Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - İYİ BİR ENDUROCU YA DA MOTOKROSCU OLMAK İÇİN NE YAPMALI

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

İYİ BİR ENDUROCU YA DA MOTOKROSCU OLMAK İÇİN NE YAPMALI
Sayfa Önceki  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
endurocu58
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 03, 2006 6:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

motorun hakkını vermek ! daha önce xl 200 zümle sonuna kadar hakını veriyordum yani motorla içli dışlı her istedigim hareketi yapıyor ve yaptırıyordum ufak beygirime (( Smile . fakat ta kı ktm 400 gelince iş degişti kilom 60 boy 1,72 güç 3 katı fazla tercubem 14 yıl fakat yinde düşündürücü bunun hakını ancak pratıkle veririm beklenenin ötesinde bir güç ama arazıde kendini yormadan kullanmak gereksiz , gazlamalardan kaçinmak,daima baktıgın yöne gitmek yani motosiklette daimma baktıgın yöne gidersin , dalgın motor kullanmamak,vucudunu esneterek arazi sürüşü saglamak ve yeni başlayacaksaniz kesinlikle ufak cc bir enduroyla başlamak saygilarimla
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
teo
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 03, 2006 6:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar güzel hoş diyosunuz da ,bütün sürüş teknikleri arazi durmuna altınızdaki motora o anki hava durumuna göre çeşitlilik gösterir.Yazarak ya da paylaşarak öğrenebileceğimiz şeyler kabaca detaylardan ibarettir.Bu iş konuşarak anlatarak öğrenilez ,binerek bindikçe gelişerek öğrenilir.

Ayakta sürüş teknikleri;
-Rahat bir ayakta sürüş için en önemlisi gidon yüksekliğmizin boyumuza göre ayarlanmasıdır.Bunu da gidon altına aparatlar yapıp yükselterek elde edebiliriz.
-Ayak bilekleri ,dizler ve omuzlar aynı hizada olacak ve motorumuzun süspansiyonları nasıl gelen etkileri absorbe ediyorsa aynı şekilde biz de dizlerimizi kırık pozisyonda tutup ,motordan bize yansıyacak etkileri absorbe etmeliyiz.
-Başımız dik ileriye bakıyor ve gidondan dik yukarı doğru çıkan hayali bir çerçevenin içinde duruyor.

Yani aşağı yukarı şunu gibi bişey

Atlama teknikleri;
-Öncelikle rampaya yaklaşırken ayakta olmalıyız.
-Tam rampadan çıkarken kendimizi olabildiğince arkaya doğru atıpgazı açıyoruz ki motorumuzun önü aşağı düşmesin
-İnerken de mümkün olduğunca 2 tekerlegi aynı anda yere düşürmeye ve böylece stabiliteyi korumaya çalışıyoruz (Binicinin keyfine kalmış arka teker daha güvenli abi diyen de olur)
-Rampadan çıkmadan önce, uzağa atlamak istiyorsak arka süspansiyonu ,yükseğe atlamak istiyorsak ön süspansiyonu yüklüyoruz

Yani rampa çıkışından sonra aşağı yukarı şöyle olmalıyız.

Vs.Vs.. yaz yaz bitmez .Bir günde binerek öğreneceğimiz şeyleri ,burdan 1 ay yazsak yine öğrenemeyiz.
Binelim arkadaşlar binmeyenleri uyaralım.
Very Happy Very Happy

Kolay gelsin ..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
tenereahmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 03, 2006 6:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tabiiki yazmakla öğrenilmez.Amaç bilgileri paylaşmak ve bu bilgilerle antraman yapmak motosikleti binmek.Binmeden düşmeden teknik olmaz ve gelişmez.Bizim amacımız üstünlük taslamak değil sadece biniş tekniğini arttırmak ve ortak noktaları tespit edip uygulamaktı.Galiba yanlış anlaşıdı.Konuyu kapatıyorum.Densizlik olduysa tüm arkadaşlardan özür dilerim. Herkese iyi akşamlar Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
teo
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 03, 2006 7:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hocam siz yanlış anladınız.Benim öyle bir amacım yoktu .Sadece bir gerçegi dile getirdim.Ama siz hakim edasıyla konuyu açıyorum kapıyorum yapmayınız zira bu yanlıştır belki faydalananlar çıkar bırakın isteyen istediğini yazsın hem forum sitesi paylaşım istesidir açma kapama sitesi değildir.Yanlış anlaşılmalar için özür diliyorum.

Not:Hocam avartarımızı da biraz küçültürsek iyi olur ,mesaj yazdığınız sayfaları ekranın sağına doğru iteliyor sürekli 120*120 yeterli olur sanırım

Selamlar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
tenereahmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 03, 2006 7:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

galiba sizi anladım.Bide bilgisayar konusunda yeni olduğum için resim küçültmeyi bu kadar yapabildim.Daha iyisini deniyeceğim.Asıl arazi tecrübelerimi paylaşmaktı.Bende çok iyi değilim ama her yıl Marmariste Yoshi Motordan motokros dersi almaya devam ediyorum.Çünkü çok iyi bildiğimi sandığım motosiklette çok eksiklerimi gördüm.Tabii uta Markonun yanında o ana kadar dengede durmayı bilmiyormuşuz.Böyle detaylar olunca bu konulara değinmek istedim.Bu püf noktalarını diğer tecrübeli arkadaşlarla paylaşmak istedim doğal olarak.Hep felsefemde şeytan ayrıntılarda gizlidir diye düşündüm.Çünkü biz binicilerin çoğu kursa gitmedik binerek kendi imkanlarımızla düşerek kalkarak öğrendik. Ama gerçekte sitil çok farklı.Sitedeki tüm arkadaşlarımı seviyorum saygılar Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Sonraki
2. sayfa (Toplam 14 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar