Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Ayakta sürüş

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Ayakta sürüş
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
WeaponX
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 10:24 am    Mesaj konusu: Ayakta sürüş Alıntıyla Cevap Ver

ayaktayken;
sol ayağı, şu hani türkçe karşılığı olmayan, ball-of-foot ve ayak parmakları arasında ortalayarak peglere basıyorum.
sağ ayak ise parmak ucuyla frene basacak şekilde.

sorunlarım...
  • ayakta sürüş sırasında vites değiştirme sırasında rahat edemiyorum.
  • ayak frende iken dizlerle süspansiyon yapamıyorum.
  • öne epğildiğim için ön frene güvenemiyorum
  • dizlerimle depoyu arka kısmından sıkıyorum
  • yokuş yukarı sorun yok ama yokuş aşağı kontrolde zorlanıyorum

tecrübeleriniz ve yardımlarınız rica ediyorum
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
harduro
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 11:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Herşey alıştırma ile kolaylaşır..
Zamanla herkes kendi tarzını yaratsa da bazı kurallar vardır elbette uyulması gereken.
Ayakta sürüş sırasında vites değiştirmekten geçtim , her ayağa kalkışta ya sağ ayağımla frene dokunur ya da sol ayağımla vitesin atmasına sebep olurdum..
En son alıştığım ayaktayken vites değiştirme oldu.
Önce vites büyütmeyle başlamak gerekiyor.
Çünkü gazı verip ayağa kalktıktan sonra önün açıksa daha fazla hızlanmak istiyorsun.
Ayrıca vites büyütmek dengeni fazla bozmaz. Ben , ayakta sürüşte vites büyütürken genelde debriyaj kullanmam.
Vites küçültürken de önce hafifçe fren yapıp debriyaj kullanarak deneme yapın.
Ayrıca vites küçültürken kollarınızı öne uzatıp eğilerek kendinizi hafifçe geriye almayı da unutmayın. Bu hareket , yavaşlayan motosikletin üzerinde öne doğru ivme kazanmanızı önleyecektir.

Arazide ayak frenine fazla güvenmeyin ve ön frenle birlikte kullanın mutlaka. Özellikle yokuş aşağı inerken motor kompresörü ve ön fren kullanın.

Ayakta sürüşte öne eğilme sadece yokuş yukarı çıkarken alınacak bir pozisyon olup böyle bir durumda yavaşlamak için frene gerek yoktur. Sadece motor kompresyonu sizi yavaşlatacaktır. Ani yavaşlamalarda da pozisyonunuzu ayarlayın , hafifçe kollarınızı uzatıp ağırlığınızı arkaya kaydırın.

Sürekli depoyu dizlerinizle sıkmak motosikletin ve sizin esnekliğinizi kısıtlar.
Ayakta iken dizlerinizi birbirinden uzaklaştırıp gidonu sağa sola eğerek motosikletin kontrolunu pegler ve gidondaki dört nokta ile sağlamaya çalışın. Bu alıştırma , zamanla , viraj alışlarda siz ayakta sabit dururken sadece motosikleti yatırarak dönmenizi sağlayacaktır. Bu durumda da hafifçe arkaya doğru eğilmek gerekiyor.

Not: Bütün bu yazdıklarım , benim kendi tecrübelerim olup hala gelişim aşamasındadır...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
WeaponX
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 1:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cevaplar için teşekkür bu soruyu sorduktan sonra neden araştırma yapmadım diye kendime kızdım ve "off-road ridings tips" diye arama yaptım. http://www.flamesonmytank.co.za/offRoad.htm sitesinde yazdığınız tavsiyelerin de mevcut olduğu bir çok tavsiye vardı.

geçen akşam dar bir yokuşa ters eğimle birleşen bir yoldan yokuş aşağı dönerken paldır küldür devrilmem üzerine problemin ciddiyetini kavradım. (arkada, filede sütaş tava yoğurduna mücver koymuştum hepsi yere saçıldı Laughing acaip canım sıkıldı. hamur humur yiyecektim ben onları Crying or Very sad
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger
harduro
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 1:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Mücver için üzüldüm ama düşme nedenini anlayabildiysen sana tecrübe olmuştur..
Umarım motosiklette ve sende kayda değer bir hasar yoktur..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
WeaponX
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 5:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yok abi. sağlamız. ders oldu bayağı. bi tek mücverlere ağıt yaktım. Mr. Green
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar