Endurocu.Com

         
 

 

 
         
  |  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

 
  www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - ..::DAKAR RALLY 2012::..

 Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

..::DAKAR RALLY 2012::..

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Basın Duyuruları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ibrahim35
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye


Kayıt: May 13, 2010
Mesajlar: 234
Nerden: İzmir/Urla
OFFLINE

MesajTarih: Prş Arl 29, 2011 8:26 pm    Mesaj konusu: ..::DAKAR RALLY 2012::.. Alıntıyla Cevap VerKemal MERKİT, Şakir ŞENKALAYCI ve Selçuk BEKTAŞ'a Dakar'da başarılar dilerim..

Alıntılar: www.dakarturk.com ve bu sitedeki ziyaretçi defterine yazacağımız mesajlarla güçlerine güç katılacak dostlar.. Herkes mesaj yazmalı Wink

1 OCAK PAZAR
1. Etap Mar Del Plata – Santa Rosa De La Pampa

Yol Bölümü 796 km Özel Etap 60 km

KÜÇÜK KUM TEPELERİ AMA GÜNEŞLENMEK YOK

Sahil bölgesi Mar del Plata 31 Aralık tanıtım seremonisinde yarışçıların kalabalıkla vakit geçirmesinden sonra akıllarda tembellikle ilgili düşüncüler getirebilir ama Ralli’nin ilk özel etabı kısada olsa , deniz kıyısından geçecekleri ve alçak kum tepelerini aşmaları gerekeceği ilk engellerden oluşan ve en hızlı zamanın bir sonraki günün startını belirleyeceği önemli bir etap. Özel etap sonrasında Santa Rosa de la Pampa’ya doğru uzun bir bağlantı etabı geçilecek.

2 OCAK PAZARTESİ
2. Etap Santa Rosa De La Pampa – San Rafael
Motosikletler – Quatlar – Kamyonlar
Yol Bölümü 486 km Özel Etap 295 km
Otomobiller
Yol Bölümü 486 km
Özel Etap 290 kmNIHUIL’İN GRİ KUM TEPELERİ

Yarışçılar özel etabın startına ulaşmak için uzun bir yol katedecekleri güne oldukça erken başlayacaklar. Rotanın hemen başındaki hızlı pasajlar sürücülerin konsantre olmalarını gerektiriyor. Sert zemindeki büyük ve hızlı virajlardan sonra kum tepeciklerine geçiş yarışmacıların ilerlemesini yavaşlatacak. Nihuil’de görülecek gri renkli kum binlerce yıl öncesine ait volkanik faaliyetle şahid olmuş.

3 OCAK SALI
3. Etap San Rafael – San Juan
Motosikletler – Quatlar
Yol Bölümü 293 kmÖzel Etap 270 km
Otomobiller – Kamyonlar
Yol Bölümü 293 km Özel Etap 208 kmATLAS DAĞLARINI HATIRLATAN AND DAĞLARI

2012 rotası içinde yer alan AND Dağları’nda sürücüler için zorlu olacak. Günün özel etabında nehir geçişleri, bir çok büyük delik ve sakınmaları gereken taşlar araziyi iyice zorlaştıran faktörler. Sürücüler devam edebilmek için motorlarının dayanıklılığını test etmek zorunda kalacaklar. Etap, yükseklik ve yer şekilleri, kırmızının tüm tonları ile sürücülere muhteşem bir manzara sunacak. Büyük ihtimalle yalnızca 1.viteste bitirebilicekleri dik çıkışlar gibi akrobatik zorluklar da eksik değil.

4 OCAK ÇARŞAMBA
4. Etap San Juan - Chilecito
Yol Bölümü 388 km
Özel Etap 326 km


ÇOK FAZLA KENDİNE GÜVENE DİKKAT

Yalnızca en tecrübeli sürücüler gün boyunca yollarına çıkacak kurumuş nehir geçişlerini saymaktan zevk alacaklar. Ayrıca bu sürücüler Rioja bölgesindeki muhteşem kanyon görüntülerini seyrederken, ama aynı zamanda da uyanık ve tetikte kalmaları gerekecek. Özel etapda hiç kimsenin sabit bir tempo tutturması mümkün değil. Rota’nın sonuna doğru karışlaşılacak Navigasyon hileleri yada küçük engeller gibi zaman kaybettirecek bir çok durumla karşılaşacaklar. Chilecito’ya ulaşıldığında bir yada iki yarışçının birincilik mücadelesinden elenmesi büyük ihtimal.

5 OCAK PERŞEMBE
5. Etap Chiletico – Fiambala
Motosikletler – Quatlar
Yol Bölümü 151 km Özel Etap 265 km
Otomobiller – Kamyonlar
Yol Bölümü 246 km Özel Etap 177 km


HER KATEGORİNİN KENDİ FİAMBALA’SI

Şu ana kadar Fiambala’nın beyaz kum tepeciklerinden kimse etkilenmeden geçemedi. Düzinelerce motosikletçinin ilk gelişlerinde kuma batmaktan kurtulamadıkları tepelerde özellikle 2009 ve 2011 yılında Carlos Sainz’in hayalleri iki kez yıkıldı. Bu yıl parkur her türlü araca optimum kullanım şartları sağlayacak 2 ayrı bölüme ayrıldı. Motosikletçiler için geride kalmanın sebebi arazinin zorluklarından ziyade navigasyon hatalarından kaynaklanacak. Motosikletçiler kum tepecikleri ile boğuşmaya başlamadan önce, dağ eteklerinde dar bir parkurda sürecekler. Otomobil ve kamyonlar için ayrılan parkur ise sürücüleri kum tepelerinin arasına daha fazla sokacak.

6 OCAK CUMA
6. Etap Fiambala - Copiapo

Yol Bölümü 394 km
Özel Etap 247 km


EVRAKLARINIZ LÜTFEN

Güney yazı bircok sürprizi içinde barındırırken, sıcaklık derecesindeki düşüşten en çok gece yarısı Paso San Francisco dağına tırmanarak 4.700 metrelerde sınırı geçecek motosikletçiler etkilenecek. Ralli’nin Chile’ye ulaşmasıyla Atakama Çölü’nün zorlu kurak ortamındaki sert zeminde özel etap gerçekleşecek. Sürücüler 4. Kez rallinin rotasında yer alan Copiapo’nun kum tepelerine geçtiklerinde artık asıl düşünceleri yüksek sürat kontrolu değil kum tepeleriyle boğuşmak olacak. Dev kum yığınınlarının dibine gömülüp kalmamak çok kabiliyet gerektiriyor. Bazıları bu zorluklardan kaçamayacaklar.

7 OCAK CUMARTESİ
7. Etap Copiapo - Copiapo

Yol Bölümü154km
Özel Etap 444 km

KUM TEPESİ BOLLUĞU / ZENGİNLİĞİ

Burda geçilecek etap haftanın en büyük meydan okuması olacak. Özel etap başlangıcında tepelerin ve kaktüslerin ortasından geçecek parkur kolay görünebilir. Ancak, Mar del Plata’da başlayan uzun kilometrelerin yorgunluğu, birbirini takip eden kum tepecikleriyle en üst noktaya çıkacak. Çölün ortasına taşınan bivaka ulaşmak için geçmek gerekn son kum tepeleri hem çok yakın hem çok uzak. Geç gelenler dinlenme günü saat 6’ya kadar araçlarını hazır edebilirler.

8 OCAK PAZAR DİNLENME GÜNÜ

9 OCAK PAZARTESİ
8. Etap Copiapo – Antofagasta

YolBölümü209km
Özel Etap 477 km

YARIŞ TEKRAR BAŞLIYOR

Bu yarış etabından sonra her bir kategoride unvan için yarışan yarışçıların sayısı bir elin parmakları kadar oalcak. Dinlenme günününden sonraki etapta az sayılmayacak kilometreler yapacak olan yarışçılar için bugün birbirleri araındaki mesafeyi açmaktan çok yarış temposuna tekrar alışmaya yarayacak. Antofagasta’ya doğru taşlarla kaplı parkurda yarış yoğun geçse de sürücüler yine de muhteşem manzarıyı seyretme imkanı yakalayacak.

10 OCAK SALI
9. Etap Antofagasta - Iquique

Yol Bölümü 9 km
Özel Etap 557 km

DİKKAT . GARANTİ TECRÜBE VE BECERİ

2 bölümden oluşan özel etap kıtanın kuzeyine doğru okyanuslar ve dağlar arasında tırmanan yarışçıları meşgul edecek. 2 ayrı bölüm doğa şartları ve özellikleriyle birbirinden ayrılıyor. Günün başında yarışçılar kanyonlardan geçerek, temiz parkurda sürüş yaparken feş feşlere gömülecekler. 2. Özel etapda ise pilot ve co-pilotların navigasyon becerileri önem kazanacak. Bu hassas manevralı etabın ardından ödül 2010 Dakar rotasında da yer alan ve Pasifik Okyanusu kıyısında Iquique’ye yapılacak uzun iniş olacak.


11 OCAK ÇARŞAMBA
10. Etap Iquique – Arıca

Yol Bölümü 317 km
Özel Etap 377 km

SÖRF BÖLÜMÜ

Sürücüler sabahın erken saatlerinde yoğun duygular yaşayacaklar. Özellikle özel etabın başlangıcında karşılaşacakları manzara onları kilometrelerce sürecek kum dalgalarıyla buluşturucak. En tecrübeli pilotlar yüzlerce kilometreye varan sabit parkurda kum tepeleri üzerinde sörf yapacaklar. Özel etabın finişine yakın sürücüler yorucu feş feş bölümünde uzun mesafe rallisinin zorlu gerçekleriyle karşılaşacaklar.

12 OCAK PERŞEMBE
11. Etap Arica – Arequipa
Motosikletler – Quatlar
Yol Bölümü 171 km
Özel Etap 538 km
Otomobiller
Yol Bölümü 120 km
Özel Etap 478 km
Kamyonlar
Yol Bölümü 120 km
Özel Etap 432 km

MOTOSİKLETÇİLER KLUBÜ YAKLAŞIYOR

Peru’lular ülkelerinde gelen Dakar Rallisi’nin ilk gününde 2 özel etap ve motosikletçiler için fazla km’lere şahit olacaklar. Nehir ve off-piste parkular arasında git gel yapılacak mücadele sonrasında kendileri için hazırlanmış olan biovackta Peru’yu keşfetmeden önce sürücüler arkadaşlık ortamının keyfini çıkaracaklar. 2007 Dakar Rallisi Fas etabı Foum Zguid’den beri denenmeyen konseptte kurulacak olan biovak yarış yönetimini de zorlaycak özellikte. Asistan araçları tamir alanına alınmazken, motosikletçiler ve quat sürücüleri birbirlerine yardımcı olabilecekler.

13 OCAK CUMA
12. Etap Arequipa – Nasca
Motosikletler – Quatlar
Yol Bölümü 259 km
Özel Etap 246 km
Otomobiller – Kamyonlar
Yol Bölümü 440 km
Özel Etap 246 km

nazca ejderhası

2000 yıl öncesinden kalma yer üzerindeki esrarengiz motiflerden oluşan Nazca çizgilerini sadece bölge üzerinde yapılacak bir uçuşla hayranlıkla izleyebilirsiniz. Özel etap, Haritada bir kum ejderhasını andıran Peru’nun üzerinde bir çizgi daha oluşturuyor . Kum tepecikleri alanında tepeler etrafa dağılmış olsa da yarışçılar mutlaka keşif ekibi üzerinde de derin bir etki yaratan bir tanesini iyi hatırlayacaklardır. Birbirini 20 km boyunca sürekli takip eden kum tepeleri sürücüleri başka bir boyuta taşıyacak. Kum tepelerinin altında sağlam duran kum sürücülerin fazla güçlük çekmeden onları geçmesini sağlayacak. Finalden 3 gün önceki bu etapta “Moritanya Sweerve” ‘ünü yapabilen tecrübeli sürücüler bu bölümde çok değerli vakit kazanabilirler.


14 OCAK CUMARTESİ
13. Etap Nasca - Pisco

Yol Bölümü 76 km
Özel Etap 276 km

PASIFIK ATMOSFERİ

Kum tepecikleri ülkenin bu bölümünde çok görkemli. Podyuma kimin çıkacağı ve kimin kazanacağı buralarda belli olacak. Bu arada yarışın sonuna varmayı kafasına koyanların ve acelesi olmayanların da dikkatli olup konsantrasyonu elden bırakmaması lazım. Burada sayısız kum tepesi, birbirine benzeyen ancak çok farklı vadiler ve binlerce kilometre katettikten sonra gelen kaçınılmaz yorgunla savaşmak bakımından dikkatli olmaları gerek. Extreme dayanıklılığın anlamını buraya varacak her bir yarışçı çok iyi anlayacak.

15 OCAK PAZAR
14. Etap Pisco – Lima

Yol Bölümü 254 km
Özel Etap 29 km

KUTLAMA ZAMANI
Yarışçıların final sıralamasını belirleyecek kısa özel etapta parkurdaki küçük kum tepeleri keyif verebilir ancak göz ardı etmemek kaydıyla. Zaman sorunları artık önemsizleşirken, yarışı bitirme zevki üstünlük sağlayacak. 2012 senesinin kahramanları başkentin kalbinde kutlamalarla yoğun duygusallık yaşayacaklar. Bu macerayı başarıyla tamamlayanlar uzun yolda yaşadıkları zor anıları fark edecekler. Mücadele bitti ancak yaşanan duygular, görülen yerler hayat boyu bir tecrübenin hatırası olarak yaşanmaya devam edecek.
KTM 450 EXC

Bu sene Dakar Turk Ekibi 2012 KTM 450 EXC ile yarışacak. 2012'de tamamıyla yeniden yaratılan bu enduro motosikleti enduronun kralı KTM'in yeni devrimi diye nitelendiriliyor. Aslında Enduro yarışlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bu motosiklet hafif altyapısı nedeniyle tercih edildi. Motosikletin çok yeni olması nedeniyle piyasada ralli için hazırlanmış parçalarının çok bulunmaması ekibi hazırlık konusunda en çok zorlayan faktörlerden biri oldu. Tüm ralli ekipmanları tek tek sıfırdan tasarlandı ve üretildi. 2012 'de devrimsel bir çok değişikliğin uygulandığı motosikletin yakıt Enjektör sistemi de ilk defa böylesine zorlu bir ortamda deneniyor olacak. Günümüz Enduro yarışları daha kısa etaplarda ve iki günlük periyodlarda gerçekleştiği için motosikletin standard haliyle Dakar'da aşılacak yaklaşık 9.000 km'de denenecek olması da ayrıca heyecan verici.

_________________
Eğer hala "Enduro" kullanmıyorsan,motorsiklet kullanmıyorsun demektir.

Ktm 450 EXC
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor LinklerTarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TRNSbariskan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye


Kayıt: Nov 15, 2009
Mesajlar: 488
Nerden: İzmir
OFFLINE

MesajTarih: Cmt Arl 31, 2011 12:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

İbrahim hocam, kıyafetleri çok şık olmuş...
KTM kırmızısı Very Happy
Dakar TÜRK ekibimize gönülden başarılar diliyorum Very Happy Wink

_________________
ENDURO...BENİM YOLUM
XL 650VBaşa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu


Kayıt: May 31, 2004
Mesajlar: 4271
Nerden: Amisos
OFFLINE

MesajTarih: Pts Oca 02, 2012 10:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Desteğimizi esirgemeyelim lütfen arkadaşlar
ibrahim35, paylaşım için teşekkürler...
_________________
Gökşin Y.KIVANÇ
Honda CRF1000L Africa Twin & SYM Fiddle II 125
OSCAR | Golden Retriever
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
motorcuk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt: Feb 18, 2008
Mesajlar: 863
Nerden: ist/besiktas
OFFLINE

MesajTarih: Cmt Oca 07, 2012 4:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Şu anda yarışa maalesef Şakir tek başına devam ediyor Kemal ve Selçuk 5.etap da mekanik arıza yüzünden yarış dışı kaldı..
_________________

m
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Skype Adresi
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:


Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap
 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Basın Duyuruları Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

   
 
 
Bilgi & Servisler

Foto GaleriEtiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar