Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Bu Suzuki baska SUzuki..

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Bu Suzuki baska SUzuki..

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı/Off Topic
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Arl 30, 2004 1:08 am    Mesaj konusu: Bu Suzuki baska SUzuki.. Alıntıyla Cevap Ver

David Suzuki... Surprised

Radyoda adi gecti "Suzuki" diye kulak kabarttim, agaclardan dogadan filan bahsediyor... Bir ara Oregon-Washington filan dedi, malum gecen yil oralara bir gezi yapmistim ya, daha dikkatli dinlemeye basladim.

http://www.ikiteker.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=23406&highlight=oregon#23406

O seyahatte dev redwood -kizil agac- ormani ve herhalde Anadolu kadar yer kaplayan Duglas Fir -bir tur çam- ormanini gorup cok etkilenmistim.

Ustteki resimde bu Kizil agaclari goruyorsunuz, agaclarin yuksekligini tahmin edebilirmisiniz? Cogu 90-100 m. (1. bogaz koprusunun ayaklari 100m dir ! ) Orada koklerden gelen suyun en uctaki yapraklara kadar nasil olup da ciktigini, bu yolculugun ne kadar surdugunu merak etmistim. Evet evet, kapilarite olayini biliyorum ama... gozunuzle gorunce "hadi ya!" diyorsunuz... Suzuki bu konuya deginince iyice kulak kesildim.

O da kapilariteden bahsetti ancak bu bilginin kanitlanamadigini da soyledi. Cunku bu yapraklardaki sekerli suyun nasil olupta 100m asagidaki koklere ulastigini aciklamiyor. Agaclarda da ayni hayvanlardaki gibi bir dolasim sistemi oldugu gercegini yanliz kapilarite ile aciklamak mumkun degil... Bu sirri cozmek icin universitelerin arastirmalar yaptigini ama cozulecek soru sayisi ve cozdukce ortaya cikan yeni problemler o kadar cokmus ki, gencligi bu dallarda uzmanlasmaya, arastirmalara katilmaya davet etti. Umitlerinin gelecek nesillerde oldugunu soyledi.

Sekerin koklerde ne isi var diye dusunurken, onu da anlatti Suzuki. Koklerin topraktan azot ve su alabilmesini saglayan bakteriler yer altinda gunes gormedikleri icin agac sekerli suyla bunlari besliyor ! Su dengeye, karsilikli alisverise bakarmisiniz.

Yine bir gezimde, kamp kurdugumuzu ama kamp atesi icin ormandan kuru agac, cali cirpi toplamanin yasak oldugunu ogrendigimi yazmistim. Bu olaydan da bahsetti. Kuru agac dallarinin ormani nasil bocekler, kurtcuklarla besledigini. Hayvanlar olmadan agaclarin azot ihtiyacinin giderilemeyecegini, ormanlarin yokolacagini anlatti.

En enteresani da somon baligi. video Somon bir deniz baligi ama sadece bu ormanlarin derinliklerine uzanan nehir ve derelerdeki orman tarafindan suzulmus, sabit sicakliktaki sularda ureyebiliyor. Orman olmayan nehirlere somon girmiyor. Yani somon baligi ormana bagimli. Uredikten yumurtladiktan sonra buyuk cogunlugu olen, ayilar ve diger yirtici kuslar-hayvanlar tarafindan avlanan somonlar ise azot bilesigi olarak ormanin azot ihtiyacini karsiliyor. Yani orman da baliga bagimli... Smile

Ingilizcesi olanlar http://www.davidsuzuki.org/ linkine bir goz atip bu harika adamin misyonunu ogrenmeli.

Bizde de biliyorsunuz Tema Vakfi bu yonde calismalar yapiyor.

http://www.tema.org.tr

Ilginc bir sayfa da var Tema web sitesinde. Harcadiginiz enerji ve urettiginiz CO2 i telafi etmek icin yilda kac agac gerektigini hesaplayabiliyorsunuz. Ornegin ben sirf motosikletimin urattigi CO2 karsiligi 6 agac dikmeliymisim...

http://www.tema.org.tr/tr/karbonmetre/karbonmetre.htm

Vallahi dunya halki olarak hepimiz birseyler yapmazsak aha suraya yaziyorum bu gezegen gitti gider... Shocked Cool
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
beyazkartal
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Arl 30, 2004 9:20 am    Mesaj konusu: TABİAT SEVGİSİ Alıntıyla Cevap Ver

BİZDE ENDURO MOTOR VE TÜM MOTOR SEVERLER OLARAK ŞÖYLE
BİR AĞAÇ DİKME OLAYI GERÇEKLEŞTİRSEK ÇOK GÜZEL OLURDU

EN GÜZEL SÜRÜŞLER DİLEGİMLE SELAMLAR Smile

BEYAZ KARTAL
TA 2 MKY F 650 ST
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
angel77
------------------------
------------------------

MesajTarih: Prş Arl 30, 2004 10:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eğitim sektöründe çalıştığım için konuya yakın ilgim var ve bu tür çalışmaları az çok (ne kadar katkısı olur bilemiyoruz ama) yapıyoruz... Confused yani okulumuzun bi ormanı var ve şu an rehberlik hizmetlerimizin okul öğrencileri ile birlikte yürüttüğü bi doğayı koruyalım başlığı altında çalışması da var...Büyük çoğunluğu kağıt geri dönüşümüne bağlı olan çalışmalarda çocuklarımız çok ilgili Smile
Madem bizler endurocuyuz,madem endurocu; doğayı ,taşı ,toprağı ,çamuru sever,öyleyse ''beyazkartal'ın '' da dediği gibi yapalım biz de bişeyler Wink
ama lütfen bu çalışma bazı kuruluşların yaptığı gibi isim duyurmak maksatlı olup sınırlı aktivitelerle kalmasın...yalova'nın %60'ı ormanlık alan ve burada çoğu kişinin kendi elleriyle diktiği bi ağaç vardır...Nefes almaya devam etmek istiyorsak daha fazlasını yapmak zorundayız.TEMA Vakfı başkanı Syn.Hayrettin KARACA'da Yalova'da ikamet ediyor...
SAYIN ENDUROCULAR VARMISINIZ ÇEŞİTLİ ŞEHİRLERDE ENDUROCU.COM ORMANI OLUŞTURALIM...İLKİ YALOVA'DA OLSUN Wink
sırayla istanbul,bursa,bilecik falan gelsin...
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Arl 30, 2004 10:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

angel77 sana aynen katılıyorum.. Bunun için bizlere düşen görev neyse yapmaya hazırız. O halde senin öncülüğünde girişimlerde bulunalım. Maddi ve manevi katkılarımız olsun. İlkini Yalova'da yapalım sonrasına bakarız ne dersin?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı/Off Topic Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar