Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yaralanmalı Kazaları Engelleme Yönünde Adımlar

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yaralanmalı Kazaları Engelleme Yönünde Adımlar
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Prometheus
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cmt Nis 28, 2007 1:45 am    Mesaj konusu: Yaralanmalı Kazaları Engelleme Yönünde Adımlar Alıntıyla Cevap Ver

Bu sene motosiklet camiası için ne yazık ki çok kötü başladı. Havaların ısınmasıyla kazalar ve yaralanmalar ardı ardına geldi. Hatta ne acı ki Samsun'da bir arkadaşımızı kaybettik.
Bugün de aldığımız, Kamberhan dostumuzun kaza haberi ile (kendisine ve artçısı olan anicik arkadaşımıza geçmiş olsun diyor ve tekrar eski sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum) birlikte artık bir şeyleri daha faal yapma zamanı geldi diye düşünüyorum.

Öncelikle en basiti, bir zamanlar Donald Duck'ın önerdiği "kasksız ve korumasız kıyafetlerle motor üzerinde seyir ederken çekilmiş fotoğrafların siteye eklenmelerinin yasaklanması, daha önce eklenenlerin ise fotoğraf sahipleri tarafından ya da yönetim tarafından silinmesi".
Başta basit ve işe yaramayacak bir uygulama gibi görünürken, aslında zamanla bilinç altımıza etki edecek ve motor ve koruma ikilisinin beyinimizde aynı anda düşünülmesini ve anlamlandırılmasını sağlayacaktır. Yani "korumasız motor sürülmez, sürülmemeli" gibi bir fikir, motosiklet dünyasına yeni atılan kardeşlerimizin de daha ilk günden kulaklarına küpe olacaktır.

Diğer konu; kullandığımız korumalar. Özellikle cruiser/chopper kullanan arkadaşlarımızın taktığı eski Nazi kasklarının kaza anında hiçbir işlev görmediği kanıtlanmıştır. Öyle ki, zaten bu kaskların içinde bunu anlatan ibareler ve yazılar mevcuttur. Arkadaşlar; kafamıza taktığımız kask, şeklî bir aksesuar değildir. İşlevsel olması hayatımızın devamı açısından şarttır. Bırakın motorunuz siyahken, kaskınız pembe olsun. Ama kaliteli olsun, kafanızı korusun, düşünce kırılmasın. Giydiğiniz korumalı pantolon şalvar gibi olsun, kot gibi görünmesin ama yeter ki korumaları tam olsun.
Bu konuda önerim şudur ki; kaskı olmayan ya da kötü olanlar, montu olmayanlar, pantolonu ya da en azından dizliği olmayanlar, botu olmayanlar... Gerekirse tüm üyeler, gerekirse de il il ayırarak toplu alım listeleri oluşturalım. Distribütörlerin kapılarını aşındıralım, kapılarında yatalım, yalvaralım, ama en uygun fiyatla tüm motorcu kardeşlerimize kask başta olmak üzere korumalar almaya çalışalım. Türkiye çapında bunu yapmamız zor tabi ki, ancak en azından yakın iller bir araya gelerek bunu halledelim. Unutmayın bu tarz toplu alımlar her zaman işimize yarayacaktır.

Son olarak, tüm korumalar olduğu halde bunları takmayan arkadaşlar. Üşenen arkadaşlar, unutanlar.. Kamberhan, ne yazık ki kaskın kilidi yüzünden bu gece bu noktada. Unutmuş da olabilir, bilerek takmamış da olabilir. Birbirimize bunları anımsatabilmemiz açısından şu öneriyi yapacağım:
Yarından itibaren, motorlarımızda takabileceğimiz herhangi bir yere kırmızı kurdele takalım. Bu kurdele hem motora binerken bize her şeyin tam olup olmadığını son bir kez kontrol etmemiz için uyarı olacaktır, hem de yolda seyir halindeyken başka arkadaşlarımızın da dikkatini çekip bu fikrin yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Kurdeleyi; ayna, elcik vs gibi. sürüşümüzü etkileyecek ve dikkatimizi dağıtacak yerlere takmamaya özen gösterelim.

Hepinize kazasız ve keyifli sürüşler dilerim. Bundan sonra kaza haberleri almamak ve aldırmamak için maksimum dikkati göstereceğinize eminim.

Dostlukla...
Onur "Prometheus" ÖZDEMİR

Not: Bu mesaj birden fazla forumda yayınlanmaktadır. Siteniz içeriğine aykırı nitelik taşıyorsa şimdiden rahatsız ettiğim için özür dilerim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Tornado
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Nis 28, 2007 9:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Maalesef çok kaza haberi alıyoruz.Değerli yorumların için teşekkür ederim.Kaza yapan Kamberhan vefat etmiştir.Allah ailesine ve arkadaşlarına sabırlar versin.Diğer Artçısı Anıcik ise hastanede tedavi altında kendisinede acil şifalar.Kendilerini şahsen tanımıyor olsamda diğer sitelerde forumlarda rastlamıştım çok üzüldüm.Herkesi dikkatli olmaya davet ediyorum.selamlar
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
kingOfTheExtrem
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Nis 28, 2007 12:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Prometheus hocam cok güzel bir yazı olmus. Bunu motoru kasksız kullanmaya özen gösteren arkadaslarımın hepsine okutucagım... Paylasımın için çok sagol...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Arl 14, 2007 9:04 pm    Mesaj konusu: Re: Yaralanmalı Kazaları Engelleme Yönünde Adımlar Alıntıyla Cevap Ver

Prometheus demiş ki:

Bu sene motosiklet camiası için ne yazık ki çok kötü başladı. Havaların ısınmasıyla kazalar ve yaralanmalar ardı ardına geldi. Hatta ne acı ki Samsun'da bir arkadaşımızı kaybettik.
Bugün de aldığımız, Kamberhan dostumuzun kaza haberi ile (kendisine ve artçısı olan anicik arkadaşımıza geçmiş olsun diyor ve tekrar eski sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum) birlikte artık bir şeyleri daha faal yapma zamanı geldi diye düşünüyorum.

Öncelikle en basiti, bir zamanlar Donald Duck'ın önerdiği "kasksız ve korumasız kıyafetlerle motor üzerinde seyir ederken çekilmiş fotoğrafların siteye eklenmelerinin yasaklanması, daha önce eklenenlerin ise fotoğraf sahipleri tarafından ya da yönetim tarafından silinmesi".
Başta basit ve işe yaramayacak bir uygulama gibi görünürken, aslında zamanla bilinç altımıza etki edecek ve motor ve koruma ikilisinin beyinimizde aynı anda düşünülmesini ve anlamlandırılmasını sağlayacaktır. Yani "korumasız motor sürülmez, sürülmemeli" gibi bir fikir, motosiklet dünyasına yeni atılan kardeşlerimizin de daha ilk günden kulaklarına küpe olacaktır.

Diğer konu; kullandığımız korumalar. Özellikle cruiser/chopper kullanan arkadaşlarımızın taktığı eski Nazi kasklarının kaza anında hiçbir işlev görmediği kanıtlanmıştır. Öyle ki, zaten bu kaskların içinde bunu anlatan ibareler ve yazılar mevcuttur. Arkadaşlar; kafamıza taktığımız kask, şeklî bir aksesuar değildir. İşlevsel olması hayatımızın devamı açısından şarttır. Bırakın motorunuz siyahken, kaskınız pembe olsun. Ama kaliteli olsun, kafanızı korusun, düşünce kırılmasın. Giydiğiniz korumalı pantolon şalvar gibi olsun, kot gibi görünmesin ama yeter ki korumaları tam olsun.
Bu konuda önerim şudur ki; kaskı olmayan ya da kötü olanlar, montu olmayanlar, pantolonu ya da en azından dizliği olmayanlar, botu olmayanlar... Gerekirse tüm üyeler, gerekirse de il il ayırarak toplu alım listeleri oluşturalım. Distribütörlerin kapılarını aşındıralım, kapılarında yatalım, yalvaralım, ama en uygun fiyatla tüm motorcu kardeşlerimize kask başta olmak üzere korumalar almaya çalışalım. Türkiye çapında bunu yapmamız zor tabi ki, ancak en azından yakın iller bir araya gelerek bunu halledelim. Unutmayın bu tarz toplu alımlar her zaman işimize yarayacaktır.

Son olarak, tüm korumalar olduğu halde bunları takmayan arkadaşlar. Üşenen arkadaşlar, unutanlar.. Kamberhan, ne yazık ki kaskın kilidi yüzünden bu gece bu noktada. Unutmuş da olabilir, bilerek takmamış da olabilir. Birbirimize bunları anımsatabilmemiz açısından şu öneriyi yapacağım:
Yarından itibaren, motorlarımızda takabileceğimiz herhangi bir yere kırmızı kurdele takalım. Bu kurdele hem motora binerken bize her şeyin tam olup olmadığını son bir kez kontrol etmemiz için uyarı olacaktır, hem de yolda seyir halindeyken başka arkadaşlarımızın da dikkatini çekip bu fikrin yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Kurdeleyi; ayna, elcik vs gibi. sürüşümüzü etkileyecek ve dikkatimizi dağıtacak yerlere takmamaya özen gösterelim.

Hepinize kazasız ve keyifli sürüşler dilerim. Bundan sonra kaza haberleri almamak ve aldırmamak için maksimum dikkati göstereceğinize eminim.

Dostlukla...
Onur "Prometheus" ÖZDEMİR

Not: Bu mesaj birden fazla forumda yayınlanmaktadır. Siteniz içeriğine aykırı nitelik taşıyorsa şimdiden rahatsız ettiğim için özür dilerim.

Proemtheus bu yazıyı çok önce kaleme almış.
Destekliyorum
Teşekkür ediyorum.
Tekrar gündeme getiriyorum.
Tekrar tekrar okuyalım.
Dikkatimi çekmişti en son kazada (SARP EREN, iki taksinin ezdiği motorsikletli genç)
İstanbul Adliyesi önünde destekci motorsikletlilerin çoğu helmetsizdi. Sad
Üzüldüm.
Hiç olmazsa topluma biz bilinçli olduğumuzu gösterelim..
HİÇ OLMAZSA BİZ Sad
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
oguzhankrts
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Arl 15, 2007 2:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yazıyı şimdi okudum ve bu olanlardan dolayı çok üzüldüm. vVefat eden arkadaşımıza Allahtan rahmet diliyorum. Bence sizin yaptığınız bu kurdela takma fikri çok güzel, bende ilk fırsatta motosikletime bir kırmızı kurdela takıcam. Paylaşım için çok teşekkür ederim saygılar...
OĞUZHAN KARATAŞ
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar