Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Türkçemize sahip çıkalım...

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Türkçemize sahip çıkalım...
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Forumlar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
harduro
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 15, 2006 6:23 pm    Mesaj konusu: Türkçemize sahip çıkalım... Alıntıyla Cevap Ver

Forumlarda yazarken Türkçe imla kurallarına dikkat ederek yazmak gerekir.
Forumları chat yapar gibi kullanmak hem yanlış anlaşılmalara hem de dilimizi kirletmeye sebep olur.
Yurttaş olarak bunu görev bilmeli ve bu konuda kendimizi geliştirmeliyiz.
Bazen doğru anlamı verebilmek için , ben , bu yaşımda sözlük kullanıyorum.
Herkesin , her Türk'ün en doğru biçimde Türkçe konuşması , yazması ve güzel Türkçemize sahip çıkması gerekiyor.
Konuşma diliyle yazılanlar yüzünden güzel Türkçemiz günden güne bozuluyor.
Tüm arkadaşlardan , forumlara yazarken daha dikkatli , saygılı ve terbiyeli bir dil kullanmalarını rica ediyorum..
Bu konuda örnek vermeye gerek kalmaz umarım..
Anasayfadaki başlıklara bile bir göz atsanız bunun örneklerini görürsünüz.

Saygı ve sevgiyle..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Navihawk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 15, 2006 6:39 pm    Mesaj konusu: üsluba dikkatt... Alıntıyla Cevap Ver

Tamamıyla aynı kanaatteyim,sanki liseli gençler chat yaparmışcasına bir üslup ve anlatımla bu sayfalardaki ciddiyeti zedelememek gerekir.Dozu giderek artarsa iş cıvır ve tadı kaçabilir.Oto kontrolü sağlamak yine bizlere düşüyor değil mi...

Seni hiç unutamadım ELENOR
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Arsel
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Ekm 19, 2006 5:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Dilin bozulması ve kayması konusunda en çok başı ağrıyanlardan birisi de benim. Özellikle genç kuşak arasında önemsenmemeyi bir kenara bırakın, bilinçli olarak farklılaştırılmaya çalışılıyor türkçe. Bu işte en büyük etken ise teknolojik iletişim araçları. Başta televizyon, cep telefonları ve internet. 90'lı yılların başında yabancı müzik yayını yapan radyolar, Türkiye'deki özel radyolar kanunu öncesi yurt dışından yapıyorlardı yayınlarını. Tabiki DJ'leri de (dicey Confused ) aksanlı konuşuyorlardı türkçeyi. Amerikan aksanıyla kaydırarak türkçe konuşma modası buradan doğdu, gurbetçi vatandaşlarımızın yurt dışından ithal şarkılarıyla iyice yerleşti ağızlara ve en kötüsü kulaklara. Televizyonda kanal sayısının hızla artması her önüne gelenin televizyon kanallarında kendine söz söyleyecek bir yer bulmasıyla iş iyice doruğa ulaştı. Televizyonda her söyleneni kopyalayan genç beyinler ve televizyon bağımlısı yurdum insanı virüsü iyice aldılar dillerine. Sonra SMS denen Cep telefonuyla kısa mesaj sistemleri etkilerini gösterdiler. Mesaj içerisinde harf sayısı sınırlı olduğundan kısa mesajlardaki kelimelerin artması için harflerin eksiltilmesi gerekti. ...ve internet. Yarı tenik yarı ingilizce yarı türkçe cümleler. Confused

Bir küçük örnek :

Baba cok küsell bu site yaw! Adamlar baya cool yapmislar. Bende makinaya bi format cekip virus scan yapacam. Walla benim bilgisayar yıkılıyo, kafayı yiycem sürekli error durumunda alet.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
okuryazar
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Ekm 19, 2006 11:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili harduro,
Öncelikle böyle önemli bir konuya değindiğin için seni tebrik eder ve teşekkürlerimi sunarım.
Dil; toplumların ve milletlerin namusudur. Hem de sadece şiirlerde, edebi metinlerde ya da devlet belgelerinde değil. Her zaman ve her yerde..
En kötü ve çözümsüz bozulmalar da insanların farkında olmadıkları bozulmalardır. Tıpkı senin tarif ettiğin ve sitemizde de yaşadığımız dil bozulmaları gibi. Masum gibi görünen ama bir toplumu içten içe yiyen virüsler gibidir bu bozulmalar.
Bu konularda arkadaşlarımızın pırıl pırıl dilimize sahip çıkacaklarına ve böyle bozulmalara fırsat vermeyeceklerine inanıyorum.
Sevgili Arsel ve Navihawk'ı da duyarlılıklarından dolayı kutluyorum.
Çok teşekkürler. Sevgiler. Smile
Şinasi Gönenç
BMW R 1200 GS

En son okuryazar tarafından Cmt Oca 20, 2007 7:05 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
MarkRenton
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cum Ekm 20, 2006 9:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu tarz yazilar ve kelimeler hep olacaktır kimse bunun onune gecemez

En basta yerli diziler ve gereksiz tv kanallari ve programlarini kapatmak yayin akisindan cikarmak gerekli tabi pop muzik piyasasinida elden gecirmek ve belli kurallar ve sartlar koymak gereklidir.

Bu tarz program ve hokkabazlardan etkilenen gencler ister istemez farkina bile varmadan onlar gibi konusmaya ve giyinmeye basliyorlar.

En basta bunlari eleyebilirsek ki sanmiyorum yakin gelecekte boyle birseyin olacagini

En dogru adimi atmis oluruz.

Cocuklarimiza kardeslerimize bu sacmaliklari izletmessek dizi vs. klipleri bence konusmalarida düzelecektir ( Türkçe'leri)
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Forumlar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
1. sayfa (Toplam 7 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar