Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motosiklette Vites Nasıl Atılır?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motosiklette Vites Nasıl Atılır?
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ugurcan77
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2006 9:29 am    Mesaj konusu: Motosiklette Vites Nasıl Atılır? Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar bu soruyu sadece daha fazla aydınlanmak ve sürücülerin nasıl kullandıklarını öğrenmek ve en iyiyi bulmak için soruyorum.

Benim yaptığım şu şeklilde idi,Gazı kapatırken debriyajı sıkarım vitesi atarım debriyajı ne yavas ne hızlı birşeklide bırakırken hafifce gaz veririm.

Sonra daha doğrusunun şu şekilde olduğunu öğrendim,Yine aynı şelide gazı kapatırken debriyajı sıkarım o sırada ayak vitesi itecek gibi duracak,tam ayrılma anında vitesi sallarım.Motor devri ile lastik devrinin tutması gerekiyormuş,dişliler yukardan aşağıya birleşiyormuş.

Şimdi bu konuyu biraz açmak ve de tecrübelerinizi dinlemek istiyorum. Laughing
2014.5 KLR650 siyah(Now)
Yamaha Super Tenere (Future)
ugurcan77 at gmail
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2006 9:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tecrübeli olduumu bilemem ama nası attımı anlatım ben de...

vitesi yükseltirken: ayğın vitesi yükseltme konumunda iken debriyajı sıkar vitesi kararlı keskin bi şekilde atar (sertçe değil, karakında bi sertlikte), debriyaşı aktarma organlarına vurgu ve darbe yapmıcak şekilde tatlı bırakırım... hee bunun yanın da seri kullanımlarda debriyajı hiç kullan mamakta mümkün, fakat devri ii tutturmak ve motoru ii tanımak gerektine inanıyorum...

vitesi düşürürken: muhakkak debriyaş kullanırım (debriyajsızda mümkün yine; fakat vurgu ve aktarma organlarına yik biniyor aniden) düşürme esnasında debriyaşa bastıımda seri bişekle bi ara gazı verip motorla şanzımanı (yani atacağım vitesin devrini) senkronize ediyom, böölece bi küçük vitese sessiz ve rahat atıyorum, debriyajı daha dikkatli birakıyorum sert bırakmalarda arka lastiğin kısa bi sürede olsa kitlenmesine sebep olabilir.. (sakatlık yaratmamamak için) ve tabi yine aktarma organlarına fazla yüklen memek için...

makinaları ne kadar humuşak kıllanırsak o na paralel ömrünü uzatırız...
karıştırmayalım hızlı yada devirli kullanmak sert kullanmak deeldir... hızlı veya devirli kullanırken dahi makinanın istediği yumuşaklığı yakalamak gerekir...

yani sert haraketlerle örneğin vitesi cart curt ettirerek atmamak gerekir...

saygılar...

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
ugurcan77
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2006 5:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Aslında bu durumu şu yüzden merak ettim,benim KLR de 1.vitesten 2.vitese atarken fazla ses çıkıyor tak diye.

Bu yüzden vites atmak ta gec kaldıgım ve yukarda 2.şekilde tarif etttiğim şekilde yapmam gerektiği söylendi. Mr. Green
2014.5 KLR650 siyah(Now)
Yamaha Super Tenere (Future)
ugurcan77 at gmail
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
leoparus
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2006 8:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sessiz atana kadar bütün varyasyonları dene doğruyu bulacağını ümit ediyorum.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
frost
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Eyl 13, 2006 8:29 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

klr de 1 den 2 ye atarken o sert ses çıkıyor sorun kullanmada değil.gerçi ilginçtir kullandığım yağ hatta benzinin markası bile motorun sesi ve vites geçişindeki sesi etkiliyor.
ben vites yükseltirken debriyajı sıkıp gazı kapatıyorum vitesi yükseltip gazı ayarlıyorum.
vites düşürürken debriyajı sıkıp ara gaz verip bırakıyor ve vitesi küçültüp gazı ayarlıyorum.
yanlış yaptığım bir yer varsa önerilerinizi bekliyorum.
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar