Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Ünye Yeniköy Ambar Evi Gezimiz

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Ünye Yeniköy Ambar Evi Gezimiz
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Cmt May 24, 2014 3:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tarihi Ünye Kalesi ile ilgili biraz bilgi:

Ünye Kalesi, Ünye-Niksar yolunun 7. Km'sinde, yolun solunda 200 mt. yükseklikte bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Jeologların ifadesine göre, kale eski çağlarda yanardağ iken faaliyetini tamamlamış ve yanardağın kraterleri üzerine kaleyi inşa etmişlerdir.

Kalenin ilk yapılış tarihi, Milattan önce 200-250 yıllarına rastlar. Pers kökenli Pontus Hükümdarı 2. ci Mitradates kaleyi bu kraterler üzerine yaptıran ilk kişidir.

Tarihin çeşitli aşamalarında bölgeden geçen, kısa veya uzun müddet bölgeyi elinde tutan her kavim ve uygarlık kaleyi kullanmış hepsi ek ve ilaveler yapmışlardır. Kalede ki kaya mezarları altıncı yüzyılda yapılmıştır. Bunu yanında kalede dehlizler, kuyular, mağaralar, kıral mezarları, eski sur kalıntıları, uzun tüneller bulunmaktadır. Duvar ve sur kalıntıları kısmen Yunan ve Roma kısmen de Osmanlı mimarisi izlenimini vermektedir. Kaleyi en son kullanan Osmanlılar da bir takım eklemeler yapmışlardır.

Kale 10. uncu yüzyıldan sonra bölgeyi elinde bulunduran Pontus ve Romalılar tarafından etkin bir şekilde kullanılmıştır. Yarıya kadar toprağa gömülü olan giriş kapısının yanlarında renkli hayvan resimleri vardır.

Kale tek bir kavim tarafından aynı anda yapılmamış iki bin yıllık tarihinde bölgeden geçmiş 40-50 kadar kavim ve uygarlıklar tarafından meydana getirilmiştir.

Zirveye yakın bölgede tüneller ve dehlizler vardır. Güney cephesinde çıkılması zor duvarlarda üç metre genişliğinde kaya mezarı dikkati çekmektedir. Mezarın üçgen alınlığının her üç noktasında da Bizans’ı simgeleyen kartal figürleri vardır.

Zirveye yakın bölgede tepenin dibine iniyor izlenimini veren tünelden 485 basamak kadar inilmiş daha aşağısı yukardan düşen taş ve molozlarla dolmuştur.

Şahane ve heybetli görünümü ile kale sırlarla doludur.

Gezilmesi ve zaman ayrılması gereken önemli bir yerdir. Ünye’den şehir içi dolmuşları ile veya taksi ile ulaşılabilir. Çevresinde yöresel yemeklerin yapıldığı kır lokantaları vardır. Ayrıca kalenin içinde bulunduğu Kale Köyü halkının da gelenlere ilgisi sıcak ve candandır.

Bu 3 günlük kısa gezi bize yetmedi. İlk fırsatta ve en kısa zamanda tekrar gidiyoruz...
Beton yığınları arasından kurtulup kendimizi doğaya bırakmak için bahanemiz olsun...

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
end650
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr May 25, 2014 8:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Burası Ünye ye bağlı Yeniköy Ataların toprağı .
Eline ,koluna ve fotoğraf makinanın objektifine sağlık abi... Resimleri yeni gördüm gerçekten güzel görüntüler almışsın. samsun dan gidiş ort 130 km olan bu yolculuğumuz gerçekten çok güzel oldu.Izgaralı,köfteli,güveçli,fotoğraflı,manzaralı,dağ evli,dinlenmeli ve harbi endurocu ruhu taşıyan bir dostla gezi yapmak bir o kadar güzel oldu.Sağolsun Gökşin bendeki 125 arn scooter olsa da çekip gitmedi ,yani bana nal toplatmadı.Bende scooter da olsam ona yetişmeye çalıştım .Ayrıca O ambarın merdiven korkuluklarına takmış olduğum Benim Suzukinin eski Gömleği .Diyeceksiniz hocam suzukiyle niye gitmedin.
Biraz bakıma ihtiyacı var inşallah çok kısa zamanda kaplanı çıkaracağım ,yollar enduro yollarıydı ama scoterı da enduro gibi kullanmaya çalıştım işte nekadar olacaksa .Elim alışmış neyapayım.

abi Bu gezi beni öyle dinlendirdi ki 2gün 2 gece süren bu gezimizde doğayla,kuşlarla içiçe çok güzeldi.Samsun da iş-okul hayatından gürültü patırtıdan uzaklaşmak doping yaptı.Abi fırsat buldukça istediğin zaman gideriz.
Arkadaşlar sizleri de bekleriz.
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş May 28, 2014 5:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Elinize saglik sayenizde gozumuz gonlumuz acildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
ozcane
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş May 28, 2014 5:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Foruma yeni üyeyim ve gördüğüm en güzel gezi raporu ve resimleri diyebilirim .Tenere km de ne kadar yakıyor hiç hesapladınızmı ? Bende almayı düşünüyorum . Yakıt konusunda biraz araştırdım ama sağlıklı bilgiye ulaşamadım.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
vetmemo
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş May 28, 2014 2:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Vallahi çok güzel olmuş,yayla evine bittim doğrusu.Fotoğraflarda bir harika.Selamlar.

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
3. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar