Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - ABS yi test ettik, ama ne test

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

ABS yi test ettik, ama ne test
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
hema1234
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pts Şub 27, 2006 3:29 pm    Mesaj konusu: ABS yi test ettik, ama ne test Alıntıyla Cevap Ver

eveet zor yoldan bir abs testi yaptık
hemen söyleyeyim motorda abs iyi bişey
üç arkadaş polatlıdan çıkıp şööle bir ankara yapalım, hem biraz sezona hazırlık alışverişi yaparız, hem yeni motorlarımızla yeni heves duygularımızı tatmin ederiz, hem de motorcu arkadaşlarla tanış oluruz hesapları yaparak, motomax-motoart takılalım dedik. iyi de etmişiz hava da yazdan farksızdı. bizim dişçi ibo geçen haftaki kar-piknikte poposunu, ben de ayaklarımı soğuğa teslim edince onun pantolon, benim de bot almama inatlarımız kırılmıştı zaten.
ümitköy köprüsüne yaklaşana kadar her şey normaldi. yaş kıdemlisi olarak grup liderliği her zamanki gibi bende idi. ultra nizami bir sürüşle sosyete pazarı hizasına kadar gelmiştik. cumartesi 12 civarları olması sebebiyle az bir trafik vardı. önümde 3 sn mesafede bir araç vardı, başkaca önümüz boştu. 70-80 dolaylarında seyrediyorduk ve yol biraz ileride genişlediği için öndeki aracı sollama niyetim yoktu. tam sosyete pazarının karşısında yolun en sağına tek sıra duvar dibi parkı yapmış araçlardan biri (maalesef bir kadın sürücü) arkasına bakma ihtiyacı duymadan bir anda önümdeki aracın önüne fırladı. o anda önümdeki araç asfaltı yolmaya başladı, peşinden de ben allah na verdiyse frenlere asıldım.abs sayesinde en ufak bir kayma yaşamadan ip gibi çizgi halinde yavaşladım ve fren basıncını değiştirmeye ihtiyaç duymadan sıkı bir kalça hareketiyle (asena halt etmiş) hala asfaltı yolmaya devam eden önümdeki aracın solundan kıvrılarak geçtim ve gazlayıp badire noktasını geride bıraktım(F650 GS). peşimdeki arkadaşlar bana göre daha rahat hareket mesafesine sahip olduklarından onlar benden daha az tehlike atlattılar. ama bana daha yakın olan arkadaşım da (F650 CS)abs sayesinde problemsiz yavaşladığını söyledi. en gerideki arkadaş ise abs olmadığı için(FAZER 600) epey geriden gelmesine ve bizim kadar sert fren yapmamasına rağmen motoru dengede tutmakta epey zorlandığını ifade etti.
içimizden; yola ani çıkış yapan aracın sürücüsüne (arkada kopan fırtınaya rağmen hiçbirşeyi umursamadan yanındaki ile sohbete devam ettiği için ayrıca olmak üzere) bildiğimiz bütün iyi dilekleri sunarak yolumuza devam ettik, keyfimizin bozulmasına izin vermedik.
şimdi düşünüyorum da abs olmasaydı belki de rahmetli ön eki ismimizin başına eklenecekti. allaha şükür bu vartayı atlattık. sürücünün aptalına rastlayınca motor olmuş kamyon olmuş farketmiyor. eğer arkada bizler değil de AS600 dodge olsaydı, yola fırlayan bayanı jiletle kazırlardı herhalde.
işte böyle bir abs testimiz oldu. allah kimseye göstermesin
hepinize kazasız, belasız ve testsiz sürüşler dilerim.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TOL
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Şub 27, 2006 3:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hepinize geçmiş olsun hema1234.
nevran
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Şub 27, 2006 4:11 pm    Mesaj konusu: ABS Alıntıyla Cevap Ver

HEMA KARDEŞ, ÇOK GEÇMİŞ OLSUN.
ÇOK FARKLI İKLİM VE ŞARTLARDA ARAÇ KULLANDIĞIMIZ İÇİN ŞİRKETİMİZ GÜVENLİK KURALLARINA HAD SAFHADA ÖNEM VERMEKTE. A2+E+G EHLİYETİM VAR AYRICA DEFENSIVE DRIVING VE OFF ROAD DRIVING SERTIFIKALARIM, AYRICA BUNLARIN ASSESMENTLARINI SÜREKLİ GÜNCEL TUTUYORUZ.
ÇOK İLGİNÇ ARAÇLARIMIZ VAR VE BUNLARI İNSAN AYAĞI DEYMEMİŞ YERLERDE KULLANDIK.
ABS KONUSUNDAKİ TECRÜBELERİME GELİNCE;
ABS OLMAYAN ARAÇLARDA DURMA MESAFESİ DAHA KISA, FAKAT KIZAKLAMA YAPTIĞINIZDA KONTROLÜ MÜMKÜ DEĞİLDİR.
ABS DE İSE DURMA MESAFESİ DAHA UZUN FAKAT KIZAKLAMA OLMADAN, KONTROLLÜ BİR DURUŞ SAĞLAYABİLİYORSUNUZ. FRENLEME ANINDA ARACIN VİTESTE VEYA BOŞTA OLMASI BİLE ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİYOR (ARAÇ VİTESTEYSE ANİ FRENDE ÖNCE KOMPRESYONLA YAVAŞLAMA, SONRA DA TORK İLE BİR İLERLEME İVMESİ KAZANDIRMA ETKİSİ OLUYOR, ARAÇ BOŞTA İSE ÖNCE ARAÇ DAHA ZOR KONTROL ALTINA ALINIP YAVAŞLATILIYOR, KONTROL ALTINA ALINDIKTAN SONRA İSE HERHANGİ BİR İTİCİ GÜÇ OLMADIĞINDAN DAHA KOLAY DURUŞ SAĞLANIYOR)
BENCE ABS ÖZELLİKLE MOTORSİKLETTE NORMAL KULLANIMDA ÇOK ÖNEMLİ (OFF ROAD DA OLAY TAMAMEN DEĞİŞİR). BİRÇOK KAZA ARKA TEKERİN KAYARAK KONTROLÜ VE DENGEYİ KAYBETME ŞEKLİNDE OLUYOR.
davutgedikli
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Şub 27, 2006 6:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok geçmiş olsun bende abs den memnundum ama şimdi bir arızası var ama trabzonda yaptıramıyorum ve şimdi çok sıkıntılıyım abs ye alışınca da insan motorda bir eksik varmış gibi hissediyor sana katılıyorum abs süper
ugur_karakas
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Şub 27, 2006 6:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Acil durumlarda ABS nin önemini ciddi biçimde 2 defa yaşadım..
Tekrarı olmaz inşallah..
Gemiş olsun kardeşim..

Selamlar
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar