Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - KAZALARIN SEBEBİ KİM?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

KAZALARIN SEBEBİ KİM?

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
BLACKWOLF
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Tem 11, 2010 9:51 pm    Mesaj konusu: KAZALARIN SEBEBİ KİM? Alıntıyla Cevap Ver

Forumlarda en nefret ettiğim ve beni gerçekten sıkıntı ve üzüntüye sokan konular kaza başlıklarıdır.Hele ki 11 yıldan sonra tekrar motor alma arifesinde hevesinde ve isteğinde iken.Arabam satılmak üzere ve ALLAH izin verirse kısa bir süre sonra motor alacağım.Fakat hepimizin beynini bazan kemiren bazan da hiç düşünmek istemediğimiz KAZA denen olgu hakkında düşünmüyor değilim.Tam 4-5 yıl İstanbul da büyüğünden küçüğüne motor tecrübem oldu.Ciddi ve çok tehlikeli olarak 3 kaza yaptım bu 5 yılda.Fakat çok iyi hatırlıyor ve biliyorum ki bu 3 kazanında tek sorumlu ve hatalısı bendim.2 kazam aynaları kullanmadan şerit değiştirmem 1 tanesi de aşırı süratle bilmediğim keskin bir virajı alamadığım için karşı şeride uçmamdan oluşutor.O zaman epey gençtim.Her şeye rağmen tekrar MOTOR a dönüş yapacağım.Eğer kaza yaptıysanız bunların kaçı sizin, kaçı karşı tarafın suçuydu .Bunları bu başlık altında paylaşırsak iyi olacağını düşünüyorum.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Misafir
Misafir

MesajTarih: Pzr Tem 11, 2010 11:12 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yaptım sayılmaz, neden yapmadığımda önemli bence: henüz bilmediğimi biliyorum ve ona göre gidiyorum.
Başa dön
puanter
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Tem 12, 2010 12:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bu topik in çok faydalı olacağına inanıyorun... teşekkürler "BLACKWOLF".....ben şu ana kadar iki kaza geçirdim... ikisi de benim hatamdı... ilki dalgınlık ve yüksek sürat, ikincisi aşırı yağmurda uygun olmayan lastikler ve yüksek sürat...
Başa dön
senolsel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Tem 12, 2010 12:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Enteresan bir cevap var burda.
Bilmediğim viraj
Sizler hep bildiğiniz virajlardan mı gidersiniz.
Ben hiç bilmediğim virajları daha çok seviyorum.
Bir viraj kendisi hakkında hep bilgi verir ama okumayı bilmek şart.Okuyup uygulayabilmek şart.

Bende bunca yılda ciddi 3 kaza yaptım 2 si benim salaklığım biri de emekli trafik polisinin
Birincisi benzinlik girişinde ki yağı fark edemedim çok ciddi düştüm ve yeni hareket etmeye hazırlanan aracın altına girdim.(Bu ilk salaklığım)

2. ciddi salaklığımda karlı havada uygun olmayan lastikle uygun olmayan konumlanma ve vites hız olayından.Şarampole yuvarlanma salaklığını gösterip 4 ay yoğun bakımda kalma salaklığım oldu.Ki o zaman bende maymunluklar yapan biriydim.Hiç korumasız kullandırdım motoru mu.Bana bir şey olmaz ben her şeyi biliyorum salaklığı halinde motosiklet sürüyordum.
Aldım boyumun ölçüsünü.
Demek ki gereksiz maymunluk yapmayacaktım.

Şimdi diğer maymıunları yaşadığım salaklıkların bana verdiği kattığı tecrübe ile uyarıyorum.
senol_sel@hotmail.com
0535 727 95 11

[color=Red]Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
BLACKWOLF
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pts Tem 12, 2010 5:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Aslında bilmediğim viraj olayı şöyle oldu.Yaşım daha 18.İlk motorum Yamaha DTR 125.Ve sokak aralarında aldığım 2-3 eğitim sonrasında İstanbul trafiğine özgür olarak çıktığım ilk gün.Motorumu Etilerdeki galeriden aldım ve marşa basarak o korkutucu boğucu İstanbul trafiğine dalıverdim.Nasıl olsa bir şekilde başlamam gerekiyordu artık.Korkmanın heyecan yapmanın alemi yok.Sonuçta 1.köprü geçildi sonra Kadıköye devam.Bahariyede mola ve ilk heyecanlar.O duygularımı hala hatırlıyorum.Küçük şehirlerde ve kırsalda motor öğrenmek ve trafiğe çıkmakla İstanbulda bu işe başlamak o kadar farklı ki.Neyse atladım motoruma bu arada artık güven de geldi ya ibre 80-90 lara çıkmaya başladı bile.Üsküdara geçtim.Hala doyamıyorum şu zevke hadi birde Harem yolundan Kadıköy yapayım derken.Bilen bilir Kız kulesi paralelinde yol iyi ce virajlanır.E benim ibrede 80 Twisted Evil Twisted Evil
Bi baktım ki motoru döndüremiyorum ve virajı alamayarak orta refüje çarpıyorum.Ben karşı şeride kara murat gibi uçuyorum ve başlıyorum yerde sürüklenmeye.Ve inanın kaskım yere sürtünürken KIRMIZI bir doğanın ön sağ lastiğini görüyorum ve santim farkıyla kafamı sıyırıyor ve araç kaldırıma çıkıyor. Sonra durdum bir süre.Donmuştum Panikledim hiçbir şeyi duyamıyorum gibiydi.Etrafıma toplanan insanların cümleleri hala kulaklarımda."SERSERİ BUNLAR-ZENGİN ÇOCUĞU İŞTE VERMİŞLER ALTINA MOTORU-BU arada yardım etmek hastaneye götürmek isteyenle v.b.Neyse ayağa kalktım karşı şeritte terde yatarken hala çalışan ve arka tekeri dönen motorumu kaldırdım.Ama korku ve panikten titriyorum dizim kanamış kot yırtılmış.Biraz önce özgürce dünyaya hükmeden o ben gitti titrek bir kedi geldi yerine.Durdum düşündüm eğer o an da ve o gün ben bu motora tekrar binmessem bir daha asla binemezdim.Çalıştırdım motoru atladım üstüne verdim gazı.Ama ibre 40 larda Laughing O gün motor üzerinde ilk günümdü.Ve eğer karşı şeritte o anda bir belediye otobüsü olsaydı o anda ben altına girmiş ve .... Neyse.Akşam eve gittim anneme söylemedim tabi durumu Evil or Very Mad Ama ilk gün geçirdiğim ACI VE KORKUTUCU KAZA beni belkide diğer büyüklerinden korudu.Kendime salakça ve aptalca güvenmemem gerektiğini öğretti.Kısa bir süre sonra dtr yi satarak KLE 500 aldım.Ama halen eksiktim sanki. Shocked Shocked Bir gün Bostancı sahilinde aynayı iyi kontrol etmeden ortadan sol şeride geçmemle arkadan çarpan bir arabanın etkisiyle kendimi havada bulmam bir oldu.Uzun uzadıya anlatmayacağım ama al sana bir acı tecrübe.AYNALAR AYNALAR AYNALAR...Trafikte geçirdiğim her saat her tehlike her yeni dakika bana bir şeyler kattı.Ve İtiraf ediyim.Barlarda içki içtik-bazan kask takmadık ama bu acı tecrübelerden sonra kaza yapmadım.

Sonuçta yeni başlayan arkadaşlara şunları söylemek isterim ki(umarım ukalalık olarak anlaşılmaz)
1.Asla sürat yapmayın .En azından 2-3 ay.
2.AYNALARI çok iyi kullanmayı sakın ihmal etmeyin.Hele şerit değişecekse önce ayna sonra hafifçe arkaya bakın ve kör noktadan da emin olun.
3. Önünüzde ki araba ile takip mesafesini koruyun.
4.Uzun yolda ilk tecrübeleriniz ise gerekirse kamyon gibi hep sağ şeritte dikkatli sakin yavaş gidin.
5.Virajlı yollara özellikle yavaş girin.Bir süre sonra nasıl viraja hangi hızla gireceğiniz otomatiğe bağlanır zaten.Ama siz yinede çok yavaş girin virajlara.
6.Aynalar ile arkanızı kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
7.SON OLARAK SÜREKLİ PRATİK YAPIN.ALIN MOTORUNUZU BİNİN DURUN FREN YAPIN BAZAN HAREKET SİZ SABİT ÜZERİNDE OTURUN.BEN İstanbulda ilk zamanlar özellikle gece saat 3-4 gibi yola çıkardım.Hem yollar bomboş sakin olur hemde yollarda mahalle aralarında istediğim gibi pratik yapardım.

Mutlaka eksiklerim belkide yanlış fikirlerim olabilir.ALLAH Hiçbirimize KAZA BELA VERMESİN....
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar