Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - KARBÜRATÖRLÜ MAKİNALARDA KARBÜRATÖR TEMİZLİĞİ(KARBÜRATÖRÜ AÇ

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

KARBÜRATÖRLÜ MAKİNALARDA KARBÜRATÖR TEMİZLİĞİ(KARBÜRATÖRÜ AÇ
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Prş Ekm 01, 2009 1:28 pm    Mesaj konusu: KARBÜRATÖRLÜ MAKİNALARDA KARBÜRATÖR TEMİZLİĞİ(KARBÜRATÖRÜ AÇ Alıntıyla Cevap Ver

karbüratör temizliği ve benzin filtresi temizliği yapmak makinanın gidişi, gaz yiişi, yakıt sarfiyatı konusunda direk alakalı olacaktır..

hep konuşulur ve hep de söölenir...
karbüratör rütin temizlenmeli yada temizlenme zamanı geldi flan die..

oysaki karbüratör mümkün olduğunca ellenmemelidir...
karbüratörün ayarıda durduk yere bozulmaz..

benim istanbuldan bi arkadaşımdan aldığım tavsiyeyi (Fırat ŞAHİN) sizede aktarmak istedim..
(uzun zamandır ben bunu yapıyorum - 45.000km dir)

--öncelikle depoyu söküp içini benzinle çalkalayalı
--sonra deponun içindeki benzin filtresini temizleyeceğiz.. bu filtre genelde benzin musluğunu söktüğümüzde muslıkla beraber çıkar...
--daha sonra karbüratörün altında tahliye vidalarını sökeceğiz karbüratör içindeki benzin tamamen boşalıncaya kadar bekleyelim..
--şimdi ise tahliye vidaları açıkken söktüğümüz musluğun ucunda bağlı olan benzin hortumuna( karbüratöre giden hortum) kompresörle hava basarak pislik varsa atacağız(tahliye vidalarından hava çıkışı olacak)
--şimdi musluğu depoya takacaz
--depoyu yerine takacaz
--musluğa benzin hortumunu takacaz
--e tabi depoya benzin koycaz
--makina ilk çalışmada karbüratör benzin dolana kadr çalışamayacaktır yanii ilk çalışma biraz göç olacaktır..

sanırım bişi unutmadık..
kolay gelsin

saygılar

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Pts Arl 07, 2009 3:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yukarıda anlatılan bilgiler doğrultusunda İzmir'den F650 kullanan bir arkadaşım depoyu sökmeden kısa yoldan sorununu halletmiş.. ve bunu çok ta güzel anlatmış..

elide işe yatkınmış belli ki Wink

işte aynen,arkadaşımın yazdıkları:

"" benzin deposunun artık kapaktan su aldığı konusunda fikrim sabitlendi.
cuma günü artık motor sadece rolantide çalışır hale geldi. yüke bindimi stop etme çabasını aşamayınca çözümü depoyla ilgili ve yakıt odasıyla ilgili ne varsa söküp boşaltıp temizlemeye karar verdim.
bu olay gece başıma geldiğinden önce motoru aydınlık bir yere çektim. musluktan çıkan hortumu söktüm. kapalı modundan ON moduna aldım hiç benzin dökülmeyince tankın rezervde olduğuna kanaat getirip rezerve aldım, ilk gelen benzin yerine yoğun bir su kütlesi oldu. 4-5 saniye sonra benzin gelmeye başladı. motor napsın su çekmekten telef olmuş. sonra her iki yan kapağı söktüm karbüratör tahliyesi nerdedir nasıl birşeydir bilmediğimden aramaya başladım. karbüratörün altında yağ basmak için kullanılan ağızlara benzer bir ağız ve yanında da vida başları gördüm. çeviriverdim hiç düşünmeden yine SU döküldü, benzin hortumunun açıkta kalan ucundn üfledim nefesim yettiği kadar sonra güzelce sıktım vidaları. taktım hortumu yerine güzelce, bastım marşa şak diye çalıştı. vay bee dedim, becerdim galiba. bindim üzerine şöyle 300mt gittim potur patır aynı şey yine başladı. demek ki olmamış. hemen zar zor şoförler lokalinin ordaki benzinliğe gittim vardığımda zaten motor susmuştu iyice. hemen aynı şeyler iyine yaptım ama bu sefer musluğu söktüm yerinden, ne varsa boşalttım tankta. bekledim iyice içindeki benzin uçussun, salladım tek bir şıkırtı duymayana kadar tankı, bu arada basit herzaman en iyidir derler ya, bu kadr basit bir benzin düzeneği görmemiştim. makinanın ömrü nekadar benzin deposuda okadar yani. şamandırası olsaydı tankın işim işti. iki pipet boru, biri diğerinden 5-10 santim yukarda, herşey bundan ibaret. ve elimde bir alyen takımı ve düz tornavidadan başka hiçbişi yok. karbüratöre giden boruya bu sefer makinadan hava tuttum, fossssssss fıssssssss ne varsa döktü içinde , eminim ki tertemiz olmuştur, sadece hava sesi gelene kadar işleme devam ettim. tankın içinede bi güzel hava tuttum, artık eminim ki damla su yok. topladım bütün sistemi düzgünce, motoru çektim pompaya 20 tlilik doldurdum. bastım marşa bu kadr mı güzel çalışır, saat gibi maşallah. işim sahil evlerindeydi ve 19:30da yetişemediğim yemeğe 20:15te masamda oturmuş durumdaydım. bu arada hatırlarsanız servisten yeni çıkmıştı motor ve tüm bakımları yapılmıştı. ben bütün vitesleri test için otobana çıkmıştım ve motor 160tan yukarı çıkamadı bunu debriyaja bağlamıştım, bitiyo artık diye düşünüyordum. bitmiyormuş motor 185km/hr gördü. hemde iki kişiyiz üzerinde. doldurduğum 20 TLlik benzin 106 km gitti. bu sabah bitmeseydi şüphelencektim musluğu yanlışmı kurdum diye , bittide şüphelerim gitti.
boş tanka 20 liralık benzin koyarsanız rezerve geçene kadar 106 km gidiyor. sürekli iki kişi binmek şartıyla ve narlıdere üçkuyular arasını en az ortlama 160km hızla iki kez geçmek dahil.
bu arada face teşekkür ederim, yazdıklarından yola çıktım, iyiki güzelce okumuşum. biraz el becerisi biraz dikkat ve soğukkanlılıkla herşey yolunda gitti.
motorun üzerinde bir alyen anahtarı takımı ucu değiştirilebilir bir tornavida alın size komple servis ustası ve servis tezgahı.

TURKİZMİR teşekkürler..
saygılar..

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
cosfisk
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Arl 07, 2009 3:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sayın modelatör;bir önceki konu (ayna dişli açma) neden kaldırıldı acaba?
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Pts Arl 07, 2009 3:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cosfisk, ana sayfadan düşmüş.. yoksa kaldırılmadı.. forumlarda bakım onarım başlığı altında hala..

ama üzerine birkaç konu açıldığı için ana sayfadan düşmüş sadece.. Wink

ama bi güzellik yaptım ben sayın Cosfisk..

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
horizon
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Arl 07, 2009 4:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba, uzun yıllar karbüratörlü motor kullanan biri olarak, diyebilirim ki yukarıda yazılanlar ucuz atlatılmış vakalardır.
Zira hepimiz iyi biliyoruz ki, Gezegenimizin 4/3 ünü kaplayan ve Hayat kaynağı olan SU içten yanmalı motorlar için aynı şeyi ifade etmiyor. Depodan 4-5 sn akan su, iyimser bir tahminle yaklaşık 250 ml eder ki bu da çok zararlıdır çokkkk... Lütfen www.kisamaltepeadventureteam.azbuz.com u ziyaret ediniz. Orada Karbüratör Bakım sanatı ve Eyvah Karbüratörüme Su kaçtı! başlıklı yazılarımda bir göz atın.
Sevgi ve Saygı ile kalın.
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar