Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ssaygl
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Nis 16, 2005 8:34 am    Mesaj konusu: MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ Alıntıyla Cevap Ver

Genelde tüm motorlu taşıt kullanıcılarını ilgilendiren özelde ise biz motosiklet kullanıcılarını ilgilendiren bir konuda birkaç satır bir şeyler yazayım, sitemiz olması gerekiyordu. Buyrun okuyun, umarım yardımcı olur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 1957'de Otomobil Vergisi olarak vergi sistemimize girmiş, çeşitli düzenlemelerden sonra en son 1963 yılında belirginleşmiştir. Tabi ki bu süreden sonra sayısız değişiklik ve güncelleme geçirmiştir ancak temeli bu kanuna dayanır.

Ben bu yazıda MTV'ye dahil olan deniz ve hava taşıtlarını değil, bizi ilgilendiren kara taşıtlarını dikkate alacağım.

MTV'nin kapsamına giren 3 maddeden kara taşıtlarıyla ilgili olanı şöyle der:
"Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları..."

Burada dikkat etmemiz gereken husus MTV'nin mükellefinin "adlarına taşıt kayıt ve tescil edilmiş olan kişi" olması. Yani örneğin babanızın adına kayıtlı bir aracı siz kullanıyorsanız burada vergiyi ödemesi gereken kişi babanız olacaktır.

ÖNEMLİ!!! İkinci el bir araç aldınız ancak elinizde sadece noterden alınmış alım-satım belgesi var, ruhsat eski sahibi üzerine. Bu durumda ne olacak? Bu durumda verginin muhattabı RUHSATIN ÜZERİNDE OLDUĞU KİŞİDİR! Noter belgesi Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefi tespitinde geçerli rol oynamaz. Kaldı ki satımı yapılan bir aracı, yeni sahibi 1 ay içinde üzerine almalıdır. Bu kanuni bir zorunluluktur.

Mükellefiyetim ne zaman başlayacak?
Bu soruya ilişkin 2 cevap var.
1) Eğer aldığımız araç SIFIR KM ise: Takvim yılının ilk 6 ayı içinde (Ocak-Haziran) yeni kayıt ve tescil edilen motorlu taşıtlar için mükellefiyet kayıt ve tescil yapıldığı yılın başından itibaren (Ocak); takvim yılının son 6 ayı içinde (Temmuz-Aralık) yeni kayıt ve tescil edilen motorlu taşıtlar için mükellefiyet son 6 aylık dönemin başından itibaren başlar (Ağustos).

2) Eğer 2. el araç almışsak: Kayıt ve tescilli iken, devir ve temlik nedeniyle kayıt ve tescil edilen taşıtlarda değişiklik; ilk 6 aylık dönemde yapılmışsa son 6 aylık dönemin başından itibaren, son 6 aylık dönemde yapılmış ise izleyen takvim yılı başından itibaren
mükellefiyet başlamaktadır.

Ben aracı aldım yasalarda değişiklik oldu. Ya şimdi?
Ödenecek vergi tutarını etkileyen bir değişiklik olduğu takdirde değişiklik,
- Takvim yılının ilk 6 ayı içinde yapılmışsa izleyen son 6 aylık dönemin başından itibaren,
- Takvim yılının son 6 aylık dönemi içinde yapılmışsa, izleyen takvim yılı başından itibaren
dikkate alınmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde mükellefiyetin sonra ermesi motorlu taşıtların kayıtlardan silinmesine bağlıdır.
Kayıt silme işlemi takvim yılının ilk 6 ayı içinde yapılmış ise ikinci 6 aylık dönemin başından itibaren, ikinci 6 aylık dönem içinde yapılmışsa izleyen takvim yılı başından itibaren mükellefiyeti sona erdirmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin Ödenmesi
Ocak ve Temmuz aylarında 2 eşit taksit olarak ödenir. Eğer kanunda ilk 6 ay içinde bir değişiklik olmuşsa ikinci taksit bu değişikliğe göre yeniden düzenlenir. Devir ve temlik nedeniyle taşıtın el değiştirmesi durumunda ödeme değişiklikten önce yapılmalıdır.

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
RedKid
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Nis 16, 2005 9:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Songül , buraya motosiklet lerin marka ve modellerine göre alım satım noter ve plaka tescil vs masraflarının dökümünü de ancak sen çıkarırsın Mr. Green
Kaan
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Nis 16, 2005 9:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ellerine sağlık ssaygl.
Başımızdan geçen bir olay da şöyleydi arkadaşlar.
0 km alınan motosikletlerde genelde yıllık olarak cergi tahsili yapılıyor , çünki önceki sene 2003 aralıkta aldığımız fazer da 2004 boyunca hiç vergi borcu çıkmadı. Ancak satışı 2005 de yaptığımızdam ilk 6 aylık vergiyi ödedik. 0 kmlerde aslında vergiyi peşin yatırmak en iyisi galiba çünki unutulabiliyor dostlar. Nasıl olsa onca parayı saymış milyarlarca YTL lik motorları almışız vergi mi koyacak artık. Puhahahaaa Laughing Laughing

950 Adventure
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
photographist
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cmt Nis 16, 2005 12:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bir yanlış anlaşılmadan ötürü bu mesaj silinmiştir. photographist.

En son photographist tarafından Cmt Nis 16, 2005 9:21 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
ssaygl
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Nis 16, 2005 3:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

photographist, arkadaşım benim bilgi paylaşılınca bir anlamı olur.bu gerekli bilgilerin faydalı olacağını düşündüm ve ekledim.bilgi yayınlandıkça okuma sayısı ve öğrenme daha çabuklaşır.öyle değil mi arkadaşım.amaç bir şeyleri eksikleri tamamlamaktır,bu da onlardan biri. Wink Bu arada okul zamanıda öğrenemediklerimizi daha yeni öğrendik.bana öncü oldun .teşekkürederim Mr. Green
sevgilerimle;

En son ssaygl tarafından Cmt Nis 16, 2005 6:47 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar