Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Maine - ABD seyahati...

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Maine - ABD seyahati...
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Kaan
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 25, 2004 9:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sayın D.D. ,
Size imrenmemek elde değil . Fotoğraflar ve gezi yazılarınız zaten bir klasik. Seri olarak gezi yazısı stilini başlatarak yeni bir raporlama sisteminede öncülük ettiniz. Bilgi ve becerileriniz zaten anlatılamaz, teori yazılarından okunur.

Amerika'ya , New York'a yolumuz düşer ise hep aklımızdasın. Belki birgün görüşürüz kim bilir. Yaman Turan örneği Samsun Bafra dan, bazen yazışıyoruz. Belki hep beraber onun pizzalarından yeme fırsatımız olur.

Allah motorunuza ve size zeval vermesin.

Saygılar

950 Adventure
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Cmt Eyl 25, 2004 10:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selam DD!

Gezi raporun ve resimler için çok teşekkür ederim. Ellerin dert görmesin, inan hepsini bir solukta okudum, mükemmeldi...

Merritt Pky çok zevkli bir yol olsa gerek! Özellikle köprüler ve ahşap bariyerler harika görünüyor. Geziye de mistik bir hava katıyor. İyide ağır vasıtalar ve kamyonlar buradan gidemeyecekse nereden geçiş yapıyorlar DD ? Çevre yolu felanmı var?

DD Maine'e geçmeden önce sana Portsmouth ile ilgili bir sorum olucak; ya bu amerikada insanlar nerede abicim? Sokaklar yollar bomboş anasını satıyım, sanki terkedilmiş kasabalara benziyor. Yoksa gündüz sokağa çıkma yasağımı var hehe..

Bende bu insanların mağaza ve dekoratif işyeri anlayışlarına bayılıyorum. Çok güzel hakikaten, yurdumda böyle manzaraları görmek çok zordur.

Donald_Duck demiş ki:
Botun boyunu merak ediyorsanız bizimkiyle mukayese edin... Smile

Valla ben boyunu diil de ayak numarasını merak ettim Laughing Hani bizim buralarda bir tabir vardır: 50 - 60 numara olunca çocuk mezarı derler. Bu resimdeki çizmete söylenecek kelime bulamıyorum doğrusu Laughing

Hadi abicim söndürün şu ateşide girin kulübenize artık, bak heran yağmur yağabilir sölemesi benden Wink Hem Deyzi de esniyo garibim...

Ve...... mutlu son

Bizimle paylaştığın için teşekkürler DD.

Kaan'ın da dediği gibi Allah sana ve motoruna zeval vermesin abicim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 25, 2004 5:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kaan demiş ki:
Sayın D.D. ,
Size imrenmemek

Yahu bana Donald, DD, Resat, Donald Amca derseniz kendimi daha rahat hissedecegim...boylelikle ben de herkese "sen" diye hitap edebilirim...daha yumusak bir ortamda yazisabiliriz.

Alıntı:
elde değil . Fotoğraflar ve gezi yazılarınız zaten bir klasik. Seri olarak gezi yazısı stilini başlatarak yeni bir raporlama sisteminede öncülük ettiniz. Bilgi ve becerileriniz zaten anlatılamaz, teori yazılarından okunur.

Amerika'ya , New York'a yolumuz düşer ise hep aklımızdasın. Belki birgün görüşürüz kim bilir. Yaman Turan örneği Samsun Bafra dan, bazen yazışıyoruz. Belki hep beraber onun pizzalarından yeme fırsatımız olur.

Allah motorunuza ve size zeval vermesin.

Saygılar

Tesekkur ederim, amin, ben de sizler icin duaciyim... Yolunuz duserse sizlerle tanismak benim icin de buyuk keyif olacaktir...sagolun.

DD
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 25, 2004 6:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

TA6B demiş ki:
Selam DD!

Gezi raporun ve resimler için çok teşekkür ederim. Ellerin dert görmesin, inan hepsini bir solukta okudum, mükemmeldi...

Merritt Pky çok zevkli bir yol olsa gerek! Özellikle köprüler ve ahşap bariyerler harika görünüyor. Geziye de mistik bir hava katıyor. İyide ağır vasıtalar ve kamyonlar buradan gidemeyecekse nereden geçiş yapıyorlar DD ? Çevre yolu felanmı var?

Haritada gorebilirsin, 95 numarali otoyol var...daha kuzeyde de bir 84 vardir. Ayrica trenle tasimacilik da yabana atilir gibi degildir.

Alıntı:
DD Maine'e geçmeden önce sana Portsmouth ile ilgili bir sorum olucak; ya bu amerikada insanlar nerede abicim? Sokaklar yollar bomboş anasını satıyım, sanki terkedilmiş kasabalara benziyor. Yoksa gündüz sokağa çıkma yasağımı var hehe..

Evet Turkiyeden cikinca pek cok bati ulkesi boyle goruluyor. Kisa ve oz cevap istersen "milletin isi gucu var" diyebilirim... Wink

Alıntı:
Valla ben boyunu diil de ayak numarasını merak ettim Laughing Hani bizim buralarda bir tabir vardır: 50 - 60 numara olunca çocuk mezarı derler. Bu resimdeki çizmete söylenecek kelime bulamıyorum doğrusu Laughing

Toplu mezar diyebiliriz... Very Happy

Alıntı:
Kaan'ın da dediği gibi Allah sana ve motoruna zeval vermesin abicim.

Cok tesekkurler, amin, hicbirimize zeval vermesin...agzimizin tadi bozulmasin insallah
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Eyl 26, 2004 7:24 am    Mesaj konusu: Maine seyahati VI Alıntıyla Cevap Ver

Maine Seyahtnamesi Kısım 6

Bütün gece yağdı yağdı yağdı....Sabah dinmişti artık. Dedim
“gökyüzünde bulut kalmamıştır herhalde”...ne gezer. Kalınbulut tabakaları altında, soğuk bir yolculuğa başladık. Daha yarım saat geçmemişti ki insafsız bir sağanak yağışın içine daldık. Bir süre idare ettim ama göz gözü görmez hale gelince bir benzinciye attık kapağı.

Koca bir bardak sıcak kakao ve görüş açılıncaya kadar metazori

bekleyiş...

İşte biraz dindi, dışarı çıktık...ve harita.

Bu sabah, Perşembe, Skowegan dan yola çıkıyoruz, yağmurdan dolayı bir sürü görülecek yeri geride bırakıp *ama yine de arayollardan sürerek* New Hampshire a girip haritada “Fryeburg” olarak görülen şehir yakınlarındaki “Conway” e varıyor ve orada kalıyoruz. Ertesi gün, ki onu da altta bulacaksınız, oradan yola çıkıp
”White Mountains National Park” dan şöyle bir dolaşıp Girngonun “middle of nowhere” (Türkçesi şeytanın kırı yada Allahın dağı olabilir)dediği, GPS imde kayıtlı koordinatlarla bulacağım Adventure-Rider kamp sahasına bulabilirsek varıyoruz...

Bu günkü yol manzaraları bunlardan ibaret. Resimlerin çoğu lens ıslandığı için berbat vaziyette bulanık

Akşama doğru Conway civarında nihayet yağmmur-sağnak

diniyor ve hava açmaya başlıyor.

Hepi topu 500km yolu 9 saatte yaptık o gün. Ve eni konu yorucu oldu. Hiç çadır havasında olmadığımdan kapağı Holiday Inn e attık. Banyoyu sıcak suyla doldurdum...

Ertesi sabah yağmurdan eser kalmamıştı...derhal derdest olup yola döküldük. İşte gündüz gözüyle Conway.

Conway, White Mountains bölgesine bisiklet, kano, kayak, snowboard, dağcılık vb. bazilyon doğa sporu yapmak için memleketin herbir yerinden gelenleri ağırlayan bir merkez.

Diğer bir ünlü şehir de Laconia dır bu yakınlardaki. Bu geçtiğimiz ilkbaharda buraya gelmiş ve motosikletle bu bölgenin en yüksek dağı olan Washington dağına çıkmıştık. İşte o günlerde meşhur Laconia motosiklet rallisi vardı ve bölgeye dörtyüz bin motosiklet gelmişti. Görülecek şeydi doğrusu.

http://www.laconiamcweek.com/

http://www.nhliving.com/events/motorcycleweek/index.shtml

linklerinden bir bakın.

Conway in dışına çıkar çıkmaz kendinizi tabiatın içinde buluyorsunuz...

Echolake... Yankı gölü. Nefis bir yer. Küçücük bir göl, tam karşıda sarp kayalıklar. Ne söyleseniz size tekrarlıyor...

Deyzi gölün sırlarını çözmeye çalışıyor sanırım...

Yukardaki resimde son derece güçlü rüzgarlarla mücadele ediyorum aslında. Yaklaşık 2 saat süren White Mountain geçişi.

Alttaki resimde ise dağ başında bir tren istasyonu görüyorsunuz...

Bu son derece enteresan bir trenin istasyonu...

Tren sadece Washington dağının zirvesine turistik sefer düzenlemek amacı ile yapılmış. Ana istim tankının açısından çıktığı yokuşun nasıl birşey olduğunu anlıyorsunuz değil mi

Lokomotifin ilginç bir çekiş sistemi var, “cog” deniliyor..
Rayların ortasındaki merdiven gibi tırtıllara giren bir dişliyi çeviriyor buhar makinesi ve tekerleklerde kayma tehlikesi olmadan tırmanıyor.

Şu alttaki gravürde daha iyi görünüyor...

İlginizi çektiyse daha çok bilgi için

http://www.mountwashington.com/cog/index.html#intro

Linkine bakarsınız...Orada özellikle demiryolu işçilerinin raylar arasında kalasla kayarak dağdan aşağıya 2’ 45” dakikada inişlerini okumalısınız.
Birkaç ölüm ve yaralanmadan sonra yasaklanmış tabii, kalasla iniş yarışları...

White Mountains...çiçeklerle kaplı.
Bu yıl Haziranda bu dağ grubunun en yüksek tepesi,
o yukardaki trenin de çıktığı Mt. Washington a çıkmıştık zaten.
O yüzden tekrar kalkışmadık...

Alttaki resim o günden kalma...
Hava zirvede 4˚C, rüzgar hızı 90km/h, aşağıda ise 22 ˚C ve yaprak kımıldamıyordu.

Bu zirve bütün ABD de ortalam hava durumunun en kötü olduğu nokta.

Neyse yola devam ediyor ve “Litleton” a ulaşıyoruz.
Açlıktan gözüm kararmış ama yine de klasik bir “diner” ı kaçırmıyorum, parkediyoruz önüne...

Litleton, adı üstünde küçük bir şehir ama sürprizlerle dolu...

Karnımızı doyurup rüzgarın yolaçtığı aptallığı üstümüzden attıktan sonra dağlardan aşağı koyveriyoruz artık...Hedef kamp!

Birkaç mil mecburi freeway seyahatinden sonra yine ara yollara kavuşuyoruz.

Pek okunmuyor ama o tabelada “Moose Crossing” uyarısı var.
Bütün Maine ve bu bölgeler aslında moose geyiğinin ana yurdu.
Sürücüler için büyük tehlike moose (muğs diye okunuyor).
Motosikletçi için moose a çarpmak ölüm demek...

Bak şekil 1 ↓

Bu tür uyarı tabelası gördüğünüzde hemen yavaşlamak gerekiyor, çünkü bu tabelalar gerçek kazalar sonundaki istatistiklere göre konuyor. Bu hayvanlar da genellikle aynı yerden yolları geçtiği için bir moose la karşılaşma şansınız yüksek.

Neyse, böyle bir olayla karşılaşmaksızın ama GPS ve toprak

yollarda 8-10 mil kadar ter içinde kalarak (İçinizde tam yüklü ve yolculu bir K1200RS i ıslak toprak yolda kullanan oldumu ? ...o halimden anlayacaktır... ) Adventure Rider grubundan Cromag ın düzenlediği “CC04” *Cromag Campout 2004* kampa ulaştık. “7 of 9” ı parkettim.

Yine hava kararmak üzereyken beğendiğimiz bir köşeye çadırımızı da kurduk...

Sonra arkadaşlarla sohbete gittik. Biz geldiğimizde yaklaşık 40 motosiklet gelmişti...o gece bu sayı 55 e, ertesi sabah 73 e çıktı. Sanırım en az 60 ı R1150GS, gerisi karışık olmak üzere 1200-650 GS ler, 1 Goldwıng, 2 H-D, 1 Duc, ve 1 V-Storm.

İki yorgun GS

Bu kırmızı kıyafetli olan da Kanada dan geldi. İlk kez karşılaşıyoruz. V-Storm burada başka dünyadan gelmiş gibi ilgi topluyor.

V strorm un kokpiti. Uzay mekiğini aratmayacak elektronik... Roadbook, 2 GPS, uydu radyosu, telsiz...

Yarın daha çok kamping ve eve dönüş...

------------

Daha çok fotograflı versiyon için Maine VI linkini tıklayıverin...
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
2. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar