Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yağ Tahliyesi hakkında

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yağ Tahliyesi hakkında
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
motorcuk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ağu 21, 2011 12:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yağ filtrelerini kontrol et değiştirmediysen değiştir (şasidekinide)birde sizin hava filtresi kutu içindemi?eğer kutu içinde ise kutuyu boşalt ve temizle..

m
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Skype Adresi
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ağu 22, 2011 12:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evettttt yineben KAOSUMLA GERİ GELDİM Smile)
Değerli Endurocu.com üyeleri ve arkadaşlarım onbeşgündür takibini ypatığım yağ tahliyesi işinde pazar günü kolları sıvayarak hortumların nerelerden nerelere bağlantılandığını araştırıp sorunu nkaynağını bulmaya çalıştım.
Öncelikle iyi bir yıkamacıya giderek alt yapısı tamamen yağ içinde olan motorumu süper temizlik malzemeler ikullanarak tertemiz duruma getirdim. malum vidalar somunlar sökülecek el kol aletler kir pas yağ içinde kalmasın birde bulaşmış yağışmış toprak parçaları motorun hava sisteminde olmadık yerlere kaçmasın düşüncesiyle.
Motor güzelce kurudukta nsonra önce koltuk sonra yan panzalotlar sonrada aküyü ve hava filtresini sökerek motorun hava damarına ulaştım. Ortalık inanılmaz durumdaydı. Hava kutusunun bütün eklerinden yağ fışkırmış. yağ filtresi yağa gömülmüştü. Kuru bir penye yardımı ile hava kutusunun cidarlarını güzelce yağdan arındırdım.aslında daha geniş bir zamanda hava fitlresini komple söküp temizlemek daha mantıklı geliyor,ama önce şu yağ basma olayından kurtulmak lazım.
Cıvık yağ içinde olan hava filtresi süngerini aparatlarıyla beraber bir tasın içine tabanına değmeyecek şekilde süzülmesi için dik pozisyonda bıraktım,çünkü bildiğim herhangi bir deterjan bu yağı bu filtreden arındıramazdı, yaklaşık bir saat sonra artık damlama kesilmişti.ve bir çay bardağı kadar yağ filtreden süzüldü.filtresi tvde kazan tencere tava 18bin tabak yıkayan bir deterjan vasıtası ile güzelce acele etmeden arındırdım.aparatlarınıda güzelce yıkadım.kuruması için gölge ama esen bir yere konuşlandırdım.
onlar kurya dursun bende elimde alyen takımı gövdede rutin bir GESTAY işlemi yaptım.
Bu arada motorun altı temiz olduğundan bir karton vasıtası ile yere yatıp motorun altına bakmaya başladım, ucunda fabrikasyon bir tapa olan bir başka hortumla karşılaştım. maşalı kelepçe ile ucu fabrikasyon bir tıpa ile kapatılmış bu hortumun maşasını gevşetmem ve tıpayı çekmem ile birlikte foşşşş bir dünya yağ,pislik,kalıntı yere boca etti.Hemen altına penye doldurdum. sümüklü veletler gibi pis yağ akıtıyordu buradanda.Allahım bunlar birdi iki oldular demeden edemedim arkadaşlar.Bu hortumun ucunu işim bitene kadar açık bıraktım. Filtreyi taktım, aküyü yerine güzelce oturtup bağlantılarını tamamladım kapakları kapadım ve aletleri topladıktan sonra hortumun ucunu yine aynı şekilde sıkıca kapadım.
Dün ve bugün toplamda 100deneme kilometresi yaptım, muhtemel içerden sessiz sessiz dolduruyordu hava filtresini ama şu anda hiçbir yerden yağ fışkırmıyor.
bu arada statör kapağının vidalarını yoklarken vidaların çoğunun etrafından yağ fışkırması tespiti yaptım ve sonuç olarak bütün olanlardan anladığım şu.
STATÖR kapağının contası bittiğinde bu hacimdeki havayla karışık yağ ön taraftaki hortum vasıtası ile hava kutusuna geri dönüyor.
ACİL CONTASININ DEĞİŞMESİ GEREK Smile), ve eminim bu conta değişince bu yağ üfleme, vidalardan yağ kaçırma problemleride ortadan kalkmış olacak.
Takipte kalın, belkide kimsenin bugüne kadar neden böyle bir problem yaptığını çözmek üzereyiz...
Ve bu problemi böyle yokedersem, telefon açıp tek tek sorduğum derdimi anlattığım ustalara birdaha mı motorumu teslim etmek, atacağım somunu bile vermem...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
burdizo
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 22, 2011 2:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

evet işte o contanın ve tahliye hortumunun bağlandığı yerde benim bahsettiğim zımbırtı oralarda hortumun ağzında olmalı..ben görmedim ancak usta ya bahsettiğimde conta değişimi yapılırken hortumun ağzında yağın tekrar yukarı hava filtresine gitmesini engelleyen bir engel var ve bunu bilmeyen tamirciler alternatör kapağını söküp takarken bu engel i takmıyorlar diyordu...Usta nın telini de kaybettim..ama bulunca senin için soracağım tekrar...

doğru iz üzerindesin...

takipteyim...
Başa dön
burdizo
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 22, 2011 2:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

benim motor GS ..tekrar hatırlatayım..

sanırım sistem aynıdır..
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Ağu 23, 2011 11:38 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

İkiside ROTAX motor olduğundan sistemin işleyişi alt yapısı ve mekaniği aynı.Eğer dediğin o yağ/hava karışımını engelleyen aparat yok ise nerden bulucaz onu. parça kataloğuna baktım bu statörün içinde herhangi başka bir parça yok. bi conta,bi kapak bide tası. Statör kapak contasını sipariş verdim Burdizo. Kapak tutucu vidalardan yine yağ sızmış, demekki conta gerçekten bitik. Kapağı sökmek kolay ve söktüğümde hortumun cidarlarına güzelce bakıcam.Nedir ne değildir öğrenelim. Sağol yardımına ve bilgilendirmene.Umarım ustanında telefonunu bulursun yardımı dokunur.Sağol.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Sonraki
4. sayfa (Toplam 24 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar