarak 19bin kmde bana gelen motorumdan bahsedebilirim.
Herkesin Kronik bir arıza arayıp ""işteeee buldum"" diyerek bayraklar açarak forumlarda sanki bir kahramanmış gibi ortaya döktüğü görüntüyü ne yazık ki ben dökemeyeceğim, yüzlerce mühendisten daha iyi çalışan bir kafam yok maalesef.
kronik denilen şey aslında kendimizden de bahsedersek üşüttüğünüzde gerekli önlemleri almaz iseniz ve sürekli tekrarlarsa bir süre sonra size yapışır ve bu sizin kronik hastalığınız olur. İşte motorda da aynı bir mantık söz konusu. Eğer arızalı parçayı değiştirmez arızanın bütün sisteme yayılmasını sağlar ve çalışma prensiplerinde sorun yaşatırsanız nolur. Motorunuz hastalanır ve ustaların yada forumların ağzı sizde de olur. ""yaa bu motorun kronik sorunu xxxxxxmiş"""
böyle bir sorun yok...
Radyatörü küçük, sürekli hararet yapar fan açar su kaynatır dicekler...
Sistemin soğutması sadeece radyatörle olmuyor ne yazık ki, şaşe içinde dolaşan yağda aynı zamanda soğutucu etkisi oluyor. zaten amaç motor bloğunu buız gibi yapıp sürmek değil. ÇALIŞABİLİR ISIda tutmak verim almak. Radyatörü küçük değil, aksine söküp götürün bir radyatörcüye ve hiç birşey söylemeden eline tutuşturun ""hangi arabanın bu" siz söyledikte sonrada ""ne kadar kocaman ne gerek varmış bu kadar büyük koymuş"" derler.(tecrübe sabittir.)
üzerindeki fanın yetmeyeceğini iddia edenler vardır ve bir forumda fan yetersizliği yüzünden motorun yandığını iddia eden birilerini bile gördüm, bilgisayar fanı takmış.
ama aklına gelmemiş Motor ya susuzluktan yada yağsızlıktan yanar!!!!
yada termostat arızalıdır, alındığı günden beri değişmemiştir.
devirdaim su kaçırıyordur
antifirizsiz su koyduklarından keçeler su tarafından yıpratılmıştır ve su kaçağı oluşuyordur vesaire vesaire...
F650 oturuş ve sürüş konforu olarak gerçekten uzun yolları hedefleyenler için dizayn edilmiş bir motordur. ve sizi yüksekte tutması çok ileri noktaları dahi görmenizi sağlaması artı bir avantajdır.
Sistem olarak basit görebilir çoğu kişi ama unutmamak lazım BASİT HER DAİM KOLAYDIR.
Motorunuzu beğenip alırken çok usta bir kulağa ihtiyacınız mutlaka vardır ama sonuçta bu bir algılama meselesidir. ben sizin yerinizde olsam bir otolaba götürüp silindir iç basıncını, ateşlemesini ölçtürürüm. sistemin içinde yorgunluk varsa zaten basınç testini geçemeyecektir. genelde insanlar motorun iç sağlığıyla değil, dış görüntüsüyle ilgilenirler. ve nezaman motor çuvallamaya başlar ozaman biran önce bundan kurtulayım derler. çoğu kişi ben öyle yapmıyorum diyebilir, sözümüz asla o kişilere değildir zaten.
Motorun kilometresi 99binlik olduğundan ve alacağınız motor 70bindeyse bile kaçıncı 70bin olduğunu düşünmek gerekir. fakat bunu ekarte eden bir felsefede mevcut bizde...
Kilometreye takılma çalışıyormu ona bak..Çalışan demr ışıldar, çünkü...
böylece kilometre korkunuzu yenebilirsiniz.
hemde aldatılsanız bile motorun sorunsuz olması, çok klasik bir milad bakımıyla size hizmet vermesi daha önemlidir. az kilometreli bulursunuzda tamirciden çıkamazsınız...
Milad kelimesini kullandım az önce.
milad bakımına neler girer
Münşürler
yağ
bujiler
Yağ filtre
Zincir
Dişli Seti
Devirdaim Pompası
Amortisör keçeleri
Fren hidrolik yağları
Fren balataları
Egzost contaları
Bunları sıfırlarsanız bilirsinizki bunlardan gelebilecek her türlü sorun şu anda en az 30bin kilometre ilerde...
Göremeyeceğiniz şeyler için üzülmeyin, motor çalışırken ilk çalıştırmada susuturmada kendini gösterir.
Zor çalışır
Vuruntulu çalışır
çalışırken ambaleli çalışır
Devir ayarsız çalışır (1000/1700 arasında oıynar durur)
Çalıştırırken marş gürültüsü vardır(metaller birbirine vuruyormuş gibi)
çalışırken yağ doldurma kapağını açarsınız, içerde deli gibi bir basınç vardır haldır huldur yağ basılır, bu iyi..ama prostatlı gibi işiyorsa kaçın yada masrafı fiyattan düşürün.
trak trak trak,
çıt çıt çıt
tık tık tık
tıs tıs tıs
fıs fıs fıs
bir rutin ses dizilimi vardır. çünkü içerde herşey sırayla çalışır.piston krankla yükselir, karbüratör benzinle havayı bsar, buji bobinle atşeler patlama ve piston aşağı itilir krank bir sonraki eylem için pistyonu tekrar yukarı iter....
bu düzene ait olmayan sesleri ayırt edebilirsiniz,
tok tok tok tokmak vurma sesi.gerçekten tok güp güp bir sestir.yataklar gidik.elinizde kalmak üzere 1000 lira yataklar artı işçilik.
gazı eniden çekip bırakın motor aniden hızlandığı gibi aniden aynı noktaya deviri düşürüyorsa güzel...
ama ani tepki göstermiyor ve yavaşça yükselip başladığı noktanın altına inip bekleyip sonra tekrar aynı devire geliyorsa çok bilinmeyenli denklem, ya alın arızayı tespit ettirn masrafını karşılayın yada vazgeçin.
ve en önemli yağ ve sıvı kaçakları.motorun durduğu yerde tam altında yağ damlaları varmı?
eğilip bakın silindirin önde egzostun çıkış noktalarında kaçak varmı
Silindir alt eteğinde kaçak varmı?
motorun iki parçadan,kabuktan oluştuğunu hayal edin.ve bunlara karpuz diyelim. bu iki karpuz aşağıda birleşim yerinden kaçırıyormu ona bakın.
sıvı kaçağı için hortumları halledebilirsiniz ama sol tarafta debriyaj kapağı ön tarafında devir daim pompası alt tahliyesi vardır, çalışınca motor buradan eğer su contası bozuksa su, yağ contası bozuksa yağ damlatır. bir nevi erken uyarı sistemi. buraya bakın kaçak varmı.
Amortisör kovanlarına boruların girdiği yerde terleme bol hidrolik sızıntısı varmı?
Askerliğini ulaştırma yapanalar bilirler GESTAY+B diye bir yazı yazar duvarlarda.
sizin ilk yapacağınız işte G kısmı.. gözle kontrol oluyor.
takıldığınız bir nokta olursa numaramı gönderdim dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

valla efendım cok tesekkur ederım hep dıyorlar parcası pahalı yok eskı model valla 2012 çi alıcama 90 model japon alırım her neyse herkes ayrı ayrı konusuyor napcamı bilemedim ama iste motorun motor aksamı cok onemlı haklsınız km den once motorun durumu onemlı ben az cok anlarım motordan ama bu motor ayrı bişey sus sogutma vs kafa karıştırır motoru alıcam zaman usaya goturcem ıns hep hayalımdır boyle bmw amplemlı motorum olsun filan bide dun ıstanbuldan gelırken yolda bi bmw gordum boxer motor r80 gs yeni toplanmıs motor znguldaga belkı tanırsınız motorun sahıbı zonguldak motor kulubu baskanımız her neyse bana f650 ye bulasma dedı rotax motor filan dedi kafamı karıstırdı:S
Başa dön
melih6153
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 06, 2012 5:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

HELLAS demiş ki:
trak trak trak,
çıt çıt çıt
tık tık tık
tıs tıs tıs
fıs fıs fıs
.............İYİMİŞ ANLATIŞ GÜZEL

AMA YINEDE JAPAN YA

Smile)) güzel tarifti ama Smile
Başa dön
anaximandros
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 06, 2012 10:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

emegıne saglık ızmır turk, soylenebılecek herseyı soylemıssın.

melıh arkadasıma tekrar edıyorum. rotaz bana gore dunynın en ıyı makınasını yapar. sen baskasına bakma, bılgısı olanda konusyor olmayanda. en nefret ettıgım tıplerdır bunlar. ıyı bır bakımlı f650 candır. soylenecek baska bır soz yok.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sonraki
9. sayfa (Toplam 12 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar