Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - XTZ 750 binicileri tanışalım

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

XTZ 750 binicileri tanışalım
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 89, 90, 91  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Yamaha Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Motorbreath
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Nis 06, 2006 9:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bugün iş dönüşü aldım, teşekkürler. Acaba hava filtresi bulabiliyor musunuz?

Resimleri çektiğim sırada yağını kontrol ediyordum, o yüzden sağ yan kapak üst çantada duruyordu. Orta sehpa benim de planlarım arasında var. Alman Tenere gruplarındaki görüşlere göre işe yarar tek sehpayı LEXS üretiyor (http://www.lexs.nl). Ancak fiyatı orada pahalı, orta sehpa gibi ağır bir şey buraya en hafifinden 50-60 avro yol masrafıyla gelir.

İzmir'e kadar olmasa bile Ayvalık-Cunda'ya sık gidiyorum. Umarım görüşürüz.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
specific
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cum Nis 07, 2006 9:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

selamlar, ben de üretimi sonlandırılmış ama efsane olduğu söylenen bir motor kullanıyorum, çok memnunum ancak ön cam ve orta sehpa benim de düşündüğüm parçalar arasında, ön camın yapılabildiğini duymuştum, sizin yazınızda da yapılabildiğini görmüş oldum Laughing yaptırabilmek için neler lazım? kaça malolur?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Motorbreath
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cum Nis 07, 2006 10:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selam Harun,

Ben ön camı kendim yapmayı tercih ettim. Ancak ısmarlayıp getirtmek de mümkün. Mesela Samura Motor ısmarlandığı takdirde XTZ için ön cam getirebileceğini söylemişti. Maliyeti şudur: Uygun ebatta pleksi, donanım ve vakit. Ne yazık ki üretim aşamasında (1 gün sürmedi) fotograf çekmeyi akıl edemedim, yoksa güzel bir rapor hazırlayabilirdim. Yine de kabaca aşamaları sıralayayım:

1. Öncelikle uygun çap ve ebatta bir ön cam malzemesi bulunur. Akrilik malzemeler satan yerler genelde sapa olduğundan, reklam panoları hazırlayan yerlerden temin edilebiliyor. Hatta büyük parçadan artmış 30x50 cm bir levha işi fazla fazla görür.

2. İhtiyaç duyulacak aletler: Sıcak hava tabancası, Dremel veya benzer bir multitool, matkap ve 400-1000 arası zımpara.

3. İşlemi motosiklet üstünde yapmak zor. Bu nedenle öncelikle ön grenajı söküp çalışma alanına aldım. Elimdeki akrilik plakanın orta noktasını belirleyip, en alt noktada ilk deliğimi açtım. Grenajın üstünde camı bağlayan toplam 5 adet cıvata var. Camdaki ilk deliği orta noktaya bağlayıp, camı bu noktanın iki yanı boyunca yukarı doğru ısıtmaya başladım. Ana mesele eritmeden tatlı tatlı ısıtmak. Yeterince ısınınca yavaşça zorlayıp grenajın formuna soktum ve bu defa orta noktanın sağında ve solundaki delik noktalarını işaretledim. Camı söküp bu delikleri deldim, tekrar bağlarken üç cıvatayı birden taktım. Daha sonra genel olarak ısıttım, böylece biraz kasarak monte ettiğim cam üç bağlantı ile kasıldığı grenajın formunu aldı. Aynı işlemi en dıştaki son iki cıvata için yineledim. Neticede elimde toplam formu eski cam ile aynı bir dikdörtgen vardı.

4. Sonraki aşamada bükülmüş dikdörtgenimin üzerine kalıcı kalemle istediğim cam hatlarını kabaca çizdim (grenajla birleştiği noktanın şeklini eski camdan aldım) ve Dremel ile kesmeye başladım. Kaba kesimi 2-3 mm. dıştan yapmakta yarar var. Malzeme çıkartmak kolay, hata neticesinde geri eklemek imkansız. Son olarak Dremel'in zımpara diskleri ile dikkatli bir tesviye, bundan sonra da gitgide incelen ölçülerde kuru zımpara tatbik ettim. Toplam 2 saatlik kesme ve zımparalama neticesinde elimde uygun tipte bir ön cam vardı.

Hatalar: Aceleden ve biraz da göz - bilek koordinasyonuma fazla güvenerek, işe başlamadan önce yapmak istediğim camın karton şablonunu çıkartmadım. O nedenle iki taraftaki elcik koruma oyuklarında dikkatli bakınca görülebilen bir eşitsizlik oldu. Ayrıca plastik / akrilik keserken, Dremel'in kesici diskleri yerine mutlaka metal kesici kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde düşük devirde bile malzeme yandığı için çok daha fazla zımpara gerekiyor.

Akriliğin maliyeti en fazla 20-30 YTL. Perpa'dan falan alındığı takdirde touring cam için gerekli ebat 20 YTL'nin altında olacaktır. Ayrıca Göztepe Oto Sanayi sitesinde arabalara stop vs. üreten bir usta var, bazı arkadaşlarım ona başarıyla ön cam yaptırdılar. Özellikle bir 1100GS'e gayet başarılı bir yüksek cam yaptı. Tam yerini bilmiyorum, isterseniz öğrenirim. Fakat "stopçu" diye sorunca gösteriyorlarmış Smile

Orta sehpa ve çanta demirleri için elimde ayrıntılı çizimler var. Nerelere neyi yaptırabileceğimi de biliyorum, ancak bunlar ön camdan daha ayrıntılı işler olduğundan henüz vakit ayırıp peşine düşemedim. Eğer zaman bulur da ilgilenebilirsem size haber veririm. Motorlarımız aynı olmasa da yakın ölçekteler, belki size de uyacak birşey çıkar.

Görüşmek üzere.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
hoca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Nis 07, 2006 8:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

süpersiniz hocam işte motorculuk bu ya kendi istekleriniz doğrultusunda yürüyün, ne istiyorsanız yapın . VAROŞ MOTORCULAR gibi değilsiniz. YOK AKARBİS ,YOK HEPCO ,BİLMEMNE SİZ EN GÜZEL MOTORCUSUNUZ BENİM GÖZÜMDE.Sizlerle tanışıp görüşmek istiyorum. Yurdumuzun hangi ili olursa olsun gezelim görelim diyerek tanışalım. ÇÖLLERİN EN BÜYÜK MOTORCULARI;SÜPER TENERECİLER BU CAMİANIN TEK KULÜBÜ TENERE AZ KALDI TOPLAYACAĞIM HEPİNİZİ Bİ AKŞAM OLURDA BİR İKİ BİRA PATLAZIRIZ.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Motorbreath
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cum Nis 07, 2006 11:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

O kadar da abartmamak lazım üstadım. Benim motorda da Acerbis elcik koruma var Very Happy Şahsen motorunun üzerine 1400 avroluk çanta donanımı, 2000 avroluk Brembo fren, Dynojet, Akrapovic ekzost takana da hiçbir lafım yok. Her fırsatta söylemekten bıkmıyorum: Farkı motorun üstünde oturan adam yaratır. Fakat şehir içi trafiğinde Cezayir'e gidiyormuş gibi donatılmış bir motor görürsem tabii ki gülerim. Bende ayrımcılık yok, iki teker üzerinde oturan adam gibi her adamla muhabetimiz daim olur Very Happy
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Yamaha Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 89, 90, 91  Sonraki
4. sayfa (Toplam 91 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar