Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Honda transalp Zincir gerginlik ayarı ?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Honda transalp Zincir gerginlik ayarı ?

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
birkertenkele
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 28, 2006 9:14 am    Mesaj konusu: Honda transalp Zincir gerginlik ayarı ? Alıntıyla Cevap Ver

Bir kaç ay önce 96 model bir Transalp alarak aranıza katıldım. Ancak kullanım kştabım olmadığı için bazı konularda servislerin tavsiyeleri ile hareket etmek dışında seçeneğim yok maalesef. Benim sorunum zincirin gerginlik ayarı. Zincirin uygun gerginlik ayarı nasıl anlaşılır. Çok gevşek olduğunda ya da sıkı olduğunda ne gibi sorunlara neden olur. Dün serviste bir önceki durumuna göre biraz daha gergin ayarladılar bu durumda da sanki motorda bir dengesizlik başladı gibi arka tekerde oluşan tarif etmesi güç bir ön tekerden bağımsız hareket etme temayülü oluştu. Ya da ben öyle algılıyorum. Özellikle düşük vites ve kompreasyon durumlarında sola doğru gidiyor gibi hissediyorum. Gerçi bu bir histe olabilir dün bir virajda mazzot dökülmüş olduğu için motoru kaydırarak ciddi bir tehlike atlattım benzer bir durum yaşayan ya da zincir gerginlik ayarı hakkında bilgisi olan, zincir gerginlik ayarının denge ile ilişkisi olup olmadığı konusunda bilgisi olan bunların herhangi birisi hakkında bilgi verebilecek olan arkdaşlarım yardımcı olaiblirlerse çok sevinirim.

Sağlıcakla kalın
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
transalp
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 28, 2006 2:12 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

birkertenkele, öncelikle hoşgeldin, tanışma konulu topikte kendini tanıtırsan seni tanımayanlar için iyi olur Wink

Transalplerde zincir ayarı özelliği yoktur, genelde tüm enduro makinalarda zincir ayaraları sürücü üzerindeyken yapılır ve bu ayar zincirin alt kısmından yukarı doğru kaldırıldığında 3-5 cm kadar esnemesiyle ölçülür. Eğer zincirin eskimişse sık sık uzar, zincirini yağlayıp 30-40 km kadar yol yaptıktan sonra ayarlatman daha iyi sonuç verecktir. zira yağlanan Oringler gene gevşeyecektir.
Nereden yazdığın belirtilmediğinden sana usta ve servis tavsiyesinde bulunamıyorum. emin olmadığın usta ve servislerde motorunu ellettirmeni tavsiye etmem.
Alıntı:

Çok gevşek olduğunda ya da sıkı olduğunda ne gibi sorunlara neden olur.

Bu gibi durumlarda zincir dişli takımı biter Confused dişlilerin uçleri sivrileşmeye başlar ve yeni zincirde alsan baklalar arasında hep bir boşluk kalır ve dişli değişmedikçe de bu durum değişmez. Gergin zincirle viraja girmek oldukça tehlikeli olacaktır, motorun tüm esnekliğini almış oluyor zincirin gerilmesi.
umarım başka bir terslik yoktur.
sevgilerimle
volkan
birkertenkele
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 28, 2006 2:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Volkan,

İlgin ve yardımın için teşekkür ederim, ben de zincirin gerginliği ile viraj ya da manevra kabiliyeti arasında bir ilgi olduğunu düşünerek ( Çünkü zincir ayarını dün yaptırmıştım ve gergin olduğunu düşünmüştüm) bu gün tekrar servise gittim ve sizin yanıtınızı okumaya fırsat bulamadan zincirin çok gergin olduğunu düşündüğümü ve viraj ya da düz yolda güven vermeyen bir durum oluştuğunu söyledim, "abi iyi bu " yanıtını aldıktan sonra da yine iç güdülerimi takip edip "bir de ben oturunca baksan" diyerek yeni bir açılım sundum. aldığım yanıt " hıı biraz gergin olmuş" yanıtıydı ben motorun üzerindeyken tekrar ayarlandı ve ondan sonra da sorun çözüldü. Ancak bunları sizden duymak beni çok rahatlattı şu anki ayarı söylediğiniz gibi oldu. Zincir ve dişliler yaklaşık 5000 Km önce komple değişmişti dolayısı ile uzun bir süre zincir ömrü ile ilgili sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Tavsiyene uyarak en kısa sürede tanışma bölümüne yazacağım. Ancak şimdi çalışmam lazım. Smile)
Kendinize iyi bakınız
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar