Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - YUASA AKÜ ÜZERİNE

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

YUASA AKÜ ÜZERİNE
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
aerdal
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Şub 28, 2013 12:17 pm    Mesaj konusu: YUASA AKÜ ÜZERİNE Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar TDM900 motorum üzerinde Yuasa Aküm var. Yaklaşık 1,5 senelik. Modelini tam olarak hatırlamıyorum ancak Jelli bir akü. Geçenlerde 15 gün çalışmamıştı motor kontağı açtım chek yaptı ama marş basmadı, akü bitmiş. Ancak kışın başlarında da 15-20 günden fazla çalışmadığı olmuştu ama problem çıkarmamıştı. Aküyü şarja verdim sıkıntı yok. Bu hafta sonu yine 15 gün geçti aradan çalıştıracam sonuç aynı, check yaptı motor çalışmadı marş yok.
Sorum şu;
1.Akü ölmüş müdür?
2. Jelli aküye sıvı ilavesi yaparsak özelliğini bozar mıyız?
3. Birinci soruya cevabınız evet ise akü tavsiyeniz nedir?
Saygılarımla....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Şub 28, 2013 12:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yuasa akü ile problem yaşadım. Yoladığım firma bir sorun yok dedi ( 2 kez yolladım)

Bosh akü önerebilirim.

Ben. transalp'ime çin malı bir akü taktım ( daha doğrusu o an mecbur kadlık) sanırım 12v. 12 A. En kısa zamanda değiştiririm demiştim ama gerekmediçünkü sorunlarım bitti.
1 yıldır hiç bir sorun olmadan kullanıyorumYuasa da yaşadığım sorunlarım olmadı.
(şarj boşalması, ani boşalmalar, marşı çevirse de motorun çalışmaması..)
Bu arada ben bir şarj cihazı almıştım, uzun ( 10 gün kadar) binmezsem mutlaka motor üzerinde şarj ediyorum. Chazım Koçtaş' dan, bilinen bir marka.Okuyor ve gerktiği şekilde şarj ediyor.
Bu akünün ömrünü uzatır.
Jelli aküde su ilavesi olmaması gerek diye biliyorum.

Bir alıntı , belki yardımı olur:
Akü çeşitleri nelerdir, tam kapalı veya kuru akü ne demektir?

Aküler, kurşun-asit, nikel-kadmiyum, nikel-demir gibi kullanılan metal cinslerine göre çeşitlere ayrılır.
Günümüzde en yaygın kullanılan akü tipi kurşun-asit akümülatörleridir.

Bu aküler de temel olarak kuru ve sulu diye ikiye ayrılır.

Sulu akülerin en fazla kullanılan çeşitleri Starter veya SLI (Başlatma, ışıklandırma ve ateşleme fonksiyonlarının İngilizce baş harfleri ile ifade edilmiş hali) olarak da tabir ettiğimiz klasik tipteki oto aküleridir. Oto aküleri de kendi içinde tam kapalı veya buşonları açılabilen diye ikiye ayrılır. Bu iki tip akünün de içyapısı aynıdır. Yani her ikisi de klasik tipte kurşun-asit akülerdir. Kapalı akülerin farkı, buşonların açılamamasıdır. Bu akülere su eklenemediği için voltaj düzenekleri iyi olan araçlara takılması daha uygundur.

Bundan başka iç yapısı ve kullanım alanları farklı olsa da Stasyoner (Sabit tesis) ve Traksyoner (Forklift) aküleri de sulu ürünler kapsamına girer.

Kuru yani VRLA akülerin iç yapıları ve teknolojileri farklıdır. VRLA tanımının Türkçe karşılığı sübap ayarlı kurşun asit akü demektir. Bu aküler de iç yapılarına göre ikiye ayrılır.

AGM (elektroliti separatörlere emdirilmiş) ve jelli VRLA aküleri. Bu akülerin temel özelliği asit taşması veya sızdırması olmamasıdır. Gaz çıkışı minimumdur. Bu yüzden çok güvenlidir ve rafta bekleme ömürleri çok daha uzundur. Ayrıca sulu akülere kıyasla titreşime karşı daha dayanıklıdır. Sevkıyatı, taşınması sorunsuzdur. Kullanım alanları arasında sabit tesisler, UPSler, tekneler ve santraller vardır.
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Şub 28, 2013 1:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

http://www.endurocu.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9470&highlight=

Benim sorun topiğim yararlı olabilir.
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
aerdal
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Şub 28, 2013 7:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ufuk abi teşekkürler verdiğin bilgiler için...Sanırım Motoplus ta akü satan arkadaşları ziyaret edeceğiz...
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Mar 01, 2013 12:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

geçen yıl hazirandan beri VLM nin jelli aküsünü kullanıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Akü üreticileri garantiyi 6 ay veriyorlar zaten, 6 ay içinde sorun çıktımı çıkıyor sorgusuz sualsiz değiştiriyorlar.
Elbetteki markalara yöneliyor insan ama artık hepsi "Fabrique in R.P.C." durumunda. Ancak isim güvencesi var işte.
Yıllarca Bosch markadan başka hiçbir markayı kullanmadım, bunuda satıcımın tavsiyesi üzerine aldım, sıvıları doldur on saat beklet kapakları kapat bitti abi diye sattı. "la şarj ettirmicem mi, bak çalışmazsa sorun yaşarsam beynini yerim" dedim, kolumun altına sıkıştırdı yolladı beni, ertesi gün parasını büyük bir memnuniyetle yolladım.
tabii birde şans olacak Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar