Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - motosiklet kullanırken paranoyak olun

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

motosiklet kullanırken paranoyak olun

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
pulvo47
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Çrş Ksm 24, 2010 9:24 am    Mesaj konusu: motosiklet kullanırken paranoyak olun Alıntıyla Cevap Ver

Evet bu düşünce size ne kazandırır biliyormusnuz ; "HAZIRLIKLI OLMAK"

Yolda seyir halindesiniz , size yeşil yanıyor ama geçerken hep diğer taraftaki bir aracın KIRMIZIDA geçecegini düşünün..

Sizi gördüğünü sandıgınız, hatta %100 emin oldugunuz bir yaya nın kendisini aniden sizin önünüze atacagını düşünün..
Önünüzde gayet nizami şekilde giden aracın son anda sag yada soldaki yola sapmak için fren yapacagını düşünün...
Karşı şeritten gelen kadın sürücünün dikiz aynasında makyaj tazelediğini ve size kafadan gireceğini düşünün...
Yada sevgilisine cepten mesaj çekerken araba kullanan genç adamın sizin eceliniz olacagını..

Evet, evet PARANOYAK olun..çünkü Paranoyak olmak, ölü olmaktan iyidir.

Kazalara bakarsanız öyle yada böyle tüm sebep İNSAN HATASIDIR..

kIRMIZIDA GEÇEN KAMYONUN ŞÖFÖRÜ: İNSAN

SİNYAL VERMEDEN ŞERİDİNİZE GEÇEN ŞÖFÖR: İNSAN

AŞIRI HIZ YAPAN MOTOSİKLETİ KULLANAN: İNSAN

YOLDA AÇILMIŞ BELEDİYE ÇUKURUNUN SORUMLUSU: İNSAN

YOLA DÖKÜLEN MAZOTUN SORUMLUSU: İNSAN

Heran herşey olacakmış gibi sürüş yaparsanız risk oldukça azalır ama herzaman vardır...
Ben daha dün bunun faydasını gördüm..
Sıkışık trafikte bütün arabalar uzunca bir kuyruk durmuşlardı.Yol gidiş-geliş tek şerit..
Karşıdan gelen yok ve ben duran bütün arabaları sollamaya geçtim ama heran birisinin kafa çıkaracagını ve benim kaza yapmama sebep olacagını düşünüyorum ve ben bunu düşünürken birisi aniden sola çıkıyor..Ben bunu beklediğim için hemen manevrayla kaçıyorum ve silme şekilde yanından geçiyorum..Daha motoru teslim alalı 2 saat olmuş...

Bakın bu yazdıgım PARANOYAK olmayı sadece "1" gün trafikte deneyin ve ne kadar dikkatli bir şöför oldugunuzu göreceksiniz...
Zaaten daha sonra hep uygulayacaksınız...

2001 yılında R1 ile gazlarken 100 metre ilerde bir köpeğin karşıdan karşıya geçtiğini gördüm ve oraya yaklaşırken içimden
"mutlaka bu köpeğin arkasından başka bir tane daha çıkar" diye düşünerek hız kestim.Gerçekten aynı yere ben yaklaşırken bir köpek daha yola çıktı,ama benjhız kesmiştim..

İşte bakın bu bir algılama-değerlendirme örnegidir..
Sokak köpekleri sürü halinde gezerler, ve hep lider nereye giderse onun arkasından diğerleri gelir..İşte bu bilgi benim işime yaradı...
Daha birçok örnek verebilrim..
Çevredeki tüm cisimler sizin için tehlike arz ediyor..BUNU SAKIN UNUTMAYIN

TRAFİKTE her cisim size kaza yaptırabilir ve her zaman en kötüsüne hazırlıklı olmalısınız...
Eger YEŞİL ışıkta "nasıl olsa yol benim" diyerek gaz kapatmadan geçerseniz, hergün 1000 lerce kırmızı ışıkta geçme cezası yiyen şöförlerden birisin altında kalıp, can verirsiniz..
Siz haklı ama ÖLÜ olursunuz..
Karşı taraf ise SUÇLU ama hayataına devam eden...
Sanırım öteki tarafta HAKLI olmak hiçbişeye yaramıyor.

Aklıma bir deyiş geldi ;
Ne şehittir, ne gazi
Bok yoluna gitti NİYAZİ !!

Bu tabirimi hoşgörün..
Ama kimse NİYAZİ olmak istemez dimi?

Bok yoluna gitmekde koyar adama hani..
Düşünsenize siz tüm önlemlerinizi almışsınız, tüm kurallara uymuşsunuz birisi sizin üstünüze çıkıyor ve sonunuz oluyor...
Zaten kendinizi kontrol etmekte sorun yok çünkü siz yaptıgınızı-yapmadıgınızı biliyorsunuz , asıl önemli olan karşıdakinin ne yapacagını kontrol etmektir..
"Motor değilmi vururum bir tampon gider" mantıgında çok insan dolaşıyor etrafta, hemde tasmasız..
Onun için ölümlü kazalara bakarsanız şunu görürsünüz;
MOTORCU karşıdakinin hatasını tahmin edememiştir..
BEYNİNİZİ tıpkı bir radar gibi çalıştırın ve etrafınızda olan-biten herşeyi tarayın-yorumlayın..
İnsanoğlu en muhteşem mekanizmaya sahiptir ve bunu kullanmak size herzaman avantaj saglayacaktır..

(Alıntıdır)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Çrş Ksm 24, 2010 10:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eline sağlık pulvo47, güzel bir alıntı
Yazıyı yazan çok güzel bir konuya değinmiş
Hayat sürprizlerle doludur- haklı ama ölü (!) olmaktansa canlı kalmayı tercih ederim...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar