Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Kadırga Enduro KD 250 GY

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Kadırga Enduro KD 250 GY
Sayfa Önceki  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 52, 53, 54  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Uzakdoğu Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ekm 27, 2014 11:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

günaydın ; Serdar hafta sonu zor buralard yazan bulmak Smile)
dişlilerin gayet iyi durumda, güzelce pisliğinden arındırıp yeni DID zinciri taktıysan zaten artık çekişte belli bir artış hissedersin.
Şu motoru fren balatalarını sökerek sanırım güzelce bir wd40 ve motorinle fırçalama işlemi yapacaksın ki bu kirinden pisinden bir ayrışsın Smile)
Sonra sıcak su ile bol bol cif deteryanıyla yıkayacaksın arınanlar kabaranlar dökülsün bi güzel.
Sonra yine WD40ı alıp, yayları, soketleri, mafsalları bi yağla canlasınlar Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ekm 27, 2014 8:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Goksel selam, zincir meselesi ilginc, taktiktan sonra cekiste belirgin bir fark hissettim ama psikolojik diye dusundum. Yani zincir yeni ve iyi ama surus hissine boyle yansiyacagini dusunmemistim.

Temizlik yapmak lazim evet, ön disli kapagini soktugumuzde icindeki yagli camuru tornavidayla kazidim. Ama once motoru yukseltecek bisey ayarlamam lazim. Sonra ciddi bir zaman ayirip dedigin gibi temizlemek... havalar cok bozdu zaten. Az daha sureyim, sonra suremeyecegim bir hafta sonu yikamaciya cekebilirim motoru. Elimin ulastigi her yeri elden geciririm.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 29, 2014 6:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

selam herkese,
29 ekimi tatil bilerek, menzilimi biraz daha artırmaya karar verdim. bilenler için rota planım şöyleydi: sancaktepe, kavacık, beykoz, Yuşa tepesi, anadolu kavağı, poyrazköy, riva, sancaktepe. beykozdan geçip Yuşa tepesine tırmanırken, bilenler bilir, dik sayılacak ve virajlı bir yol vardır. tam orayı oldukça tırmanmışken motor tek bir kez öksürüp stop etti. artık km geldiği için hiç şüphe etmeden benzindir diyerek yedek deponun kapısını çaldım. ama evde kimse yok! uğraş uğraş çalışmıyor. yokuş aşağı salıp merkeze indim. paketçi durdurdum. sağolsun ilgilendi. yakında benzinci yokmuş. bana kendi deposundan 1 litre verdi. ama benim motor hala çalışmıyor. en sonunda uğraşırken aküyü de bitirdim. kick start la olmadı. vurdurmayı denedim. 150kg motor nereye çıkaracam da vurduracam. 1 kere denedim, o da olmadı. yakında motorcu varmış Allahtan.. ona kadar ittim. akü takviyesi yaptık ama yok, hava yapmış, musluğun altıından havasını aldılar olmadı. karbüratörden de aldılar. sonra motor kendine geldi. benzinliğe gittim ve 14,5lt benzin aldım. depo zaten 15 litre. yani dibine kadar, borusu da dahil kullanmışım benzini. düşmüştüm zaten biliyorsunuz, yolda da kalınca kendimi daha motorcu gibi hissediyorum. tüketim ise 3.9lt/100km olmuş. çok tabi. ama muhtemelen benim kabahatimdir. daha ilk depo. zamanla düşmesi lazım.

ama iki soru var önemli,
1. yedek depo neden boş? ya ben musluğun yönünü yanlış biliyorum (3 ayrı ustaya sormuştum) yada musluk çalışmıyor.
2. karbüratörde ne yaptılar? motoru düz tutmamı istemişti usta. terste kaldım göremedim. her neyse öğrenmek lazım.
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Ekm 31, 2014 4:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ŞİMDİ okudum, maceralarını inan keyifle izliyorum
Yedek depo boş olmaz...
deponun içinde bir pipet dikine durur, bu pipetin iki bölümü vardır, ve musluğa ayrı ayrı kanallarla benzin yollar. pipetin üst kısmında tolerans miktarının altına düştümü pipetin rezerv hattı kapalı olduğundan benzin emilemez ve tekleme yapar, hemen rezervi açarız seviyes idüşük benzin pipetin ikinci kısmından emilmeye başlar.
Musluk rezerli depolarda musluk kolay kolay bozulmaz çalışmaması diye bir unsur en fazla içine bir parça kaçar ve rezerv hattı ile ana hat kapanmadığı için benzinin bittiğini , ne zaman rezerve geçtiğini anlamazsın , motor stop ettiğinde benzinin bittiği anlaşılır sadece...
rezerv musluğunun ana gövdesi üstünde "0" "1" "e" "f" gibi harfler olması lazım..yoksada genelde sap aşağı baktığında ana depodasın demektir. yan duruyorsada sap fara doğru bakacak...
-Benzinli araçlarda hava yaptı gibi bir tabir anca kazma ustalar tarafından söylenir ve bunu duydun mu bilki oraya bir daha uğramayacaksın, hatta dostunsa bile selam verme. hava sadece kapalı bir düzenekte ve basınç sistemiyle çalışan dizel motorlarda meydana gelir. ki hiç olması istenmeyen bir durumdur özellikle eski nesil motorlarda. şimdilerde havasını motor kendi kendine alabiliyor...
-karbüratöre hiçbir şey yapmış olmaları çok daha fazla ihtimal dahilinde. karbüratörüne emme ağzına pislik gelmiştir diyecem ama nasıl ? deponun içindeki pipette çelik filtre oluyor ya filtren yırtıldı yada tahliye şamandırası yattığında yerinden oynamıştı bu sürüşünde de hassas teli takılı kaldı ve benzin gelişini durdurdu. motoru sağa sola eğme ve tahliyeleri açıp üflemeyle şamandıran yerine oturdu ve benzin gelişini açtı herşey normale döndü...
- motoru vurdumak aslında hiç olmasını istemediğimiz bir durumdur. mümkün mertebe uzak durmakta fayda var. ve motor vurdurmak için yokuş aramana gerek yok, akün sağlamsa sisteminde faalse, koltuğa otur ayaklarınla hızlandırıp motor meyil alınca ikiye takılı haldeyken ayaklarını paglere koy , koltukta olduğun yerde yüksel ve hızla koltuğa bırak kendini ve aynı anda debriyajı sal, senin yaptığın o esnetme hareketi motrorda bir tork oluşuturp çalıştıracaktır motoru. iki kere yapotın çalışmadı zorlama çünkü marş filibitine yükleniyorsun zarar verirsin...En güzeli takviyedir, en doğrusuda takviyedir zaten.
-baktın hiç bir şey olmuyor çalışmıyor, herşeyi olduğu gibi bırak, uzan dinlen etrafa bakın. motorunda akünde yanma odasıda dinlensin. hatta aşet edavatın var ise ve makina elle dokunulcak kadar soğuduysa bujiyi sök yanma odasındaki benzin uçsun bujinin kafası kurusun. herşeyi tekrar tetkik et ve bir kere daha dene, genelde bu dinlendirme aşamasında sende gücünü ve bakış açını düzelttiğin için problemsiz çalışıyor.
Bir anımı anlatayım, F650 ilk geldiğinde bindik gezdik dolaştık cumhuriyet meydanında motor stop etti. bende bi panik telaş noldu lan modunda oraya bakıyom buraya bakıyom uğraşıyom. rezervi eviriyom çeviiriyom karmakarışık bir hale geldim. aküyü de bitridim...
söktüm aküyü kahramanlarda şarj ettim bidaa geldim. iki gün kaldı makina nasıl söylenğyom ama. hava alıyodur şu oluyordur bu oluyordur , hiç bişi olmadı çalışmadı makina...
sonra yoruldum sinirlerimde boşaldı koltuğun üzerine depoya doğru uzandım "lan **bne makina niye çalışmıyon diye kendi kendime söylenirken rezerv musluğuna yaklaşmışım üzerindeki yazıları gördüm...
sola konum, üste konum sağa konumlar var ve yazılar yazıyo...
EN SOLA ÇEKİNCE BENZİN AKIŞI "0" diyodu... ve bizim musluk anahtarı o yönü gösteriyordu. yani depom dolu ama o kadar paniklemişim ki ve iyice incelemeden musluğu ikji gün tırmalamışım. sağa çektik marşa bastık vrommmm Smile))
sakin olmayı o zaman öğrenmiştim...
-Motoru düz tutmanın sebebi ise karbüratör tahliye musluğundan akacak pislik yada su varsa sadece dik pozisyonda akmasını sağlamak içindir. bir şey yok yani işlemde...
şimdilik bukadar. bir kaç püf noktası verdim işine yarar umarım..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ekm 31, 2014 5:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

üstadım detaylı cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim. böyle cevapların çok faydası olduğuna emin olabilirsin. ümit ediyorum ki sadece bana değil. başka okuyanlara da faydası olur. neticede ben de ne öğrendiysem teorik olarak böyle cevaplardan öğrendim.

musluğun yönüyle ilgili bir sorunum olduğunu düşünüyorum bende. ona iyi bir temizlikten sonra bakmam lazım. tabi bir de km takibi var. ben hata edip, rezerve fazla güvendim. yoksa benzinin bitmek üzere olduğunu biliyordum zaten.

vurdurmayı ben de istemiyordum ama mecbur kaldım. zaten usta da vurduralım diyince izin vermedim, takviye yaptırdım. benzin hortumunu sökünce benzin geldi. karbüratör girişini sökünce ise akmadığını söyledi ve o yüzden hava yapmış dedi. ama bilemiyorum işte. zaten benzinli motor nasıl hava yapar ben de anlayamadım ama üstelemedim. şimdi bir de musluğu ters tarafta bırakıp yolda kalana kadar sürecez Smile gerekirse 300km den sonra sırt çantamda 1,5 lt benzinle gezerim.

şu buji meselesi de ayrı tabi. onu nasıl sökeceğime bir ara bakmam lazım. sorun olmasa bile kontrol etmeliyim. bir buji, bir de hava filtresi. biraz zaman bulunca sürmeye çıkıyorum. bir türlü ilgilenemedim motorla, nasıl olsa yapılması gereken acil birşey yok diye. aslında bu ikisine baksam, belki yakıtı da etkileyecek. bir de motorla uğraşırken eğilmek gerekiyor. belim ve dizim ağrıyor. çok kalamıyorum o halde. ön çamurluğu taktım geçen gün, canım çıktı. motoru yükseltecek bişey lazım. dediğin gibi yükseltecek bir tuğla filan bulsam da, motoru onun üzerine kaldırmak ta zor. arka sehpa 65 tl diyorlar. ondan mı alsam acaba diye düşünüyorum. bir tane de küçük tabure alırım o zaman.

birileri daha alsa şu motordan iyi olacak. biraz şenlenecek buralar.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Uzakdoğu Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 52, 53, 54  Sonraki
7. sayfa (Toplam 54 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar