Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - nx4 falcon yağ eksiltme sorunu

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

nx4 falcon yağ eksiltme sorunu
Sayfa Önceki  1, 2

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
griffin
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş May 03, 2007 6:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Cevaplar için teşekkürler motora yağı ben değil honda servisi (esengül) ekledi gözümün önünde alet 400 gr yağ daha aldı yağın durumuna gelince ben pek anlamıyorum o işten fakat o ilk bahsettiğim 2000 km lik yağ eksiltmeden önce 4000km bakımından yeni çıkmıştı motor yağı filtresi falan yeni değişmişti gerçekten öle gözle görülür bir duman atışı yok alette yanık yağ kokusu ise yanılmıyorsam arada geliyor ama adamın burnunu kırma durumu yok. neyse dün 2 başka honda servisi ile daha görüştüm biri aynen açmak lazım dedi diğeri çok ilginç konuştu baktı motor oo 36000 km zaten ömrünü doldurmuş 400cc motor ist. şartlarında 70000km demektir bu 2000km de 400gr yağ eksiltme normaldir gazla gitsin dedi ağzım açık kaldı.
bide son sorum manuelde 20/50 yağ koyun diyo hiç bir honda servisi benim istememe rağmen inatla koymuyolar ağır gelirmiş (honda mühendislerinden iyi biliyolar herhal işi) neyse haftaya motor açıcalak malesef herkese teşekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
profi66
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2007 12:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

griffin demiş ki:
Cevaplar için teşekkürler motora yağı ben değil honda servisi (esengül) ekledi gözümün önünde alet 400 gr yağ daha aldı yağın durumuna gelince ben pek anlamıyorum o işten fakat o ilk bahsettiğim 2000 km lik yağ eksiltmeden önce 4000km bakımından yeni çıkmıştı motor yağı filtresi falan yeni değişmişti gerçekten öle gözle görülür bir duman atışı yok alette yanık yağ kokusu ise yanılmıyorsam arada geliyor ama adamın burnunu kırma durumu yok. neyse dün 2 başka honda servisi ile daha görüştüm biri aynen açmak lazım dedi diğeri çok ilginç konuştu baktı motor oo 36000 km zaten ömrünü doldurmuş 400cc motor ist. şartlarında 70000km demektir bu 2000km de 400gr yağ eksiltme normaldir gazla gitsin dedi ağzım açık kaldı.
bide son sorum manuelde 20/50 yağ koyun diyo hiç bir honda servisi benim istememe rağmen inatla koymuyolar ağır gelirmiş (honda mühendislerinden iyi biliyolar herhal işi) neyse haftaya motor açıcalak malesef herkese teşekkürler

Öncelikle Esengül kardeşlerin bu konuda yanlış yapacaklarını düşünmüyorum, ancak eklemeden önceki bakımda filtreyi de değiştirdiğinizden bahsetmişsiniz, bu demektir ki makina içindeki yağ aşağı yukarı tamamen boşaltıldı, eğer değişimden sonra motoru bir kaç dakika çalıştırıp yeniden ölçüm yapıp yağ seviyesini kontrol etmemiş ve tamamlamamışsanız 400km sonra yapılan kontrolde 400 gr eksik normal sayılabilir, bunun 200-300 gramı motor içindeki boşalan kanallarda ve filitre içindeki yerlerini doldururlar.
Sadece ve sadece yağ eksiltmesinden şüphelendiğiniz için otoru açtırmayın, bunu bir kaç kez üst üste test edin, motorun kompresyonunu ölçtürün, sesini dinletin, unutmayın; motoru açmak hiçbir zaman piston segman değiştirmekle bitmez, bir sürü incik boncuk masraf açılır başınıza ve astarı yüzünü geçer.
Şu manuel konusu ilginç geldi bana hangi manuel 20/50 tavsiye ediyor? Orjinal olduğundan eminmisiniz, bir de manuelde belirtilen SAE v.s. standartlar bizde satılan yağların standartları ile örtüşüyormu? Her yağ aynı değildir, ıslak debriyajlı bir makinada 20/50 yağ önerebileceklerini zannetmiyorum. Aslında ustaların honda mühendisleri ile kıyaslaması elma ile armutun kıyaslanması gibi olmuş ancak hayretle belirtmek isterim ki sizi korumaya çalışmışlar.

Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.
(İsmail CEM)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
griffin
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2007 6:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

profi66,

Merhaba evet doğru söylüyorsun makinadaki bütün yağ boşaltıldı 4000 bakımında ve 15/50 yağ konuldu makinaya bakımdan eve getirdikten sonra yağ ölçümünü yaptığımda yağ üst çizgide idi fulldu(sanırım çalıştırıp tekrar yağ ilave etmişler ki eksik çıkmadı). 2000km sonra yağ seviyesi en alt çizgiye düştü, üstünü serviste tamamladılar 400gr yağ aldı yanlız üstüne ilave ettikleri yağ tam emin olmasamda sanırım 10/40 idi neyse servis bana bi 1000km daha binmemi öyle gelmemi söyledi fakat 400km sonra baktımki yağ seviyesi tekrar alt çizgide gene servise gittim bu sefer açmak gerektiğini söylediler kompresyonu bende dedim ustaya onun bu konuda bize bir şey vermeyeceğini söyledi usta. Biliyorum Esengül kardeşlerin ününü fakat insan şüphelenmeden edemiyor 2 farklı honda servisine daha gittim elle tutulur bir sonuç alamadım malesef hemen arka plakadaki servis ismine bakıp ona göre muamele yaptılar kendi ustana git gibisinden davranışlar.
bu arada bendeki manuel pdf formatında ama orjinal olduğunu düşünüyorum ordaki yağ tavsiyesi ise şu "Mobil supermoto 4t API service classification SF visco.:20W/50"
işin özü servis ne kompresyon testine nede başka bir teste ben söylesemde yanaşmamakta önce bi açıp bakalım demekte bu durumda benim elimden ne gelir hata mı yapıyorum
eğerki piston, sekman ,silindir alt contası , o-ring, conta değişmesi gerekicekse fiyat da çıkarttırdım onuda bilhare size bildiririm isterseniz
3 aydır motor camiasının içerisindeyim aynı zamanda öğrenciyim ailemden desteksiz zar zor bir motor aldım onuda yüzüme gözüme bulaştırdım Laughing
neyse ilginiz için teşekkür ederim
saygılar ozan
Başa dön
profi66
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2007 11:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

walla hocam son bilgiler ilginç, hani eğer öyle ise ustalar haklı açmak gerek diyeceğim ama, önce bir deşeleyelim şu konuyu, kayda değer bişi bulursam yazacağım.

Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.
(İsmail CEM)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
griffin
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cmt May 05, 2007 5:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yardımlarınız için teşekkürler profi66,
pazartesi sabahı bırakıyorum servise artık hayırlısı olsun ilginç bir netice çıkarsa bildirecağim.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar