Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - XL 700 genel bilgi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

XL 700 genel bilgi
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Raneor
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Mar 30, 2011 12:18 pm    Mesaj konusu: XL 700 genel bilgi Alıntıyla Cevap Ver

Tanışma başlığımda da söylediğim gibi XL 700 ilk vitesli motorum. Hal böyle olunca ve tabi işin içine benim ayarlayacağım bir devirde girince tecrübeli kullanıcılardan bazı bilgilere ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim Smile Hem belki başka kullanıcılarada faydalı olur bu başlık, şahsen ben arama kısmında XL 700'den soru-cevap şeklinde bahsedilen bir başlık bulamadım.

şimdi ilk olarak aklıma gelen birkaç şey :

1) Bu motorun şehir içi ve şehir dışında optimal kullanım devri kaç olmalıdır? Mesela ben şu an da 3500 civarı vites değiştiriyorum şehir içinde, çünkü 5000 devirlere çıkınca vites yükselttikten sonra debriyajı ne kadar yavaş bırakırsam bırakiyim, bıraktıktan sonra bir yığılma oluyor.

2) trafikte en fazla gördüğüm motor ısısı 103 oldu, 100 de fan devreye girdiği için daha fazla artmadı. Ama normal akıcı gidişlerde ( ya da dur kalk olmadığı zaman) 68-70 derece civarı. Sizin tecrübelerinize görede bu değerler normal mi?

ilk 140 km lik kullanımımda kafama takılan şeyler yanlızca bu ikisi. Şimdiden teşekkürler Smile

En son Raneor tarafından Prş Mar 31, 2011 5:02 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Prş Mar 31, 2011 1:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Raneor,

1- Devir saatini bnir yana bırak ve yokmuş gibi düşün! Motorun bayılması bayılmaması, yani devrin az yada çok gelmesini motorun gazı açtığında çıkarttığı sesten ve titreşiminden anla... yani makine sana diyecektir bu devir bana az geldi (bayık gidiş ve vuruntulu çalışma ile) bu devir fazla dediği yer ise gazı kestiği yerdir... makineye devir yaptırmaktan korkma, ama kalkıp ha bire gaz kesiciye de sokma tabi, gereksiz devir gereksiz yakıt sarfiyatıdır unutmamak gerekir...

2- Bu ısılar gayet normal görülüyor içini rahat tut...

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
zaferoz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Mar 31, 2011 4:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Raneor, Öncelikle motorlarla arabalar farklıdır. Devirin 2000-3000 olması kabul edilebilir bir bir alt aralık. 3500 de vites değiştirmen de normal. Bu söylediğim iki şey yumuşak kullanım için geçerli olabilir ancak yumuşak kullanımda motorun kontrolü tamamen sizde olmaz. Motor kompresyonu daha düşük olur frene ihtiyaç duyduğunuzda frenlerinizin çok iyi olması gerekir. Daha yüksek devirlerde kullanımda ise motorunuzun dizginleri sizin elinizde olur. Çoğu zaman frene bile ihtiyaç duymadan motor kompresyonu ile işi çözersiniz. Viraj hakimiyetiniz artar. Kısacası motorunuz sizin sözünüzden çıkmaz. Bomboş düz ve virajsız yollarda düşük devirli kullanabilirsiniz ancak bunun dışında biraz devirli kullanılmasından yanayım. Zaten öyle olmasa bizim motorlarımız 10-11 bin değil arabalar gibi 6-7 bin devirlerde olurdu.
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Mar 31, 2011 5:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Cevaplarınız için teşekkür ederim, gerçekten çok faydalı oldu benim için. Ek olarak bir düzeltme yapiyim : normal gidişte ısı 68-70 değil, 75-80 aralığında. Ama bu ısı seviyeside çok değilmiş gibi geliyor bana.
Ama gerçekten sonunda enduroya geçerek çok doğru bir karar verdiğimi anlıyorum, scooterla karşılaştırınca yol tutuşunda ve motor gücünde verdiği zevk ve güven tarif edilemez Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Prş Mar 31, 2011 5:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Raneor, Güle güle kullan doğru yoldasın... Wink

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar