Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - XJR 1200 Arka Maşa Rulmanlarını Değiştirdim...

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

XJR 1200 Arka Maşa Rulmanlarını Değiştirdim...

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Cmt Ekm 20, 2012 9:29 pm    Mesaj konusu: XJR 1200 Arka Maşa Rulmanlarını Değiştirdim... Alıntıyla Cevap Ver

Vay vay vay kardeşim o iğne, masura rulmanlar nasıl çıkarmış, vur vur vur gazel...

Kucakladım aldım maşayı elime... Smile

Tabi önce gaz yağı ve fırça ile iyice temizledim, üzerinde bol yağlayarak kullandığım zincirin yağları ve pislik....

He, diyeceksiniz ki bu maşa ne vakit çıktı? Nasıl çıktı? ........
Çok kolay oldu:
-Önce klasik yöntemlerle arka tekeri çıkarttım...
-Sonra üst saplamasından amortisörleri (ÖHLİNS KARDEŞLERİ Smile ) çıkarttım.....
Bu arada ortadan tek mono şak (evet okuduğum gibi yazdım) amortisörden ve onun salıncağının sökülmesi ve salıncağın yastık rulmanlarından çok çok daha kolay bir iş unutmayalım, çünkü sadece iki amortisör, üstte ve altta iki saplama ve salıncağı tutan bir mil ve iki rulmandan ibaret...
-Zincir koruma çıktı
-Fren merkezini söktüm maşadan
-Salıncağın ana saplaması
-pata salıncak aşağıda..... :okeyy:

Şimdiiiii...
Maşa rulmanları ve iç yatak olarak kullanılan milin rulmana temas ettiği yer feci durumda idi...
Rulmanı önce internette aradım vardı evet, ama Türkiye'de ne alemde, hatta Yamaha'da ne alemde diye ona da sordum: 70tl + kdv dediler tanesine yani: 86.2 tl tanesi, e iki tane var ettimi sana 172.4 tl anaaam dedim iki basit iğne yani masura rulmana bu kadar para... :savas::seytan:
Araştırmaya devam, derken Ankara'da bir rulman firması, hem üretici, hem ithalatçı, var bende dedi, hadi bana 2 adet gönder dedim, 2 mi? dedi! E adamlar toptan çalışıyor 200 yada 2000 desem tamam diyeceklerdi! Durumu izah ettim sağ olsunlar tamam bu seferlik ayarlayalım dediler ve tanesi kdv dahil 25 tl den yani ikisi 50 tl den hallettim..
Firma: TRANS-RUL İnternette adresi, telefonu var... İşleri rast gitsin...

Aldım Koltuğumun altına maşayı, iç yatak yerine kullanılan mili ve rulmanları doğru Sanayide KESKİN tornaya, ,çeri girdim HACIIIIIIIIII kurtar beniiiiii diye bağırdım, off yaa gene mi geldin dedi Very Happy
sağ olsun her işimi görür Ercü; yatak yerine kullanışan milin rulmanlara denk gelen yüzeyi rezildi! Hemen onları cidden sert bir elektrot ile doldurdu (cidden sert malzeme, soğuduğunda rulman kadar sert oluyor, soğursa torna kaleminden kıvılcımlar çıkıyor, o yüzden soğumadan, doldurur doldurmaz tornada hemen işledi) ve tornada %3 tolerans ile işledi, soğuduğunda bu %1 e düştü, rulmanı da yerine çakınca %1 büzüştü ve zımba gibi yerine oturdu...
Eski rulmanları biraz tekme tokattan sonra olmayacağını anlayıp, presle çıkarttık... E İnce bir sakalda Ercüye attım... Wink

Geri döndüm, maşayı balata spreyi ile temizledim ve hazır elimde iken birde mat sprey boya attım, bu arada Sevgili Karıcığım da sağ olsun bir kaç foto çekip Facebookta paylaşmış, zaten koyduğum fotoları da O çekti...

Boyandıktan sonra:

Maşa çıkmış halde Kara Dana, Ecevit'in hali:

E nasıl topladım mı?
Bol Gres yağ ve...
Sökerken yaptıklarımın tam tersi......... Very Happy

İşte:

Bak daha koltuğu bile takmadan çekmişsin Aşkım...

Bittiiii...

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Cmt Ekm 20, 2012 9:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

HAY MAŞALLAH kardeşime Smile Eline koluna sağlık.
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Cmt Ekm 20, 2012 10:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

suzeko, Eyvallah Bilader'im... Bir ara da sağdan ikinci karbüratörüm pislikten tıkanmıştı 3 silindir çalışmaya başlamıştı, Bnadırma Opet Mirap sağ olsun, karbüratörlari, dördüzleri çıkartıp temizledim, ama resimlemeyi unuttuğum için konusunu açmadım, ön arka teker rulmanlarını da değiştirdim ama o artık klasik oldu diye yazmadım, bir sıkıntı olursa hallederiz Kanka... Wink

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar