Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - DR800 arka dişli değişimi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

DR800 arka dişli değişimi
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
profi66
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Tem 06, 2006 2:59 pm    Mesaj konusu: DR800 arka dişli değişimi Alıntıyla Cevap Ver

az da olsa aşınmış bulunan arka zincir dişlimi değiştirmek istiyordum, nede olsa hem ağır men de kuvvetli bir makina üztelik bir de arazide kullanınca arka dişli oldukça önem arzediyor.
araştırmalarım sırasında, orjinalin 47 diş olduğunu gördüm, piyasada 42, 47 ve 48 olmak üzere üç ayrı boy dişli olduğunu tesbit ettikden sonra 47 daha önce 47 diş kullanmış olmanın verdiği tecrübe ile 42 diş kullanmamın daha avantajlı olacağını düşündüm, bu dişli bana yol kullanımında ortalama %10 performans (sürat/devir) artışı sağlamakla birlikte, arazide 2. vites kullanımımı belki de olumsuz yönde etkileyecek, deneyecek ve göreceğiz. Bu arada şahsi tesbitim zaten arazi kullanımında bir çok noktada 1.vites devirsiz ve ikinci vites ise fazla devirli oluyordu belki bu dişli sayesinde uygun deviri 1.viteste yakalayabilirim.
Ayrıca eğer arazide bir performans düşüklüğü yaşayacak olsam bile bunu da yanımda taşıyabileceğim ve montajı çok daha pratik olan 14 lük bir öndişli ile tolore edebileceğimi düşünüyorum.
bu değişikliği yapmamda etkili olan sebeplerden birisini de 5. viteste motorun çok rahat bir şekilde kırmızı hatta girmesi olarak yazabilirim.

öncelikle yapılan işlem arka tekeri sökmek, tekerlek milinin somununu öncelikle gevşetiyoruz.

arkayı yerden yükseltmek maksadı ile ben normal kriko kullandım, bunun çeşitli yöntemleri var ancak motorun dengesine dikkat edin, işlem sırasında üzerinizden motor kaldırmak zorunda kalabilirler Very Happy Very Happy Very Happy

mili gevşettik, zinciri çıkarttık (gerçi daha sonra bakla eksiltmek maksadı ile zinciri tamamen çıkartacağız) ve arka tekeri yerinden aldık.

fren merkezini de usulüne uygun şeki,lde çıkartmayı unutmuyoruz.

işte zincir dişlimizin jantdan ayrılmış hali, aşağıda da profilden görüntü aldım, cıvataları bir görebilmeniz açısından.

eski dişli ve yenisi üst üste, bu arada çıkan cıvataların üçü yalama olmak üzere çıktı, gevşememesi için somunlara pres uygulanmış.

eski ve yeni dişli bir hatıra fotosu vermek istediler ne de olsa bundan böyle artık yanyana gelemeyecekler.

bütün cıvataları, somunları değiştiriyoruz ve özellikle gevşememesi için yıldız rondela tabir edilen bir tür pul kullanıyoruz.

e artık standart zincir uzun geleceği için zincirden bir bakla eksiltiyoruz.

işlem tamam sıra geldi tes etmeye, evet aranıyor, test pilotuna yoldaş aranıyor.

buda oğuzun makinadan kopyaladığımız ön disk koruyucu, bayaa şık durdu

"Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz.
Benim sizden istediğim şey,
yorulmamak değil,
yorulduğunuz zaman da,
durmadan yürümek,
yorulduğunuz dakikada da
dinlenmeden beni takip etmektir."
M. Kemal ATATÜRK

Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.
(İsmail CEM)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
okuryazar
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Tem 07, 2006 12:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili profi66,
Motosiklet sürüş keyfinin üzerinde bir keyif söylemek gerekirse o da herhalde motosikleti söküp bir takım işlemler yapabilmenin; dahası sorunları çözebilmenin zevki olsa gerek. Ben bu zevki -henüz- yaşayamayanlardanım.. Çünkü bu konuda bilgim, tecrübem ve birikimim yok. Sense anladığım kadarıyla bu konuda oldukça iyisin. O koskoca DR800 ü adam edişini izlemiştim. Şimdi de ayrıntı sayılabilecek düzenlemelere geçmişsin. Bu manada şu sıralar sana fena halde özenmekle meşgulüm. Yani İstanbul'da olsam kapına dayanıp bende izleyeceğim diye tuttururdum. Ama öyle güzel ve ayrıntılı anlatıyorsunki futbol maçlarını stattamı yoksa TV başında mı izlemek daha zevklidir tartışması gibi bu çalışmaları da siteden izlemek daha iyi olabilirmi diye tartışmak lazım. Wink İnşaallah bir gün beraber gez.. pardon beraber tamirat yaparız..Rolling Eyes Çok teşekkürler. Sevgiler. Smile
Şinasi Gönenç
BMW R 1200 GS
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
profi66
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 07, 2006 12:12 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

şinasi hocam güzel temennileriniz için teşekkürler, inşallah birgün hayalini kurduğumuz her şeyi yapabiliriz.

bu arada şehir içi ve otoban testlerinden de bahsetmek isterim ki, sonuç tam benim arzuladığım gibi, süper
kesinlikle çekişte bir düşüklük yok, limitler redline a girmeden bile çok rahat yakalanıyor.
şimdi dört gözle arazi test aşamasını bekliyorum, inşallah tahminlerimin tersi bir sonuç ile karşılaşmam.

Gerisini siz tamamlayın.
(İsmail CEM)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
hoca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 04, 2006 7:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

profi 66 zincir dişli değiştirme zamanı gelmiştir
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
profi66
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Arl 20, 2006 12:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hoca demiş ki:
profi 66 zincir dişli değiştirme zamanı gelmiştir

bahara kadar devam hocam, baharda değişecek çok şey var.

zincir
gidon rulmanları
arka teker rulmanları
arka maşa rulman ve burçlarını da kontrol etmek lazım

bir de direksiyon(gidon) amortisörü takmak istiyorum, gevşek zeminde önü zaptetmek zor oluyor.

Gerisini siz tamamlayın.
(İsmail CEM)
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar