Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BMW R80GS Sübap-Senkron Ayarı

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BMW R80GS Sübap-Senkron Ayarı
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
profi66
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum May 25, 2007 6:14 pm    Mesaj konusu: BMW R80GS Sübap-Senkron Ayarı Alıntıyla Cevap Ver

Hafta içi tatile giden arkadaşımın, hem göz kulak olmak hem de işlerimi halletmek için emanet aldığım R80'inin biraz sarsıntılı ve sübaplarının da hafif sesli çalıştığını hissettiğimden pazartesi sabah vakit de müsaitken biraz sağını solunu kurcaladım, aman ha sakın söylemeyin aramızda kalsın bütün bunlar.

Öncelikle sol tarafta yoğunlaşan sübap sesine yönelerek, solkafadaki sübap kapağını açıyoruz

İşte bu sol kapak.

Bu kapağı toplam 3 noktadan sabitlemişler, tam ortadan bir cıvata, önde ve arkada 2 adet somun.

Sol kapak arka somunun gevşetilmiş hali.

Sol kapak ön somununun sökülü hali.

Orta cıvataları zaten gerekli görüp takmamışlar, biz de bunun üzerine zahmet edip sökme gereği görmüyoruz:D

Pratik olarak senteyi de denetleye bilmemiz ve motorun kolay çevrilmesini de sağlayabilmemiz için bujileri de söküyoruz.

Sübap kapağını düzgünce yerinden alıyoruz, saplamaları zorlayarak eğmemeye ve kapağı zedelememeye dikkat ederek.

Buyrun size sübap itecekleri, piyanolar ve ayar mekanizması, Very Happy Very Happy teknolojinin gözünü seveyim:D

O da ne külbütör saplamalarından birinin somunu gevşek, bütün şıngırtı bu nedenle çıkıyor olmalıSmile

Hemen gevşek olan somunu sıkıyoruz.

Bu arada sağ tarafın kapağını da açıyoruz

Burada pek bir gariplik yok, sadece egzost subabı az gevşek yalnız buranın da külbütör saplamalarını bir elden geçireceğiz.

Tork anahtarını ayarlıyoruz ve bütün saplama somunlarını elden geçiriyoruz.

Şimdi sıra sübap boşluklarını ölçme ve gerekli ise ayarlama işleminde

Sentil yada filer (adına her ne diyorsanız) çakımızı elimize alıyoruz ve boşlukları kontrol ediyoruz, motor soğuk, egzost boşlukları sol tarafta 050, emme ise 030 ayarlanmış, elimle yaptığım yoklama sonucu bu ayarlara dokunmama kararı alıyorum.

Sağ tarafta ise egzost sola göre daha fazla boşluklu çıkıyor ve sağın egzost boşluğunu da 050 olarak ayarlıyoruz.

İşlem tamam gibi, motora bir tur attırıp tekrar ölçümleri yapıyoruz ve kapatmaya başlıyoruz.

Kapak somunlarını sıkıca sabitliyoruz

Bujilerimizi de tekrar takalım.

Şimdi sıra senkron ayarına geldi, Senkron ayarından önce 1-2 dakika motoru çalıştırarak normal çalışma ısısına gelmesini bekliyoruz.

Egzost gazını önemsemek lazım, bu teknoloji ne menem birşeymiş böyle:D

Karbüratör ile motor arasında bulunan emme manifoltu civarında gezinen:D vakum tapalarını ve senkron ayar vidalarını tesbit ediyoruz.

Ve elektronik ayar cihazımızın bağlantılarını yapıyoruz.

Yeşil hortum direkt cihaza bağlı, hemen yanındaki ise hava ayar vidası

Bu da ayar cihazımız.

Sağ tarafın bağlantıları da tamam

Devir saatini ve cihazı gözlem altında tutarak kurcalamaya başlıyoruz.

Okunan vakum değerlerinin birbirine denk olması gerek, denkliği sağlayıncaya kadar kurcalamaya devam, ya yapacaz ya da tamamen bozacaz:D

Biraz da avans ile oynamak gerekiyor.

İşte yine teknolojinin gözüne seveyim diyorum da bu meret 1200GS olsaydı bu iş bu kadar kolay olurmuydu yaw, işin yoksa git randevu al bırak makinayı 7 gün kalsın v.s. v.s.

Bitte Şöhn bitte.

Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.
(İsmail CEM)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
mkelleci
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum May 25, 2007 8:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Senkron ayarında hangi vidayı kurcaladın?

Şu meşhur vidanında resmini koy, tam olsun. Wink

Çok güzel bir topik ellerine sağlık.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
hoca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum May 25, 2007 8:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

MEHMET HOCAM bunu ancak sen yaparsın sen herkesi ustamı sanıyorsun kendın gıbı Wink
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
devasa
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cmt May 26, 2007 10:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

vay hocam sana zahmetler vermişim..bilseydim sana diğer motorlarımıda bırakırdım hatta arabaları...vs....saol,saol,saol....ellerine sağlık..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Yahoo Messenger MSN Messenger
profi66
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş May 30, 2007 5:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

mkelleci demiş ki:
Senkron ayarında hangi vidayı kurcaladın?
Şu meşhur vidanında resmini koy, tam olsun. Wink
Çok güzel bir topik ellerine sağlık.

Hocam her karbüratör üzerinde iki vida var kurcalayabileceğin, birisi hava ayar vidası diğeri kelebek ayar vidası.

Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.
(İsmail CEM)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar