Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Sollamanın İncelikleri

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Sollamanın İncelikleri
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 12:24 pm    Mesaj konusu: Sollamanın İncelikleri Alıntıyla Cevap Ver

Yeni başlayan arkadaşlarımıza bazı konuları burada sunmak istiyorum.

Sollamak tehlikeli bir işlemdir. Bu sebeple her sollama işlemi öncesi kendinize öncelikle şu soruyu yöneltin: Benim şimdi bu pozisyonda sollama yapmam gerekli mi ve cevabınız evet ise durum güvenli mi?

Her iki cevabınız da evet ise sollamaya başlamadan evvel motor devrinizi sollama için yeterli atağı yapacak seviyeye yükseltin. Bu iki şekilde olur:

1. Geriden hızlanarak sollayacağınız vasıtaya yaklaşıp tatlı bir açıyla sollama hattına çıkarsınız.
2. Çok ağır hızlardan kalkışa geçilmesi gereken sıkışık trafik de iseniz(genellikle ağır vasıtaların sollanmasında olur) vites küçülterek motor devrini yükseltip takiben çıkışınızı yaparsınız.

Sollama işlemi 6 saniyeyi geçmemelidir. Sollama hattı sadece sollamak içindir. Bizde ki uygulama malesef sollama hattına çıkıp orada sürmek şeklinde olsa da bu yanlıştır ve bu hat boş tutulmalıdır. Bu hatta çıkıp ben 110km/saat hızla gidiyorum, bu son hız limiti ve bu sebeple burada kalıyorum. Benim maksimum hızda olmam sebebiyle sollanmamam gerekir, herkes bu hıza insin gibi bir davranış/düşünce ahmaklığına sapmayınız.

Çift yönlü yollarda karşıdan gelen bir araç varsa sollamayı erteleyiniz, düz yol çizgilerininm olduğu bölgelerde ve yine sollama yasağı işareti olan yerlerde sollama yapmayınız. Bunun dışında sizin ve karşıdan gelen vasıtanın hızını kestirebiliyorsanız ve 100 km /saat gibi hızlarda ise aranızdaki kedi gözlerini sayınız. Sollayacağınız vasıta ile karşıdan gelen vasıta arasındaki kedi gözleri 4 adet ise sollama için yeterli mesafe vardır. Şayet karşıdan gelen araç hızı 100km/saatin üzerinde ise bu mesafe yetersiz kalır. Sollamayı erteleyiniz.

Sollama çizginiz köşeli değil olabildiğince düz olmalıdır ve sollamaya çıkarkem aynadan arkanızdan başka bir vasıtanın sollamaya başlamamış olduğundan emin olmanız gerekir. Yine sollamayı tamamlayıp hattınıza geri dönerekn arkanızdaki, sollamış olduğunuz vasıtanın iki farını da dikiz aynanızdan görmeden hattınıza girmeyiniz. Bu giriş esnasında önünüzde diğer bir vasıta var ise hızınızın bu vasıtanın sizinle aranızda kalacak uygun takip mesafesini sert frenleme yapmadan ayarlayabilecek seviyede olması da önemlidir. Yani sollama için yeterince hızlanırken sollama sonrasında hatta geri dönerken önünüzdeki araçların arkasında da acı frenler yapmak zorunda kalmamanız gerekmektedir.

Gündüz, gün ışığı varken kısa farlarınızı değil uzun farlarınızı kullanın. Uzunlarınız açık kalsın. Bu şekilde siz diğer vasıtalara daha yakın gözükürsünüz.(Küçük vasıtalar büyük vasıtalara göre olduğun daha uzak gibi gözükür). Yine uzunlarınız sizin arkanızda ki kısalarını yakmış diğer araçlardan ayırt edilmenizi sağlar. Ayrıca parlak ve açık renkli kask ve giysiler tercih edilmelidir.

Şayet iyi bir temel eğitim almak istiyorsanız size çok pahalı olmayan ve beyin yıkamayan ciddi kuruluşların kurslarını tavsiye ederim. Benim bildiklerim arasında Honda, BMW, Emok gibi kuruluşları sayabilirim. İşi artisliğe döküp mal pazarlaması yapar gibi abiye sunuşlar yapan türden çığırtganlıklara itibar etmeyiniz.

Alpaslan Kuzucan

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 7:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alpaslan hocam ellerine sağlık yine döktürmüşsün
Gündüz uzun far yakma olayına 100% katılıyorum. Ayrıca hoşuma da gidiyor...
Görünürlük çok önemli, yalnız tek skıntı; vatandaşlardan "abi farın açık kalmış" gibi gereksiz ve anlamsız tavsiyeler almasak... Smile
Zaman içinde insanlar bu uygulamayı da benimseyecekler umarım
Çünkü bugüne oranla 5-10 sene öncesine döndüğümüzde bariz iyileşme olduğunu görüyoruz
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 8:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkürler Gökşin. Motorlarda bu far uygulaması Batıda çoktandır var zaten. Ben uydurmadım. Wink

Geçmiş bayrımınız mübarek olsun.

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Nesim
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Çrş Arl 01, 2010 1:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sollamadan sonra geçtiğim araca pek dikkat etmezdim, aracı geçip önüne geçerdim hızlıca. Yaptığım yanlışı şimdi daha iyi anladım.
Güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Navihawk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Arl 01, 2010 11:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Keşke 4 tekerlerin hepsine de devletce bir sensör ekletilse de daha çalışır çalışmaz tüm araçların en azından kısa huzmeleri yansaydı inanın %40 kırım raporlarında düşüş olurdu.
Gece aydınlatılmamış caddelerde bile MAYIN gibi hele de koyu renkli araçlarla aniden çıkan beyinsiz sürücüler yüzünden neler yaşaıyoruz
hepimizin malumu.(parkları bile yanmayan)
Geçen hafta başımdan geçeni anlatmadan edemeyecğim,hava tam alacakaranlıkta ama silüet şeklinde zar zor görülürken önümdeki kırmızı kuyruk lambalı araca yaklaşıyorum ama solunda da yine kırmızı kuyruk lambası görünüyor herhalde soldaki de solluyor diye bende hamleme başlayacakken birden bana doğru gelen ama park lambası çanakları KIRMIZI yanan bir hayvanı son anda farkederek şeridime kaçtım ve sinek gibi yapışmaktan kurtuldum.
Cehalet kol geziyor arkadaşlar,inanın yollar kasap dolu,inşallah 2 tekerlerin de amortisör köklerine gerçek çakarların mecburi olduğu
yıllaraı ve örnekleri de yaşarsak görmek dileğiyle..
Ağzına sağlık Alpaslan hocamm,kal sağlıcakla..

Seni hiç unutamadım ELENOR
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar