Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - TİTREME

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

TİTREME
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 08, 2012 4:13 pm    Mesaj konusu: TİTREME Alıntıyla Cevap Ver

ne kadar çok duyuyorum titreme, sarsıntı, titreşim kelimesini. özellikle tek silindir diye F650'ye yapılan yüklenmeler beni hep hayrete düşürüyor.
Birincisi DL'de kullandım, KLE'de,Africa Twinn'de. Bir motorun titrememesi için çalışmaması gerekiyor sanırım.
Siz hiç motor kulağı kopmuş bir otomobil sürdünüzmü, on metre gidemezsiniz titreşimden. yada önden çekişli bir otomobilin alt şanzıman kulağının yanlış bağlanması sonucu yarattığı titreşime şahit oldunuz mu? araba dağılıyor sanırsınız.
Mutlaka titreşim olacaktır ama bunun değerleri ve artıyorsa sebepleri vardır.
genelde arkadaşlarım motorlarla geldiklerinde "abi şunu alıp bi sürsene" derler, ben tamircimiyim yahu derim. Sen anlıyorsun dilinden bu işin diye ısrar ederler ve bindirirler. pek çok marka motoru bu şekilde test etme şansım oldu ama bakımlıyla sorunluyu inanın ayırtetmek ustalık istemiyor. motor zaten herşeyi anlatıyor altınızdayken.
Titreşimin pek çok sebepleri var, aslında bu konuyla ilgili topic açmışmıydık hatırlamıyorum açtıysakta bunu oraya onu buraya taşıbilir yöneticiler, sorun yok.
Titreşim motoru üreten firmanın üzerinde titizlikle durduğu konulardan biriyken, bizler hiçbir bilgimiz eğitimimiz olmadan dilimizin kemiğide olmadığından "titriyo" titreşim çok" "kroniği titreşim" demekten kendimizi alıkoymuyoruz.
benim F650'iyi kullanma şansı yakalayanlardan hiç duymadığım kelimelerdir aksine ""abi bu hiç titremiyor" dediklerinede şahit olmuşumdur.
Evet neden titremiyor?du.
Birincisi bütün motor saplamaları düzenli olarak kontrol edilir ve gevşemelerine müsade edilmezdi.
İkinci olarak aktarma organları üzerinde ayarlarmaları titizlikle kendim yapardım.
üçüncü olarak lastik havaları her zaman doğru basıncı gösterirdi
Dördüncü olarak sadece gözle ve basit bir düzenekle jantların eğriliğini tellerin gerginliğini GÖZLE ELLE kontrol ederek yapardım.
Beşinci olarak motorun içinde üretilen gücün debriyaj levhaları ile tekere iletildiğini bilirdim, yani bu levhalar sonsuza kadar sorunsuz çalışacak değillerdi ya, inceldikçe plakalar daha az baskı daha çok boşluk yapacaklar ve buda titreşimi destekleyecekti.
ve bakımsız hava filtresi bile motorun sağlıksız çalışmsına kasılmasına ve devir saatinin yüksek devirlere kolay çıkıp motorun atak yapamamasına sebep olacağını bilirdim.
yağın evsafını kaybetmiş olması parçaların birbirleriyle aşırı sürtünme yapmasına ve bununda titrelşim olarak geri dönmesinesebep olacağını bilirdim.
bu olaya en güzel örnek face ile beraber yaptığımız 10bin kilometre hiç bakım yapılmadan yol katedip herşeyi değiştirdiğimiz bakımdır. Motor üçnücü viteste 130 görmüş ve çok daha az yakıt harcamış ve altımda titremeden çalışmıştı.
Yani titriyorsa bunda mühendislerde değil, bakım noktalarını bakım sürelerini kaçırdığımızdan dolayı kendimizde aramalıyız hatayı.
geçenlerde bir arkadaşım transalpini sattı, bir vesileyle R11 almak istiyordu ve benim motorla yer değiştirdik, motorunun çok benzin yaktığından şikayet ediyordu, titreşim deseniz tillahı vardı, arka fren nerdeyse hiç yoktu ve aynalardaki titreşimden hiçbirşey görmeden ilerledim durdum.
Abime KLE aldık, aynı şey ondada vardı,adam eşşek gibi binmiş ne bakmış ne korumuş. sonunda sattı ayar tutmayan motoru yüzünden, herşey dönüyor dolaşıyor bakıma geliyor. Yoksa koskoca dünya devi markaların size bize bir gıcığı yok inanın...titretip dursunlar bizi durduk yere Very Happy
Saygılar....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
HELLAS
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 08, 2012 5:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ERKEK MOTORU TİTRECEK ABİ Wink
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
motofire
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 08, 2012 5:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

motorum titriyor diyeni harley davidsonıma bindiriyordum eskiden motordan indikden sonra kendi motorlarının titremediğini söylüyorlardı Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Ağu 09, 2012 8:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

motofire, sesli güldürdün yavvv Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Oxygen
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 13, 2012 3:15 pm    Mesaj konusu: Re: TİTREME Alıntıyla Cevap Ver

turkizmir demiş ki:
Yoksa koskoca dünya devi markaların size bize bir gıcığı yok inanın...titretip dursunlar bizi durduk yere Very Happy
Saygılar....

Sanırım Kros motorların özelilkle arazide tunumasını sağlamak için hatırı sayılır bir
seviyede titreşimli olması gerekiyor.

Saygılar...
0532 640 38 45
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar