Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - TRANSALP XL700VA

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

TRANSALP XL700VA
Sayfa Önceki  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Eyl 08, 2011 12:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tahatrek demiş ki:
maalesef f650gs ve r1150gs de vardı... transalp ve dl650 de yok... Ama enduroyum diye geçinen bu markalarda böyle bir sistemin olmaması hiç adil değil.

Emre kardeşim bu abs konusunu biraz açabilirsen sevinirim yani arazi şartlarında açık abs nin ne gibi dez avantajları oluyor... bir çok kişide merak ediyordur, bende çok hakim değilim siz veya diğer tecrübeli dostlarım konuyu açarsanız öğrenmiş oluruz...

Ben biraz yardımcı olayım Smile
Çok bozuk dik inişlerde örneğin yayla yollarında birinci vitesin bile fazla geldiği durumlarda arka frenle kontrollü inmeye çalışılır ön fren kesinlikle kullanılmaz kullanılırsa motoru yatırmak kaçınılmaz olur ,abs li makinede şayet abs kapatma opsiyonu yoksa frenlere uygulanan acemice aşırı baskı nedeniyle (honda örneğinde combi sistem vb gibi) zaten yükün büyük bir kısmıda önde olduğundan (inişi kastediyorum)motoru stabil kullanma ortadan kalkar ve motor bi tarafaına yatar.
Diğer bir konuda eğitimini alan sürücü veya tecrübeli motorize motoru virajda performanslı kullanmak istediğinde abs siz sadece arka frene baskı uygulayarak motoru viraj içinde daha iyi kontrol edebilir hatta arazi -off road türü toprak yollardada bundan faydalanır ,abs devrede iken bu performansda motoru kullanamaz (aynı şartlar mevcut abs devre dışı hali)

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
tahatrek
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 08, 2011 1:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok teşekkür ediyorum bilgileriniz için, arazi tecrübem yok, bu konuyu dikkate alacağım...
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 08, 2011 2:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tahatrek demiş ki:
maalesef f650gs ve r1150gs de vardı... transalp ve dl650 de yok... Ama enduroyum diye geçinen bu markalarda böyle bir sistemin olmaması hiç adil değil.

Emre kardeşim bu abs konusunu biraz açabilirsen sevinirim yani arazi şartlarında açık abs nin ne gibi dez avantajları oluyor... bir çok kişide merak ediyordur, bende çok hakim değilim siz veya diğer tecrübeli dostlarım konuyu açarsanız öğrenmiş oluruz...

Benim de çok tecrübem olduğundan değil, ama zaman zaman bilerek arka tekeri kilitlediğim oluyor arazide. Özellikle çakıllı yollarda gerekli oluyor. Sonuçta toprakta sürerken arka tekerin ne zaman kilitleneceğini aşağı yukarı biliyorum ve sürüşü ona göre yapıyorum; ABS devreye girerse afallarım gibime geliyor.

Arazide yokuş aşağı inerken ABS olduğunda tekerin kilitlenmemesi için çalışacak ve sonuçta fren mesafesini uzatacaktır diye düşünüyorum.

Araziye girerken ABS kapatılmalı diye bir kural var, ama açıkçası ben de nedenini ayrıntısıyla açıklayacak deneyime sahip değilim.

Arazi deneyimi olan arkadaşlar daha ayrıntılı bir açıklama getireceklerdir mutlaka.
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 08, 2011 3:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

normal frenli bir motorda fren yavaş sıkılır , öntekeri kitlemeden baskı artırılır ve durulur.sıkılıkla da kesik kesik bakı gevşetme yapılır. off road da bu gereklidir. Kesik sıkma ve gevşetmelaer. Arada kitlemeler virajı daha keskin almayı sağlar, deneyim gerektiriri.
Oysa ABS de kesik basma yoktur. Fren kolu hızla çekilir ve baskı kaldırılmaz.Alışmak zaman ister , motosiklet kullanıcısı freni korkarak (hanım eli sıkar gibi) usulca sıkmaya alışmıştır bir kere.
Ancak hakkı verilirse ABS iyidir, durma mesafesi ise uzar.
Yararı olursa Rigel isimli kullanıcının ABS üzerine notlarını yazacağım aşağıya:
"Şehirlerimizde asfalt kalitesi çok kötü, farkındasınız. Çok kullanılan yollar cam gibi parlamış, süper kaygan hale gelmiş durumda. Bu durum arabalar için fazla kaygılandırıcı olmamakla beraber, motosiklette fren yaptığınızda hemen kilitlenmeye yol açıyor. Bunu gözlemlemeyenimiz yoktur herhalde. Birinci motorumla böyle zeminlerde fren yapmaya o kadar korkuyordum ki anlatamam. Tedirginliğim sürüş stilime yansıyordu ve gerginlikten dolayı zevk alamaz hale gelmiştim. Daha önce sürdüğüm ABS'siz motorlarla birkaç kez acil frende ön tekeri kilitleyip, Allah'tan düşük hızlarda, yere yapıştığım için, freni giderek daha az sevmeye başlamıştım. Sonra ABS donanımlı GSR geldi. Suzuki GSR ve VStrom'da aynı ABS sistemi var. Bosch marka ve en son teknoloji. Teknoloji farkını birazdan açıklayacağım. ABS'li motoru ilk aldığım günlerde lastik rodajını beklediğim için ve hala freni sıkmaya korktuğum için ABS'yi denemedim bile. Daha sonra parlak zeminli yerlerde trafik yokken yavaş yavaş cesaretimi toplayıp önce arka frene asıldım. Önceki GSR'da arka freni kilitlememek için meğerse hemen hemen hiç kullanmadığımı farkettim. Arka fren oldukça etkiliymiş meğerse. Bunu öğrendim. Daha sonra, aslında oldukça uzun bir süre sonra, ön frene asılmaya cesaret etmeye başladım. Ön tekeri kilitlemekten o kadar korkuyordum ki, bilinçaltım sağ elimi sıkmamı engelliyordu. Bilinçaltımı yenip ilk ön tekeri kilitlediğim zaman en mutlu motorcu bendim herhalde o anda dünyada. Motor zınk diye duruyordu, hem de hiç yana yatma eğilimi filan göstermeden. ABS artık oyuncağım olmuştu. Değişik zeminler ne kadar fren basıncıyla kaymaya başlıyor denemeye başladım. Parlak yol, kaba asfalt, otoban, toprak zemin, ve bunların ıslak versiyonlarını teker teker denedim. Hepsinde hangi basınçla kaymaya girildiğini tecrübeyle öğrendim. Bugünlerde ABS hiç devreye girmeden maksimum frenajı uygulayabiliyorum, hem de hiç korkmadan. Sınırı geçersem ABS hallediyor. Hissttiğiniz şey sağ ayağınızın ve sağ elinizin altında titreşimler. Motor sallanmıyor bile. Karımın Citroen C4 otomobilini arada sürüyorum. Ondaki ABS sistemi kazaları kolaylaştırmaktan başka bir halta yaramıyor bence. Kazık fren yaptığınızda, yavaşlamaya en çok ihtiyacınız olduğu anda freni bırakıyor, tkırdaya tıkırdaya, en ufak bir yavaşlama olmadan gidip dınk diye çarpıyorsunuz. Şimdiye dek hiç çarpmadım ama bu şekilde tıngır tıngır gidip göz göre göre önündeki araca çarpan arkadaşlarım var, değişik otomobilllerle.

GSR'de böyle değil. Her daim maksimum frenajı hissediyorsunuz. Eski model motosikletlerde ABS sistemi gevşetme sıkma işlemini çok daha yavaş frekanslarda gerçekleştiriyormuş. Akıllı da değilmiş. Bunu arkadaşımın 2005 model BMW 1200 RT'sinde yaşadım. ABS takır tukur. Alet asla durmaya yanaşmıyor. Ön amortisörler zıplamaya başlıyor. İyi ki yeni GSR'yi almadan önce BMW'nin ABS'sini denemeye kalkmamışım. Deneseydim ABS'nin faydası olabileceğine asla inanmazdım. GSR'de ABS çok daha pürüzsüz çalışıyor. Amortisör asla boşalmıyor. Motorun sağı solu oynamıyor. Virajda bile kilitleseniz savrulma ihtimaliniz yok, ama tabii motor düzeliveriyor hemen. Bunun sebebi yeni nesil motosiklet ABS'lerinde tarama frekansının çok yüksek olması. Eski BMW ve Honda'larda saniyede 5-7 tarama, şimdiki sistemlerde bu yüzlerce taramaya çıkmış. Ayrıca kayma eğilimlerinin bilgisayar tarafından anlık analizi ile zemin hakkında bilgi toplanıyor ve gevşemelerde zeminin maksimum izin verdiği fren basıncına kadar gevşetiliyor.

ABS'si olmayan motosiklet düşünemiyorum. Arada motoru değştirme fikri aklıma düşünce, almak istediğim motorlarda ABS olup olmadığına bakıyorum ilk olarak. Şu Hayabusa'ya ABS bir taksalar...

Sevgiyle kalın..

PS: İşte size birkaç güzel ABS videosu:

http://www.brightcove.tv/title.jsp?t...nel=1125929446

http://www.suzuki-gb.co.uk/_code/mod...abs/video0.php
"
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 08, 2011 3:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yine başka bir alıntı: (yüzde yüz katılmasam da)

Ne zaman ABS fren sistemleri ile ilgili bir konuşma olsa herkes tecrübelerini ve duyduklarını -iyi niyetli olarak tabii- paylaşıyor.
Ancak bu konuda tam olarak gerçeği sadece gerçeği tek seferde tam olarak açıklayan birinin yazısını okumadım.

Ya ben göremedim yada bu iş şimdi bana kaldı:

ABS Almancadaki Anti-Blockier System'in kısaltmasından oluşur.
Tekerleklerin aşırı frenleme sırasında kilitlenmesini önler.
Bu sistemde her bir tekerlekteki algılayıcılar yoluyla sürekli olarak ABS'nin beynine tekerleklerin durumu hakkında bilgi gönderilir.
Bilgisayara Tekerleğin durduğu iletildiğinde sistem devreye girerek freni kısa bir süre için serbest bırakır. Frene basmaya devam ettiğimiz için yeniden tekerlek kilitlenir ve sistem yeniden freni serbest bırakır. Bütün bunlar aslında frenleme sırasında bazı sürücüler tarafından uygulanan "pompalama" işleminin bilgisayar tarafından yapılan biçimidir.

Doğal olarak, bu sistem çok daha çabuk ve etkili bir şekilde çalışır.

ABS ile ilgili insanların kafasını karıştıran konu ise fren mesafesinin kısalıp kısalmayacağıdır, hatta uzayacağı endişesidir.
Aslında bu endişe veya ümit yanlış bilgiden kaynaklanmaktadır, çünkü ABS fren sisteminin amacı motosikletin fren mesafesini kısaltmak veya uzatmak ile ilgili değildir.
ABS 'nin tek amacı sürücü panik fren yaptığında tekerleklerin kilitlenmesi önleyerek düşmesine mani olmaktır.

Yani frenleri sonuna kadar sıkarsak ve tekerlekler kaymaya başlarsa ABS devreye girer

Yoksa ABS devreye girmez ve ABS sistemi olmayan motosikletle aynı fren karaktersitiğini gösterir.

ÖRNEK: Şimdi Türkiye'de Fazer Satılıyor, Bunları örnek verelim.
FZ6 Fazer 16.750,00 YTL
FZ6 Fazer ABS 18.600,00 YTL

Diyelim ki iki arkadaş gitti iki Fazer Aldı: Osman ABS 'li, Ali ABS'siz.
ve fren testine başlıyorlar.

Kuru yolda test:

Ali bastı frene ve 30 mt.'de durdu.
Osman da frene bastı ve o da 30 mt.'de durdu.
Osman tekrar denemek için hızlandı, bu sefer Osman Frenleri aniden o kadar sert sıktı ki ön tekerlek hemen kilitlendi ve ABS çok çok hızlı bir şekilde devreye girerek, Osman'ın Fazer 'ının sola yatmasını engelledi, Osman freni sıkmayı bırakmadığı için, bir iki kere daha ABS sistemi ile tekerleklerin kilitlenmesi engellendi ve Osman 35 mt.'de durdu.
Ali ön freni tekerleklerin kilitlenmsine sebep olacak kadar sıkmaya cesaret edemedi, çünkü biliyordu netice hiç de hoş olmazdı.
- Osman tekerlekleri kilitleyecek kadar frene basmazsa Ali ile aynı mesafede durabilir.
- Ali frenleri kilitleyecek kadar frene basarsa düşer.
- yaşanan bir olay : http://www.cbfturkiye.org/viewtopic....hlight=abs#276

Islak Yolda Test:

Ali bastı frene ve 70 mt.'de durdu.
Osman da frene bastı ve o da 70 mt.'de durdu.
Osman tekrar denemek için hızlandı, bu sefer Osman Freni sert sıktı ve ön tekerlek hemen kilitlendi ve ABS çok çok hızlı bir şekilde devreye girerek, Osman'ın Fazer 'ının sağa yatmasını engelledi, Osman freni sıkmayı bırakmadığı için, motosiklet nerdeyse durana kadar ABS sistemi ile tekerleklerin kilitlenmesi engellendi ve Osman 50 mt.'de durdu.
Ali aslında o yolda 45 mt. 'de de durabilirdi ama en ufak bir hatada yere yapışacağı için ön freni tekerleklerin kilitlenmsine sebep olacak kadar sıkmaya cesaret edemedi.

Bu yüzden Ali Osman'ı motorundan indirerek kendisi bindi ve fren testine başladı.

Freni hızla sıkınca gördü ki ABS sayesinde motor yan yatmıyor ve ali bir kaç deneme ardından motorun o yoldaki yol tutuş kapasitesini iyice anlamış ve Frenleri öyle ayarlıyordu ki hem tekerleklere o yol için verilebilecek en fazla fren basıncını veriyor hem de tekerlekler kilitlenmediği için ABS yi devreye sokmuyordu, böylece o yolda yapılabilecek en kısa duruş mesafesini yapmıştı: 44 mt.

Bu çalışmadan sonra kendi motoruna binerek 44 mt.'de durdu ama çalışmadan önce yolu bilmediği için buna cesaret edememişti bu da fren mesafesini uzatmıştı.

- Örnek video : http://www.clubcbf.com/video/ABS.mpg

Sonuç :
- Tekerlekler kilitlenmediği sürece ABS var yok Farketmez.
- Tekerlekler kilitlenince ABS olan Dimdik, ABS olmayan yerde.
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &

En son lacivert tarafından Cum Eyl 09, 2011 11:01 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Sonraki
2. sayfa (Toplam 12 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar