Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - İŞTE GÜZEL BİR SORU: NEDEN NGK? HADİ YAZALIM NE BİLİYORSAK..

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

İŞTE GÜZEL BİR SORU: NEDEN NGK? HADİ YAZALIM NE BİLİYORSAK..
Sayfa Önceki  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Çrş Ksm 04, 2009 12:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ygr, uuuhahhahahaa Smile
hadi hayırlısıı Smile
tamışmak için randevu alırız artık... hadi yaa bak topic i görmedin mii sen de gel hadi..

http://www.endurocu.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7648#104413

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
rfzorcan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Arl 01, 2010 5:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Aradan 1 yıl geçmiş ama buji ile ilgili birşeyler sorayım dedim. Kullandığım buji servis kitapçığında yazan NGK DP8EA-9 dirençsiz ya da rezistanssız. Bunun yerine dirençli ve iridyum modeli olan DPR8EIX-9 kullanmayı düşünüyorum. Düşünüyorum derken sipariş verdim, gelince takacağım. Sorum şu: Dirençsiz olan yerine dirençli bir buji kullanırsam ne olur ya da bişey olmaz mı? Direncin buradaki işlevi ne acep? Mr. Green
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Nesim
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş Arl 02, 2010 7:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Şu olayı hiç unutmam ben.
CBF 250 ile İzmir'den Hatay'a gitmeden önce sağlam bir bakım yaptırmak istemiştim. Gerekli parçaları (hava filtresi, buji, vs.) bornovadaki honda servisinden almıştım. Satıcı arkadaş özellikle marka model (NGK marka modeli tam hatırlamıyorum) belirtmeme rağmen Denso mjarka bir buji vermiş, bu da japon malı, seninkine tam uyuyo demişti. Tabi o zamanlar çaylak olduğumdan tamam demiş almıştım bujiyi. Normalde 130-135km civarında giden motorum o saatten sonra 120km'yi bir gıram bile geçmemişti. Otobanda yokuş aşağı son gaz gittim, rüzgarsız havada son gaz gittim, ama 125km olmadı bir daha. Bende hatay'a vardıktan sonra Girne Motor'dan NGK marka uygun model bujiyi taktırıp deneme yaptım hemen. her şey normale dönmüştü. O gün bugündür servislere de motorculara da ayar olurum ben.
Neyse konu dışına çıkmayayım. Yorumumu eklemek istedim. Servis kitapçığında NGK diyorsa ondan şaşmayın derim ben Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Arl 03, 2010 10:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Araştırırken şu bilgiye ulaştım:

SANIRIM AŞAĞIDAKİ AÇIKLAM HEPİMİZİ AYDINLATACAK..

Çeşitleri saymakla bitmeyecek kadar çok buji çeşidi vardır.
Genelde motorlu araç üreticileri piyasa sürdükleri benzinli motora sahip araçlarında birkaç bujiyi test edip kullanma kılavuzunda kullanıcının isteğine göre istediğini seçebilmesine olanak tanır.
Bu seçeneklerden birisi de iridyum denilen yüksek malzeme kalitesine sahip bujilerdir.
Fiyatları geleneksel bujilerin çok üzerinde olmasına rağmen ömürleri 80-100bin kilometre olarak bildirilir.
Yumuşak Bakır elektrodun yerine özel alaşımlı sert metallerin ve cüruf oluşumunu engelleyen kaplamaların kullanıldığı bu bujiler gerçekten de çok sağlamdır.İdeal çalışma koşullarının korunduğu ortamda bozulması imkansız gibidir.
Ancak bu bujilerin de bir düşmanı var.
Bu düşman hiç tahmin edilemeyen bir düşmandır ve sizin akünüzdür.
Akünüzün voltajı eğer düşükse ve eğer siz marşa basarsanız maalesef on yılda bozulamayan bu bujiler bir marşta arızalanabiliyor.
Bu durumda takviye yapsanız bile motorunuz belki hiçbirşeyi yokmuş gbi çalışıp birkaç gün sonra bujilerini bozabilir.Hemen orada da bozulabilir.Bunu tahmin edemiyoruz.
Ancak standart bujilerin böyle bir sorunu yok.
Bir arabanız varsa ben iridyumu eğer kesenize uyuyorsa ve çok kilometre yapıyorsanız tavsiye ederim.Ben şu anki arabamda iridyum buji varken bile söküp standart bujilerle değiştirdim.Çünkü çok kilometre yapmıyorum ve bazen uzun süre kullanmadan arabamı yatırabildiğimden yolda kalmayı göze almıyorum.
Motosiklet konusuna gelince.Biz bu kadar kilometreleri Türkiye şartlarında hayalimizde bile göremiyoruz.Ne gerek var.Hem kışın uzun süre kullanamadığımız zamanlar gerçekten oluyor.Gerek yok böyle yararlanamayacağımız bir teknolojiye sahip olmaya.
Birde motosikletin arabaya benzemeyen devrilme sorunu var.
Çalışırken devrilen bir motor genellikle boğulur.Bu da bujileri bozmak için yine yeterli.

Buji kıvılcımla ateşlemeli motorlara sahip taşıtlarda en önemli parçalardan biridir. Buji, kıvılcımla ateşlemeli motorların optimum performansını ve güvenilir çalıştırılmasını önemli bir oranda belirler. Bu özellikle bujinin ve onun özel dizaynlarının artarak önem kazandığı modern motor yönetim sistemlerinde kullanılmasını sağlar.

Bujinin görevi, yanma odasına endüksiyon bobini tarafından üretilen yüksek voltajın iletilmesi ve elektrotlar arasında oluşturulan elektrik kıvılcımı vasıtasıyla yakıt/hava karışımının yakılmasını sağlamaktır.

İridyum bujiler yüksek ateşleme sağladıkları için yanma odalarındaki benzin-hava karışımının daha yüksek güçle patlamasını sağlayıp performans artışına yardımcı olurlar. Ancak iridyum bujinin normal bujiye yani içinde bakır yada bakır özlü nikel - krom çubuk elektrot olan bujiye göre daha yüksek ateşleme yapabilmesi için yüksek amperli voltaja ihtiyacı vardır. Çünkü bujiler tek başlarına elektrik üretmezler onlara bu elektrik akımını motorlarımızda bulunan ateşleme bobinleri sağlar. İşte burada küçük bir sorun baş gösteriyor iridyum buji kullanımında bakıra göre daha yüksek bir özgül kütleye sahip olan iridyumun ( civaya yakın ) ateşlemeyi sağlıklı yapabilmesi için daha yüksek amperli voltaja ihtiyacı vardır. Yani eğer iridyum buji kullanacaksak ateşleme bobinlerimizide ona göre değiştirmemiz lazımdır. Aksi takdirde normal ateşleme bobini iridyum bujiye gerçek randımanla ateşleme yaptıramayacağından performans kaybına sebep olabilir.

Zaten performan yükseltmek için yüksek ateşlemeye sahip bobin sistemleri çoğu motor markası için kit olarak satılmaktadır. İridyum bujiler bu kitler takıldıktan sonra kullanılırsa motora modeline ve gücüne göre 5 ile 20 beygir arasında güç kazandırabilir. Normal ateşleme bobini ile iridiyum buji ise çok büyük olmasa bile 2-3 beygir güç kaybına sebep olabilir..........

ek: Bujilerdeki karbon artıklarını, bir parça tel veya iğne ile düzenli olarak temizleyiniz. Buji tırnak aralığını bir sentil kullanarak, 0.6-0.7 mm?ye (0.024-0.028 in) yeniden ayarlayınız. Bujilerin her 12000 km?de (7500 mil) değişltirilmesi gerekir. Karbon artıklarını temizlerken, her bujinin porselen izolatör ucundaki çalışma rengini inceleyiniz. Bu renk, standart bujinin sizin kullanmanıza uygun olup olmadığını gösterir. Normal çalışan bujinin rengi, çok açık kahverengi olur. Buji çok beyaz veya camsı bir görünüm içinde ise, sizin kullanma koşullarınız açısından "sıcak" demektir. Bu bujinin, daha "soğuk" bir buji ile değiştirilmesi gerekir.

bir görüş:İirdyum tek başına performans sağlamıyor.İlk takıldıgında çok güzel çalışıyor.Çok kısa bir süre sonra gerek istedigi ısıda çalışamaması(çünki araçlarımız düşük performanslı)gerekse(yazıyı okuyunca ögrendim ve bence dogrubir yaklaşım)düşük akımdan dolayı iridyum buji kendini temizleyemiyor ve kurum bağladıgından performansı standart bujiye göre düşüyor.Aynı paraya iki buji alınıyor ve daha net performanslı bir ömre sahip oluyor.Boşuna para harcamayalım.Aynı yüksek oktanlı benzin olayı gibi.Kolay gelsin.
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
rfzorcan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Arl 03, 2010 12:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Nesim, belirttiğim bujiler, kodlarından da anlaşılacağı üzere NGK. Farklı marka değil yani. Bendeki servis kitapçığında 2 tip ve 2 marka buji önerilmiş: Marka olarak birisi NGK birisi de DENSO; tip olarak da eğer yaşadığınız iklim soğuk ise (5 derecenin altında ise) şu kodlu bujiyi tavsiye ediyoruz demiş. Zaten kodlara göre marka karşılaştırma tabloları var. Tecrübeni paylaştığın için de teşekkürler.

lacivert, alıntılar için çok sağol. Benim sormak istediğim DP8EA-9 kodlu bujiyi iridyum olarak geliştirirken içine 5k ohm direnç eklenmiş olması. Tam da senin dediğin noktada aküden gelen akımı dengelemesi açısından mı acaba? Eklenen bu direnç ne işe yarar? Bunu merak etmiştim. Wink Eğer düşündüğüm gibi ise akü ve kablolarla oynamaya gerek kalmayacak (mı acaba).
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Sonraki
10. sayfa (Toplam 11 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar