Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BMW F650 Buji ve Fişleri! ÖNEMLİ!

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BMW F650 Buji ve Fişleri! ÖNEMLİ!
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Prş Eyl 22, 2011 9:06 am    Mesaj konusu: BMW F650 Buji ve Fişleri! ÖNEMLİ! Alıntıyla Cevap Ver

Uzun ömürlü yada performanslı olsun diye takılan İridium veya Platinum bujilerin gövdesinde 1 K OHM direnç bulunmakta! Orijinal buji fişlerinde de 1 K OHM direnç bulunmakta! Buda patlamanın iyi olmamasını, dolayısıyla çekişin daha düşük olmasını, yakıt sarfiyatının daha fazla olmasına sebep oluyor...
Bence; elbet eninde sonunda elektrik tesisatını da etkileyecektir, iki katı dirence maruz kalması...

Bu Durumda:
-Ya orijinal buji ve buji fişi kullanılmalı...
-Yada illaki İridium yada Platinum kullanacağım deniyorsa dirençsiz buji fişi kullanılmalı...

Not: Dirence sebep olan: radyo dalgalarını etkilememesi için ve elektrik dalgasının düzenli geçmesini sağlayan Rezistörün olmasıdır... Rezistör: ince silindirik bir santimden kısa bir malzemedir...

94 - 99 BMW F650'nin orijinal yani standart bujisi: NGK D8EA dır... Bunun karşılığı İridium buji istendiğinde size NGK DR8EIX verilecektir! Bu Buji aslında D8EA nın Karşılığı olan İridium Buji değil; DR8EA standart buji kodunun karşılığı İridium bujidir... Yan yana getirelim standart ve onun karşılığı iridium bujiyi :
Standart: DR8EA - İridium: DR8EIX

Yukarıda görüldüğü gibi aslında D8EA nın karşılığı olmayan DR8EA İridium buji 94 - 99 BMW F650 için fabrika çıkışı kullanılan standart bujinin karşılığı olan iridium bujideğildir! Ve D8EA nın tam karşılığı İridium bujide yoktur...
O yıllarda Rezistörlü buji ya yoktu, ya pahalı idi, yada buji fişine rezistör koyduk zaten ne gerek var diyerek kullanmadılar rezistörlü bujileri....

"D8EA" Orijinal fabrika çıkışı buji
"DR8EA" ise: aynı, birebir aynı olan ama "Rezistörlü" olan standart bujidir! Evet "D8" den sonragelen "R" rezistörlü anlamında...

Saygılar...

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Eyl 22, 2011 9:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DPR8EA var? ben kullanıyorum, Bu manyak bujide benzin seçiyo ne biçim bişeyse.
Opet'in benzinini seviyor, Bp total shell koydummu hüsranları yaşıyorum.
D8EA'da ise OPET,BP benzinini seviyo. diğerleri cırt.
bu DPR8EA nedir dostum?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Prş Eyl 22, 2011 11:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

turkizmir demiş ki:
DPR8EA var? ben kullanıyorum, Bu manyak bujide benzin seçiyo ne biçim bişeyse.
Opet'in benzinini seviyor, Bp total shell koydummu hüsranları yaşıyorum.
D8EA'da ise OPET,BP benzinini seviyo. diğerleri cırt.
bu DPR8EA nedir dostum?

Ne diyon yaa Hakkan mı?!.... Shocked Shocked Shocked
Ya Dostum nedir bu işler ya!

Valla "P" nedir hiç araştırmadım, dilersen bakarım ama "R" yukarıda dediğim gibi, yani dirençli demek... yani "DPR" serisi de dirançli...

Valla ben D8EA ya kesin dönüş yaptım, ileride pipoları değiştirirken dirençsiz alırım ve çıkarttığım İridiumşları kullanırım...

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
savasarts
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş May 17, 2012 9:27 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bakım çizelgeme baktığımda bujileri değiştirme zamanını gelmiş. Üzerinde standart NGK D8EA var. Yukarıda yazanlardan iridyum elektrodlu NGK DR8EIX'in bizim 96 model F650'ye pipoları değiştirmedikçe uygun olmadığı anlaşılıyor. NGK'nın sitesinde dolanırken 93-99 model F650'lere uygun platin elektodlu D8EVX e rastladım. Uyar gibi görünüyor. Hakkında forumda taradım bir şey bulamadım. Kullanan var mı? Platin elektrot fark yaratır mı? Yoksa paşa paşa gidip gene D8EA mı alayım. Bu da NGK nın sitesinden:
http://www.ngk.de/tr/ueruen-bulma-araci/produktfinder/////DR8EIX/
anaximandros
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş May 17, 2012 10:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben kullandım, face bılır. ıngılterden getırttım. ancak benzın sarfıyatı %10-15 ralıgında arttı. ayrıca dırenc fazlalıgından pıoların ıcıde curuyor. tek yol orjınal bujı. yada pıpoları dırencsız pıpo kullanıp, bujılerı platın yada ırıdyum kullanmak. bana sorarsanız en ıyısı orjınalı.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar