Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BMW Spartanburg Performance Center

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BMW Spartanburg Performance Center
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş May 15, 2008 4:54 am    Mesaj konusu: BMW Spartanburg Performance Center Alıntıyla Cevap Ver

BMW Spartanburg Performance Center

Gectigimiz hafta sonunu BMW Spartanburg Performance Center de verilen asfalt ve arazi motosiklet kursunda gecirdim.

Spartanburg sehri Guney Karolina eyaletinde ve bana 1200km mesafede oldugundan, eh hafta ici de calistigim icin motosikletimle gidemedim. Onlarin sagladigi motosikletleri kullandim.

BMW nun burada oldukca buyuk bir otomobil fabrikasi var ve bu tesislere gectigimiz yillarda 1.3 Milyar $ harcamis. Su anda yeni bir buyutme projesi suruyor ve Almanlar buraya 2 Milyar $ daha yatiriyor! Ziyaretimizde fabrikayi sadece uzaktan gorebildik, oldukca buyuk oldugunu soylemeliyim.

Alttaki GE alintisinda Performance Center in fezadan gorunusu var Smile
(Seviyorum bu eski laflari ne yapayim.."Feza" insana urperti veriyor..Uzay ne ya? Hıh...)

Asfalt pist kolayca seciliyor. O yuvarlak kismin ortasinda fiskiyeler var surekli su puskurtuyor ve otomobille drifting -yanlama?- calisiyorsunuz. Resmin kuzey tarafindaki ormanlik arazi ise motosiklet icin enduro parki olarak duzenlenmis. Pistin dogusu ise X serisi SUV ler icin turlu arazi iskenceleri iceriyor. Bir de kucuk ucak pisti var, ozel ucak sahibi BMW culara kolaylik olsun diye... teskilat muthis.

Burasi bir direksiyon ve motosiklet okulu aslinda. BMW nun genellikle performans serisi butun otomobillerinden 15-20 ser tane var. M3, 5, 6 lar Z4 ler ve X sersi 3, 5 ve ilk kez gordugum 6 serisi araclar. X6 dan sadece 3-4 tane vardi.

Isteyen gelip burada parasiyla ders aliyor, 300~500HP otomobil nasil kulanilir diye ogreniyor. Gercekten guzel. Otomobl satin alanlara ise ucretsiz ders veriyorlar. Hocalarin hepsi profesyonel pist yariscilari.

Ilk gun, Cumartesi biz 12 motosikletci kafadar sabah 8 de toplanip bize ayrilan motosikletleri teslim aldik. Ben bir 1200GS kullanacaktim.

Su ondeki turuncu dilbere goz koydum...

Motorlarin hepsinde asfalt agirlikli Conti yada Metz lastikler vardi.

Once motorlari tanittilar, sonra durus, vucut pozisyonu uzerinden gectik, ABS ASRvs. sistemler vb tanitildi vs derken yola koyulup piste ciktik.

Tabii biraz kalabalik oldugumuzdan hocalar bizi uce boldu, 4-5 kisilik kucuk gruplar halinda cok daha guzel bir calisma ortami dogdu...

Calismanin seviyesi oldukca yuksekti ve bazi tekniklerde eni konu zorlandim. Ana konsantrasyon dusuk hizlarda yuksek kontrol ustune kurluydu. Oldukca dar kutularda, yilanlar, zigzaglar cizerek kalaslarin ustunden arasindan gecerek kan ter icinde kaldik...

Sol ayagim nerede ? Smile

El cevap; sag pegde... Boyle seyleri aman trafikte filan denemeyin. Icimizde dusen olmadi ama cogu kimse eni konu derin zigzaglar cizdi. Kaldirm, arac yaya filan olan bir yerde tehlikeli olabilir bu denge kontrol calismalari.

"Don't Forget to Breath" cok onemli bir nasihat, sizin de aklinizda bulunsun...

"Nefes almayi unutma!"

Dusuk hiz tenikleriyle karisik olarak yuksek hizde frenleme, degisik olceklerde, ve hizlarda birkac kivirmaca calismasi ile gun saat 5 de sonuclandi.

Dogrusunu isterseniz gunun sonunda bir daha koni gormek istemiyordum...

Ertesi gunku motorum yeni aldigim XChallenge in ayniydi, ozellikle secmistim. Hatta lastiklerini bile degistirmemelerini soyledim. Yol-arazi karisimi icin tasarlanmis Sahara larin arazide ne derece basarili olacagini merak ediyordum. (benim motorumda onlar var da) Iki XCh daha vardi, onlarda disli Karoo lar takiliydi.

Bu arada o gece 10 R1200GS in de lastikleri TKC80 lerle degistirilmis, sabaha hepsi araziye uyarlanmis bekilyordu. Butun fren-debriyaj levyeleri de ayakta kullanmaya uygun hale getirilmisti.

Pazar sabahi deli gibi yagan yagmur ve gokgurultuleri arasinda piste gittik. Cumartesi gunku gunluk guneslik bahar havasindan eser yoktu... Arazi bu sartlarda agir ve catal dilli olacaga benziyordu...

Ilk yarim saat sinifta teori dersi aldik sonra disariya cikip motorlara atladik.. Dogru enduro parkina. Bugunku calisma yine 8 saat surecekti ve bugun seleye kıc koymak yasakti...Hadi bakalimdi... Smile Bu arada ulu motosiklet
tanrisi meteoroloji tanrisini ayartmis yagis dinmisti...

Ilk once futbol sahasi buyuklugunde bir yerde yine koniler arasinda muhtelif akla gelmeyecek manevralarla yorgunluktan son nefesimi veme raddesinde calistik. Molada hepimiz yigildik kaldik...

Ardindan zevkli bir "adventure tour" yapildi.. Ormanda dar bir patikada yarim saatlik kisa bir gezi.

Ancak bu kez konilerin yerini hakiki agaclar, calilar ve kaylar almisti. Bir iki dere gecisi hem derenin icinden hemde tek ayaginizi basabileceginiz genislikte tahta koprulerden yapiliyordu. Yagmurdan camurdan gres yagi gibi kayan kopruden gecmek sart degildi ama cogumuz becerdik...

Daha sonra, "tren yolu", "Deve Horgucu" ve "oluk" diye tanimlayabilecegim parkurlarda calistik.

Buyukardaki tepecikte rampanin ortasinda stop edip geri geri nasil inilir diye calisiliyor...

Burada da yokustan kontrollu ve yavas inis. Kim daha yavas inecek yarisi yaptik, kazandim... Smile O konilerde durulup, ayak yere konmadan tam sag yapip devam ediyorsunuz...

Ardindan yine degisik fren calismalari, bir enduro gezisi daha, micir havuzu ve en sonunda da derin kum havuzu gecisleri calistik. Kum ve micir havuzlari 50x100m civarindaydi ve calisma bittiginde vucudumda terleyecek ter kalmamisti ama suratima yapisan siritmayi da bir sure kimse silemeyecekti. Iyi ve yuksek kalite bir egitimdi, cok memnun kaldim dogrusu. Imkani olanlarin Almanyadaki muadil BMW enduro parklarini (3 tane var) denemelerini tavsiye ederim dogrusu.
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
psile2
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş May 15, 2008 9:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba DD

Eğitim fotoğraflarına baktıkça içim gitti, çok özendim, çok kıskandım; hayat boyu eğitim konusunda örnek olduğunuz için sşze teşekkür ediyorum. Umarım hepimiz bir gün öyle bir eğitim alabiliriz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
erolkutlu
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş May 15, 2008 9:05 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Paylaşım için Teşekkürler
aythakan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş May 15, 2008 3:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu almış olduğunuz eğitim için ne kadar ücret ödediniz?
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum May 23, 2008 10:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok güzel.
Bu çalışmaları kendimiz de yapabilir miyiz..?
Siz bize her çalışmada siz anlatılan "ileri sürüş tekniklerini" anlatsanız ve biz bunları yapmaya çalışsak.
Şimdilik böyle bir eğitime ulaşmak zor görünüyor Türkkiye de.
Örneğin "yokuştan (tepeden ) inerken çok yavaş ve tam etekde tam sağ yaparken nelere dikkat etmek gerekti. Arka fren? ön fren?" nasıldı.
"Yokuşta stop edip geri inmek (geri geri kaymak) ne sağladı ve nelere dikkat ettiniz?" gibi ayrıntılar..
Zahmet olmazsa tabii ki.
Dostlukla.
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar