Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - çok egimli yoldan inis

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

çok egimli yoldan inis
Sayfa Önceki  1, 2, 3

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
mahdum
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Eyl 07, 2006 3:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

[quote="harduro"]Çok eğimli ve kaygan zeminli bir inişte durmak devrilmek demektir.
dequote]
Oldukça eğimli taşlı ve toprak bir yolda (tali bir yol) inerken durmak zorunda kaldım (yine bir yolla kesilmişti birden araba geçti)) ve topikte bahsedildiği gibi motoru uygun bir şekilde yere bıraktım. Eğim epeyce olduğu için düştüğümde ön frenin ucundaki toplu kısım koptu.
Uzun bir yolculukta ve yalnızdım, o şekilde devam ettim.

Topik aslında önemli, hiç ummadığınız bir yerde asfalt iptal edilerek bir dağın yamacı dozerle açılarak size yol diye sunulabiliyor. Ağır endurolarla ne yapabiliriz bilmiyorum, cross motorları malum daha hafif ve küçük hacimli.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
harduro
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Eyl 07, 2006 4:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu fotoğraftaki gibi önü açık inişlerde vetmemo'nun da dediği gibi fazla sorun çıkmaz..
En alttaki kütükler ıslak olduğu için kayma tehlikesini de unutmamak lazım.
Bu yüzden tahta köprü gibi yerlerden geçerken ani gaz vermek ya da ani fren yapmaktan kaçınmalıyız.

Çok dik inişlerde en zoru , eğer hafif taşlı ve yumuşak bir zemindeyseniz ve inişin bitiminde yol da bitiyorsa (bir dere yatağı , kayalık , ağaçlık ya da sert dönüş varsa) o zaman mümkün olan en az hızla inmek gerekiyor.
Eğer arka tekerleği frenleyerek motosikleti yolun sonunda 90 derece döndürüp durma noktasına getirebilecek bir zemin varsa ne mutlu.
Ama arazide öyle çok alternatif engelle karşılaşıyorsunuz ki kesin bir yol çizmek neredeyse imkansız.
Tek önemli noktayı hiç unutmamak gerekiyor ; kontrol tamamen sizde olmalı.
Bu da doğru vites , doğru frenaj , debriyaj kontrol ile en doğru hızda olmak ve denge için en doğru pozisyonda olmakla sağlanır.
En küçük vitesle inerken bile bazen durma noktasına kadar yavaşladığınız olur. Debriyaj kontrolunuz iyi değilse motoru stop ettirebilirsiniz ve o inişte işiniz sadece frenlere kalır. Bunu da hiç istemezsiniz.
İniş rotanızı en küçük detayına kadar görmenizi ve en hızlı şekilde tüm hamlelerinizi planlamanızı öneriririm.
Cesur olun ve soğukkanlı hareket edin.
Herhangi bir yatırma durumuna karşı da motoru stop ettirmek için hazırlıklı olun. Yoksa çalışır durumdaki motosiklet yatırdığınız yerde kalmayıp yoluna devam edebilir. Bu da motosikletinize daha büyük bir zarar gelmesine sebep olur.
Bütün bu tecrübeleri edinmek için her türlü arazide kendinizi deneyin ve yavaş yavaş gelişin. Benim izlediğim yol bu.

Herkese keyifli sürüşler diliyorum..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Misafir
Misafir

MesajTarih: Cum Eyl 08, 2006 12:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bende 3-4 yıl kadar önce (KLR250m vardı o zamanlar Sad ) bir inişe geçtim ki düşman başına.. Çok dik görünmeyen tatlı bir iniş olacakmış gibi görünen bir yere bakmadan plansız bir şekilde daldım. 8-10 metre sonra iniş birden dikleşti. Zemin çok yumuşaktı ve portakal büyüklüğünde taşlar vardı ama taşlar çok fazla değildi, m² ye 3-4 taş kadar.. Ön fren ve zaman zaman arka frenle kaydırarak indim. Nasıl düşmeden indiğimi bende anlamadım Very Happy Ama motor freni ve debriyaj kontrolü hiç aklıma gelmedi Rolling Eyes gelse bile o sırada uygulayabilecek dikkatimi toparlayamazdım herhalde.

Bu tür inişler için önceden çalışmak ve dibini görmediğimiz yerlere balıklama dalmamak lazım(mış) Razz Wink
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3
3. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar