Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Cross Motor ve Şehir

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Cross Motor ve Şehir
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
CABBAR
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pts Ksm 14, 2011 3:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ushuaia---sadece offroad icin yapilmis lastiklerle asfaltta surmeye kalkmak, ilk zorlamada (viraj, islak, ani fren vs) asfalti opmekle sonuclanir.

Merhabalar,okuyunca yazamadan edemedim Very Happy

2006 yılından bu yana muhtelif arazi lastikleri ile,arazi,asfalt karışık yol yaparım.Hep sorarlardı "ya bu lastikler ile asfaltta zor olmuyormu" diye.
Islak zeminde falan kayıyor ama,zaten ağırlıkla arazide kullanıyorum,şehir içinde de yavaş gidiyorum idare ediyor diyordum.Etmiyormuş.

Bir ay önce 40 km hızla giderken,önüme kıran bir araca; sırf lastiklerin pisliğine duramadığımdan çarptım.Sol bacak kırık,kol gibi platin çakıldı,vidalar falan bir sürü sıkıntı.Olacağın önüne geçilmez tabii,ama tedbiride almak lazım.Hep ihmal ettiğim lastik işini asfalt'a daha uygun bir enduro lastik ile çözseydim belki o mesafede duracaktım,bu olayda yaşanmamış olacaktı.Dediğim gibi olacağa çözüm yok.Ama önce tedbir,sonra takdir.

Dolayısı ile parmak kadar dişli lastik ile asfaltta sefa olmuyor.Yeri öpmeklede kuratarılamıyor her zaman maalesef.

Osman hocam,KX,EXC,CRF vs.makinalar,zaten gündelik şehir içi kullanımı için üretilmiyorlar.Bunlar saatlik bakım isteyen,küçücük depolu,çok yakan ama ona karşın hafif ve torklu her türlü atraksiyona ve yarışa girebileceğin makinalar.Senin yaşında,motor tecrübesi olmayan bir arkadaş bunlardan biri ile başlar ise; mazallah motosiklet hayatı başlamadan,kırık bir kemik ile son bulabilir.O yüzden nacizhane tavsiyem önce ehliyet ve eğitim almalısın.Sonra eksiksiz korumalarını,onun ardından amacına uygun düşük cc bir enduro alabilirsin.Hepsi bir arada olmuyor.Araziye girsen lastik lazım,arazi lastiği ile asfaltta sorun yaşarsın,asfalt lastiği ile de arazide,böyle gider bu sürünceme,hoş geldin enduro dünyasına. Very Happy
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Selamlar.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
ushuaia
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Ksm 14, 2011 9:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

CABBAR demiş ki:
şehir içinde de yavaş gidiyorum idare ediyor diyordum.Etmiyormuş.

cok gecmis olsun
Başa dön
fatihyapici
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pts Ksm 14, 2011 9:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selamlar,
Hevesini kırmak gibi olmasın ama daha asfalt tecrüben olmadan araziye çıkmayı bırak vitesli tecrüben bile olmadığı için bana göre YBR125 ya da CBF150 tarzı bir motor alıp en az 6 ay ya da 5-6 BİN km yaptıktan sonra istediğin bir kros a geç ve keyfini çıkar Wink

Fatih YAPICI

R 1150 GS
Başa dön
BlackRose
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Ksm 14, 2011 1:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

almak istediğin spesyal makineler şehir içi kullanımı için değildir. Kullanıcağın lastik, gaza olan tepkisi heran tehlikelidir. Kedi gözü ayna vs gibi ekipmanların olmama sebebi zaten asflatla uzaktan yakından alakası olmayan bir motor olduğu içindir. Sonradan takmayı düşünmek ise bence düşünülmemesi gereken birşey. F1 arabasına dişli arazi lastiği takmak gibi birşey oluyor. Bulldozerle asfalta çıkmayı düşünmek gibi. Konseptine uygun motor seçmelisiniz bence. Arazi istiyorsunuz.. oncelikle ne kadar arazi istiyorsunuz bu sorunun cevabı sonucunda motorunuz belirlenicektir. Şehir içi kullanımı da olsun arazide olsun dediğinizde Dual-Sport tarzı motorlar seçmeniz gerekir ki bunlar tam anlamıyla arazi aslında yapamazlar. Ben KTM 250 exc-f kullanıcısıyım. Kullandığım motor endurodur. Motocross değildir. ve ben bunu sadece arazide kullanıyorum. Motor saatlik ömrünün olmasının sebebi de aslında arazi performansı için dizayn edilmiş olmasıdır. Bu motoru asfaltta sürmek yazık olucaktır çünkü ömrü asflatta bitecektir. Bu kadar performans makinalarını asla ve asla asfaltta kullanmayın derim. Kullanacaksanız klr650 gibi birşey düşünün derim.. Başlangıç için 650 cc sizi korkutmasın 250 kx 2 zamanlı klr650 den çok daha agresif bir motordur. Bence öncelikle motorları ve amaçlarını tanımalısınız. motocross denilen motorlar.. arazi için bile dizayn edilmemiştir aslen toprak pist içindir. Enduro yaparken adamın canına okurlar. Enduro yapıcaksanız enduro, touring yapcaksanız touring, pistte cross yapcaksanız MX, asflat pistde yarışcaksanız racing gibi gibi gider. Araziden beklentinize göre bakarak karar vermelisiniz Dual sport işinizi görür mü? Aksi taktirde ben çok ciddi arazi yapıcam diyorsanız. 2 motora ihtiyacınız kaçınılmazdır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Başa dön
CABBAR
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pts Ksm 14, 2011 3:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ushuaia demiş ki:
CABBAR demiş ki:
şehir içinde de yavaş gidiyorum idare ediyor diyordum.Etmiyormuş.

cok gecmis olsun

Teşekkürler,sağolun.
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
4. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar