Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BMW F650GS Çözemediğim Sorunlar.

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BMW F650GS Çözemediğim Sorunlar.
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
PhaNtoM
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Oca 10, 2015 5:10 pm    Mesaj konusu: BMW F650GS Çözemediğim Sorunlar. Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba saygı değer abilerim ve sevgili kardeşlerim, Öncelikle sitenizde yeniyim ve bmw'dede yeniyim. f650gs'im var fakat bağzı sorunlarını çözemedim?

1. ABS çalışmıyor.. ABS ilk marşta çalışıyormuş gibi görünüyor aslında fakat hız 60km üzerine çıktımı ışığı yakıyor.. 60 km altı çalışıyomu diye soracak olursanız inanın ki bilmiyorum motorda abs aşinalığım yok ama otomobildeki gibi bir sıkma bırakma hissetmiyorum..

2.Ön gidonumda da problem var sanırım. Olayı basitçe anlatmam gerekirse motor sağa çekiyor gidonu bırakıca.. Tam olarak nedenini bilmediğim için ne yapmam gerektiğinide bilmiyorum. aldığımda 2 amortisör keçesinide değiştirmiştim fakat 2 ay olmadan sol taraf yine patladı. Tamirciye verdim düzeltmesi için keçe ve kovan içi keçeleri değiştirdim dedi gidon göbeğindeki lastikleride değiştirmiş. Bunun yanında ön fren sola dönüşte sürtüyor ve ses çkarıyor sağa dönüşte hafif sürtme var ve çok fark edilmiyor gibi geliyor ama virajlarda aman tanrım.. Ön fren merkezine bir tane pul koymuşlar araya ne işe yarar anlamadım ama pulu çıkarınca fren köküne kadar bassan anca tepki veriyor pul oradaykende dediğim gibi ses yapıyor..

3. Sağ elcik ısıtmam çalışmıyor. Sol çalışıyor. Tam olarak neden bilmiyorum içinde ısıtma düzeneğinin olduğundan bile şüpeliyim aslında ne yalan söyliyeyim..

4.Akü problemli sanırım 3 gün geçinçe makina marş vurmada ve çalışmada güçlük çekiyor. Aslında hergün çalışsada bazen marş almasında problem oluyor sanki elektrik kesiliyormuş gibi..

5.Motora yeni yağ katmama rağmen vites geçişeri zorlanabilyor.Bazen boşa takamıyorum bile. Enos koydum eski yağım castrol'dü.Başka yağ önerisi olan var ise çok makbule geçer.

İkametim Denizli burada bu sorunlarımı halledecek usta yok. Bu yüzden ayın 14 üne kadar izmire gitmeyi planlıyorum f650gs te doktora yapmış ustalara yada aynı sorunları başından geçirmiş ve sorunu çözmüş abilere ihtiyacım var.Şimdiden cevaplarınız teşekkür ederim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Oca 10, 2015 5:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alttaki linke tıkla,sorunlarının çözümü orada,iyi ustadır ve izmirede madem geliyormuşsunuz tavsiye ederim.kolay gelsin selamlar Smile
http://www.motorcusabriusta.com/?page_id=2
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Oca 12, 2015 10:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Günaydın hoşgeldin sende aramıza Smile
1- ABS ışıkları giderken yandıysa, yanıyorsa, tutarsız çalışıyorsa herkes kabul edecektir ki ABS pulse okuyuculardan bir tanesi ve ya ikisi arızalı. Ebay'dan pulse okuyucuları çok çok çok ucuza hemde sıfır olarak ( Benimde ışıklar fasılalı yanıp sönüyordu, Fatih dostum Ebayden 20dolara sıfır orjinal sıcak baskı BMW logolu olarak geldi 2 yıldırda tıkır tıkır çalışıyor)...
BEyin ve modülü kurcalatma, açtırma, oynatma, ayarı kaçmış gibi gerizekalı safsata laflarada kanma. ilk arıza aranacak nokta tekerlerdeki pulse okuyucuları...
2-Ön gidon rulmanını değiştirmen kafidir, zamanında boşlukları alınmamış gidon rulmanları tek bir yöne yatmış ve düzleşmiştir. yuvarlanamadığı için hangi yöne yattılarsa motoru o yöne çekeceklerdir.
amortisör keçesi patlama sebepleri bellidir.
Sertçe kaldırıma vurarak çıkmak
sertçe çukura düşürmek
yüklüyken çukura veya kaldırıma sertçe vurmak
fazla hidrolik
keçe takarken yaralamak
düzgün oturtmamak
Kavalda gözle görülmeyen yüzey çizikleri(uzun süre patlak kullanımdan dolayı, yağın havadaki tozu üstüne çekip ayna yüzeyine sahip kavalı çizmeye başlaması ve mikro çiziklerin makro olması ardından keçenin bu yüzey kraterlerinden yağ kaçırması.
Fren pabuçlarının kalipere sürtmesi pabuçların eski olmasından olabilir, aynı zamanda şıngırdarlar. doğru oturtulmamış olabilir, frenajı etkiler, doğru pabuç kullanılmamış olabilir hem yerine oturmaz hem frenajda doğru etki olmaz.
Freni sonuna kadar sıkıyorsanız anca tutuyorsa fren hortumu içinde HAVA VAR. havanın alınması gerekiyor. başka bir arıza aramanıza gerek yok.
Ön tekerdeki fazlalıkları çıkarmanız teker milinin iki amaortisör arasındaki mesafeyi eski ölçüsüne getirecektir. pul istem dışı tekerin o yönde fren yapmasına bile sebebiyet verebilir. Başka bir F650GS bulun ve ön tekeri inceleyin, sizde fazlalık olanı çıkartın. Usta şahsiyetlerede kulak asmayın, dinlemeyin, ekstra parça koydurtmayın, içinizden şöyle geçirin "" la madem bunlar usta, niyer bir tane motosiklet yapamıyorlar?, ve bilgisayar teknolojisiyle onlarca testten geçen bir sisteme bu pulu koymayı akıl edememişlermi?""" sonra motorunuzu ve canınızı alın kaçın oradan...
Sisteme eklene her bir ekstra parça yada sistemden çıkartılan her bir pul dahi olsa geri dönüşü istenmeyen sonuçlar içerebilir.
3- elcikler seri çalışan sisteme sahip, biri çalışıyorken diğerine ne yazık ki yük binmiyor. O yüzden sistemde bir problem olabilir yada çalışıyordur ama telden geçen direnç azalmıştır biri tam randımanla çalışırken diğeri ısıtamıyordur. Tamiri mümkün, basit bir düzenek var, içindeki tel 0,26 ama Türkiyede 0,26 yok 0,25 yada 0,27 bulunuyor. bu telide elektrikçiler çarşısında yada rezistans satan su ısıtıcısı olur vitrinlerinde çeşit çeşit envayi model, onlarda bulabilirsiniz. 2 mt alın artmazsa yetmez. elciğin kılıfını çıkarın. üstü makaron kaplı bir düzenek gelecek karşınıza, makarona wd40 sıkın çıkıyor. ancak çapını ölçün elektronikçilerden bu çapta yada yakın çapta bir makaroın edinin, yada koçtaştan tek yüzü yapışkanlı ısı alüminyumu alın. gözle telinizi kontrol edin, arkın olduğu yerde bir krater göreceksiniz oradan atmış demektir. tüm teli nasıl sarıldığını inceleyin. en sonda yani gidon merkezine doğru bir çentik göreceksiniz, elinizdeki teli ortadan ikiye katlayıp tam ortasını bu çentike takın kaçmaması içinde üstüne bir bant atın ve teli soyduğunuz yönde, ısı kanalları içine oturtarak yeniden sarın. en uç noktada elektrik devresiyle bağlantısını tamamlayın ve üstüne alümünyumu telin yataklarını bozmadan sarın. elcik plastiğini yavaşça üzerine geçirin denge topuzlarını takın tamamdir....
yada ben uğraşmıyım diyorsanız 85Euro+KDV özgörkeyden getirtin.
Akü için binlerce şey söylenir, en son ne zaman değiştirilmiş, değiştirdiniz, iki yıldan fazladır üzerindeyse cortlamış diyorum, marş filibitini (1600TL) bozmak istemiyorsanız acilen akünüzü değiştirin. yok 6 ay oldu diyorsanız, elektrikçide motorun şarj gücünü ölçtürün 14,2 verecek fazlası ve eksiği şarj problemi yani konjuktor değişmeli.
5- debriyaj levye seviyesini yeniden ayarlayın yada ayarlatın. Eğer debriyaj manetiniz langır lungur boşluğa sahipse o boşluğu 2-3 mm oynayacak seviyeye kadar ayar yüzüğünden gerdirin.
Eğer kaya gibi milimetre bile oynamıyorsa yerinden debriyaj manetini 2-3mm oynayacak şekilde ayar yüzüğünden gevşetin.
yaptınız yine geçişlerde problem var, o zaman motoru çalıştırın ön freni sıkın, hatta ön tekeri bir duvara dayayın, ayaklarınızı sağlamca yere basın , takın birinci vitese gaz vermeyin, debriyaji yavaş yavaş salın. Motor hemen stop ediyorsa debriyaj setinizde sıkıntı yok. ama açtınız maneti, açtınız açtınız ner4deyse bırakacaksınız motor halen çalışıyor, debriyajınız bitmek üzere. yada devir göstergeniz hızla yükseliyor ama motor yavaş yavaş hızlanıyor devir 6000lere ulaştığında baygın baygın gittiği için bir üst vitese geçme ihtiaycını doğuruyorsa yine debriyaj plakaları eskimiştir. yada kalkarken silkeleniyor dalgalanıyorsa debriyaj plakaları bitmek üzeredir.
Unutmayın debriyaj maneti çok gerginse birinci viteste debriyaj çekikken bile debriyaj plakalarını yersiniz. Daha pek çok tespit yolu var bunlar en kolayı, hatta bir yolda kalkarken debriyaj çok yukarda kavrıyorsa yine plakalar bitmek üzeredir...gibi gibi...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
fatoj
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Oca 12, 2015 11:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Türkizmir Tamda bana tavsiyeniz üzerine, benim gibi motora sıfırdan başlayacak biri için F650GS göz korkutucu geldi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Oca 12, 2015 12:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Siz en iyisi İzmire gelince saat 17:00den 19:00a kadar vaktinizi ayırın, motorun üzerinde size aslında ne kadar basit olduğunu göstereyim. Unutmayın Basit kolaydır...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar