Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motosiklet Alırken Karşılaşılan Bilgi Kirliliği

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motosiklet Alırken Karşılaşılan Bilgi Kirliliği
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
grotesk
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 11:26 am    Mesaj konusu: Motosiklet Alırken Karşılaşılan Bilgi Kirliliği Alıntıyla Cevap Ver

arkadaşlar merhaba,

size, artık inkar edilemeyecek boyutlara ulaşan ve çözüm getirilmesini rica edeceğim bir konudan bahsedeceğim: forumlardaki bilgi kirliliği.

evet, artık ciddi bir şekilde rahatsız edici olmaya başladı bu konu.

genelde şöyle gerçekleşiyor. kişi motosiklet almaya niyetleniyor. ve çağın vebası internetten bilgi almak istiyor. en basidinden bir foruma soruyor. ve ortalık savaş alanına dönüyor.

kulaktan dolma bilgiler, tesadüfen şanssızlık yaşamış insanların karalamaları, sırf o firmaya gıcık gittiğinden iftira atmalar, kendi malını satmaya çalıştığından yalan yanlış şeyleri övmeler vs...

arkadaşlar bakın. bir konu hakkında siz iki dakikada bir mesaj yazıyorsunuz. "o motor çok yakıyor, alma" diye basit bir cümle kuruyorsunuz. ama bunun, almaya niyetlenen kişi üzerinde ne kadar ciddi bir etki yarattığını bilmiyorsunuz.

sanki bir motoru alırken her şey dört dörtlük olması gerekiyor gibi. kişi belki yakıt parasını önemsemiyor? belki haftada iki gün binecek? burada yakıtın önemi kalıyor mu?

"otobanda çekişi iyi değil". nereden biliyorsun otobanda süreceğimi? önce sorsana otobanda binecek miyim?

tamam, elbette insanlar eksilerinden bahsedecek amaç o zaten. onda bir problem yok. ama bu eksilerini belirtirken, motoru aşağılamaya vardıran tavırlar içine girmek yanlış. çünkü birinin sorun yaşayarak sattığı motoru biri alıyor ve sıkıntı yaşamıyor. yani kişinin kullanımı, servise önem vermesi, ne kadar sıklıkla kullandığı ve hatta kullandığı yer, bunlar hep önemli şeyler. sıkıntıların doğmasına veya engellenmesine etki eden faktörler. hatta bu noktada, "ya bu iş biraz şans işi tabi" denmesi bile alıcıya faydalıdır. çünkü "belki şanslıyımdır ya bende egzantrik zinciri arızası olmaz" diyecek adam.

şimdi 2-3 haftadır bakınıyorum, bmw'nin yakıtı mı kaldı, kle 500'ün teknik servisi mi kaldı, nx4'ün yedek parça sıkıntısı mı kaldı... her motora bir kulp illa ki bulunur. o halde yazarken biraz daha insaflı davranmalıyız. şahsi fikirlerimizin nereye varabileceğini az çok kestirebilmeliyiz.

yine en çok yapılan hatalardan biri de büyük hacimli motorlardan başlanılmaması gerektiğini dikta etmek. bu yine öneri şeklinde yapılması gerekirken, "kesssssssinlikle alma olur mu öyle şey yahu" denilerek yapılıyor. ama hem çevremde, hem de internette gördüğüm kadarıyla 500lük 650lik motorlarla başlayan ve hala bunu anlatabilen(yani yaşayan) insanlar mevcut. gerekli eğitimler ve bu işe yeterlilikle büyük motorla başlamanın denenebileceğinden bahseden yok ama.

neyse, beni bırakırsanız böyle saatlerce dert yanarım Smile aklıma geldikçe örnekleri genişletirim. buraya kadar okuduysanız ne ala Smile

teşekkürler.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
SoloDrago
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 12:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Haklısınız hepsinde.. Okudum tabi ki sonuna kadar ve hak verdim...
Ama bu muhtemelen bizim halkımızın bir zaafı diye düşünüyorum...

Mühendis veya mimardan çok inşaatdan anlayan, IT ciden çok bilgisayardan anlayan, Mekanikerden çok motorlu taşıtlardan anlayan vs vs. bir ulusun çocuklarıyız biz... Bir de forumlarda yargılarda haksız çıkılması durumunda geçip karşına hesap sormak anlamında çok fazla kimse kimseyle karşılaşmıyor reel hayatda. Durum böyle olunca da mesaj sayımızın artması da önemli tabi yazalım güzelleşelim diye yazıyoruz işte bilsek de bilmesek de...

0532 744 08 50

Şimdilik Bisiklet
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
matafix
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 12:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bunlar malesef hep olacaktır ve hep yaşanacaktır..ben kimleri biliyorum parti tutar gibi markayı savunur sanki ona o marka zannedersin prim veriyor...güler geçerim ..halbuki toplasan on tane marka var veya yok..hele şu italyan geyikleri ..neymiş hondanın servisi iiiimiş yamaha nın böleymiş..suzuki de sorun yokmuş ..italyan alma son sahibi olursun...dele niye enduro değilmiş..kimseninde enduro dediğini duyamadık..transalp çok yakar ama adamlar dünya turu yaparlar ,varadero ağırdır fiyatı pahalıdır ,vstrom ucuzdur ama frenleri tutmaz bmw zaten dokunulmaz gibi sözüm meclisten dışarı derler ya sonradan görme bazı arkadaşlar var adamın parası varmı yokmu soran yok onu alacağına xxxx bmw al diye bilme yeteneğine sahip ler... bunlar artık klişe laflar oldu adam hangisini alacağına sorduğuna pişman ediyoruz ... Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 1:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Dediklerine katılıyorum, ama büyük cc'yle başlama konusuna katılmıyorum.

Birincisi, acemiliğin getirdiği riski katlayarak artırırsın.
İkincisi, küçük cc'deki kadar rahat olamayacağın için öğrenme sürecin uzar.

Tecrüben yoksa "gözünü karartıp kafalama dalmayı" kesinlikle önermem. Yapılamaz demiyorum ama yanlış diyorum. Avrupa'da yeni başlayanlar için cc ve güç kısıtlaması olması tesadüf değil.
grotesk
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 1:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

emrello demiş ki:
Dediklerine katılıyorum, ama büyük cc'yle başlama konusuna katılmıyorum.

Birincisi, acemiliğin getirdiği riski katlayarak artırırsın.
İkincisi, küçük cc'deki kadar rahat olamayacağın için öğrenme sürecin uzar.

Tecrüben yoksa "gözünü karartıp kafalama dalmayı" kesinlikle önermem. Yapılamaz demiyorum ama yanlış diyorum. Avrupa'da yeni başlayanlar için cc ve güç kısıtlaması olması tesadüf değil.

işte bahsettiğim de bu Smile mesela burada pekala çok doğru bir şekilde kendi fikrinizi belirtmişsiniz ve aksinin de olabileceğinden dem vurmuşsunuz. ama internette -en azından türk forumlarında- bu olay bu şekilde gerçekleşmiyor ve insanlar sürümcemede bırakılıyor.

mesela ben şimdi "jinlun ile adana-istanbul yapacağım. 1 yıldır motor kullanıyorum" desem, "hayatta yapamazsın" derler. hatta bir arkadaşım geçen sene bunu bana söylediğinde ben de aynı tepkiyi verdim. ama bu yapıldı arkadaşlar.

böyle bir durumda yapmamız gereken sadece olası risklerden ve dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsetmek. insanların hevesine ket vurmak değil...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar