Hemen Üye Ol


 
 Ana Sayfa
 Konu Başlıkları
 Haber Arşivi
Accès réservé aux membres Haber Önerin
 Top 10
 Arama Motoru
 Iletisim
 Forumlar
Accès réservé aux membres Özel Mesajlar
 Bilgi
 Hesabınız
Accès réservé aux membres Üye Listesi
 Üye Fotoğrafları
 Download
 Videolar
 Web Linkleri
 Motosiklet İnceleme
 Servisler
 Anketler
 Sitemize Reklam Verin
 Reklam Yönetim Paneli
 Logo & Görsel Galeri
 Hava Tahmini
 Karayolları Haritası
 Hava Tahmini
 Site Hakkinda
 Bize Yazın
 Arkadaşına Öner
 Sıkça Sorulan Sorular
 Webmail
 

 
Site Girişi
Üye Adı:
Şifre:

Şifremi unuttum!
   Hemen Üye Ol

Members List Üyelik
Son Üye:suzi61
Bugün:0
Dün:2
Toplam:8690

Sitede şu anda toplam
[ 1078 ] aktif kullanıcı
ve ziyaretçi gezmektedir.
 


 
APRILIA BMW HONDA KAWASAKI KTM MOTOGUZZI SUZUKI YAMAHA
 

 
 

 
 

 
 
Grup gezileri
Reşat ARBAŞ
Reşat ARBAŞ

Tarih: 25 Kasım 2004 Perşembe


Motorla gezinti keyifli olay... ama hani biraz da tehlikeli tarafları var değilmi?.. İşte grup la gezinti daha keyifli ve daha da tehlikelidir..:)

Birinci en önemli kural, grup sürüşlerinde grup sürücüleri birbirini sollamaz, geçmez... Yerinizden memnun değilseniz bir sonraki moladan sonra başka bir yere geçeceksiniz.

Üç tip grup sürüş yöntemi vardır,

Birincisi, YANYANA pozisyonudur. Bu durumda sürüculer yanyana tek şeridi paylaşır, ki bu tehlikeli bir yöntemdir...Sadece resmi geçitlerde yürüme hızına yakın hızlarda, yada yine 35km/h i geçmeyen eskort, resmi geçitlerde VIP ye yol acmak, gövde gösterisi için filan kullanılır. YANYANA POZİSYONU BAŞKA HIÇBİR NEDENLE KULLANILMAZ.

İkincisi TEK HAT pozisyonu... sürücüler arka arkaya tek hatta sıralanır...aralarındaki mesafe 5 saniye yada daha fazladır. Sportif, canlı sürüşlerde; açık, trafiği düşük özellikle virajlı yollarda, tercih edilir. Bu tür bölgeler yerini normal trafiğe bıraktığında ise

Üçüncü.. ZİKZAK pozisyonu na geçilir. (Fermuar da deniyor) Esas grup sürüş tekniğimiz budur. Bu pozisyonda en öndeki sürücü, #1 Lider, sol dış şeridi (otomobil lastik izini) onun arkasındaki sağ iç şeridi (otomobil lastik izini) üçüncü #1 lider ve #2 nin ardında sol da bir arkadaki sağda vs. sürer. Sürücüler arasında en az 2 saniye mesafe olmalıdır.

Bu şöyle hesaplanır... diyelim önünüzdeki (yani sağ yada sol önünüzdeki) bir ağacın gölgesinden yada yerdeki bir mazgal kapağından geçti, içinizden normal bir tempoyla "bir saniye bir, iki saniye iki" deyin. Bu süre içinde o işarete geldiyseniz mesafe tamamdır. Değilse mesafeyi ayarlayın. Zikzak pozisyonunda giderken kırmızı ışıkta durulduğunda da hiçbir zaman - tam yanyana - gelmeyin. Aranızda en az bir tekerlek (yarım motor boyu) mesafe bırakın. (tipik kazalardan biri bu tür sürüşlerde yanyana sohbet eden sürücülerden birinin ayağı kayıp yada başka bir nedenle motoru devirip öbür sürücüyü de devirmesidir)

İkinci son derece önemli grup sürüş kuralı ise: "Kendi sürüşünü yap" tır... Bu şu demek oluyor;

Gruba ayak uydurmak zorunluluğu diye birşey yoktur... Evet aşağı yukarı hepsi aynı yetenek ve motor türüne sahip bir grupla gezi yapmak bu işte nirvanaya ulasmak gibidir ama çoğunlukla mümkün olmaz, olamaz...

Kendi yeteneginize (yada ustaliginiza) 10 deyin...8 inin ustundekini kullandiginzi hissediyorsaniz isaret edin arkadaki gecsin, daha geride yer almaya baslayin..taa ki konforlu hissedinceye kadar kendinizi. Hic bir zaman 9/10 ve hatta 10/10 kullanmayin. Kritik bir anda olagan ustu reflex ve tecrube birikimi gerekecektir, bunu kullanacak haliniz kalmaz.

Öndeki sürücü (ler) daha tecrübeli, motorları -lastikleri daha iyi durumda olabilir... Daha antremanlı olabilir, motorları o günkü sürüşe daha uygun olabilir, kendilerini sizden daha iyi hissediyor olabilirler, daha çok risk alacak kadar aptal yada tecrübeli olabilirler vs... Kısaca muhtelif nedenlerle sizden daha hızlı, kıvrak, becerikli olabilirler...

GRUP SÜRÜŞÜ YARIŞ DEĞİLDİR...

Öndekinin tekerleğinin denk gelmediği metal ızgara size denk gelir, sizin motor onunkinden mesela 73kg daha ağırdır ve onun viraj alma çizgisi ile sizinki tamamen farklıdır, vb... onun düşmediği virajda siz düşersiniz.

Varılacak yere 1-2 dakika geç varmak, oradaki geyik muhabbetinin başını kaçırmaktan başka bir zarar getirmez... Oysa düşmek, hele ciddi bir kaza tüm grubun bütün gününü - haftasını mahfedeceği gibi, sizin icin de moral ve fiziksel olarak değerlendiremeyeceğim büyüklükte bir yıkıma yol açar.  
Reşat ARBAŞ
donald_duck@newyorkcity.com
Bu köşe yazısı 2554 defa okundu. Toplam 490 kelime

 
 
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa Pdf Formatı Pdf Formatı Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
 
 


[ Geri Dön: Reşat ARBAŞ ] - [ Yazarlar İndeksi ]

 
 
Endurocu Foto Galeri

 
Faramarz AZAR
Kış mevsimi ve bizim motosikletler
Reşat ARBAŞ
Kırmızı ışıkta duruş
Ali Nasuh MAHRUKİ
Doğuya yolculuk
Gökhan ÇERVATOĞLU
Lütfen!.. Avrupalı gibi tesadüfen ya da ecelimizle ölelim!
Gökşin Yaşar KIVANÇ
Tekerleğin icadı ve motosiklet teknolojisindeki süreç
Dr. Şinasi GÖNENÇ
Motosiklet ve motosiklet kültürü üzerine düşünce gezintileri
Şebnem AYDİNÇ
4 Tekerlilere hitabe...!
Ahmet GÜNGÖR
Farkımızı anlatamıyoruz!
Alpaslan KUZUCAN
Motosiklet felsefesi...
 

 

DSC01414.jpg
DSC01414.jpg

DSC01526.jpg
DSC01526.jpg

motofest10080 (Large) (2).jpg
motofest10080 ( ...

Turkiye turu 20089.jpg
Turkiye turu 20 ...

sinop1.jpg
sinop1.jpg


Photo Gallery
Radyokolikler

 

 
  Endurocuların Buluşma Portalı
Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved!
Copyright © 2004 - 2019 Endurocu.Com