Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yokuşta Kalkış Teknikleri

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yokuşta Kalkış Teknikleri
Sayfa Önceki  1, 2

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Aksu
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Tem 21, 2009 1:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hangi siteye hangi yoruma bakarsam bakayım hepsi genellikle debriyajı kavramaya yakın tut, ön arka frene bas vs yazıyor.
İyi de vites kolu solda ayak altında malumunuz. Yokuşda 2 veya 3. vites ile giderken, acil bir şekilde ani fren ile durmak zorunda kaldık ve olaki vitesi o ani frenleme esnasında hemen 1 e düşüremedik, ne yapacağız.
Kalkış yapacak kişi dengeyi sağlamak için sağ ayağını yere basacak sol ayağıyla vitesi 1 e alacak sonra tekrar sol ayak yere sağ ayak frene, tabii bu arada sağ el hep ön frende, kalkışına başlayacak. Öyle anlatılıyorki sanki bu motor hep 1. vitesde kalıyor yokuşda, yoksa ben mi yanlış anlıyorum olayları. Anlatımlarda öncelikle vites 1 e alınacak sonra sırasıyla
1. Debriyajı kavrama noktasında tutarken motoru gazla yeterince geri kaçmasını önleyecek oranda beslemek.
2. Ön freni sıkılı tutarak motorun geri kaçmasını önlemek.
3. Arka freni basılı tutarak motorun geri kaçmasını önlemek.
diye devam etsek daha anlaşılır olur diye düşünüyorum. Maksadım mesaj yazan arkadaşları eleştirmek değil, onlara da teşekkür ediyorum açıklayıcı düşünceleri için.

Hazır yazmışken, trafik ışıklarında kırmızıda durduk ve vites 1 de hazır bekleyeceğiz sarı ve yeşil in yanmasını, olarak anlatılıyor. Birde öyle anlatılıyor ki sanki en önde biz varız ve ışığı bekliyoruz gibi. Bu işlemi bende dahil çok az kişi uyguluyoruz, vitesi boşa atıp bekliyoruz sarı yanınca vitese takıp yeşilde hareket ediyoruz. Bu konu ile ilgisi yok ama bağlantılı diye düşüncemi yazdım.

Sonuç olarak fazla teorik olmaya gerek yok, yanlış olmayan ancak uygulamada farklılıklar olan hareketleri her arkadaş kolayına nasıl geliyorsa öyle yapsın. Işıkda arada kocaman bir boşluk bize haydi gel aradan en başa geç ve ışığı bekle diye çağırırken hangimiz araçların arkasında şerit içinde bekliyoruz. Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Sal Tem 21, 2009 11:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yokuşlar karayollarında iseniz belli açıları geçmez ki bu da ani duruş yapmak durumunda diyelim vites 3te iken durudunuz, ön freni sıkarak duruduğunuz yerde vites küçülterek bire düşülür. Motor geri kaçmasın diye gerikiyorsa önü yere doğru bastırın. Durmuş vaziyetteyken vites değiştirmede dikkat edeceğiniz şey vites pedalı bayılırsa, işlevini yitirmiş gibi olursa, debriyajı vites pedalı basılı iken yavşça bırakın vites geçer.

Arazide iseniz bunun tekniği motorun geri salınmasıdır ki bir yazımda bunu da fotolarla birlikte safha safha açıklamıştım. Oraya bakınız lütfen.

Trafik ışıklarında beklerken ayna ile arka kontrolü sürekli yapılmalı ve beklenmedik bir olaydan çabuk kaçış için viteste beklenmelidir.

Demokrasilerde çare tükenmez. Smile

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar