Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F 650 GS HIZ GÖSTERGESİ ÇALIŞMIYOR NEDEN OLABİLİR?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F 650 GS HIZ GÖSTERGESİ ÇALIŞMIYOR NEDEN OLABİLİR?
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
GITMEKLAZIM
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 18, 2010 1:40 pm    Mesaj konusu: F 650 GS HIZ GÖSTERGESİ ÇALIŞMIYOR NEDEN OLABİLİR? Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba
1- 1,5 yıl aradan sonra tekrar siteyi aktif olarak kullanmaya karar verdim.Bu arada hep izleyici kaldım. Çünkü; eski motorumu satalı 1 sene olmuştu ve motorsuz 1 sene geçirmiştim. 1 ay önce 2000 model F 650 GS aldım. Km si düşük bir motor ve çok temiz ilk sahibinden aldım.
yeni motorla kısa veya uzun bir gezim olmadı.Ümraniye-Mecidiyeköy-ümraniye yapıyorum şimdilik , İnşallah yakında gezide yaparım.

Neyse problem şu : dün işe gelirken çalışan hız göstergesi akşam eve dönerken çalışmıyordu.Öğlen arası bir arkadaşım yaklaşık 1- 1,5 km lik bir yol yaptı.Motoru yerine bıraktı.Akşam ben giderken çalışmadğını farkettim.
İşyerimin yakınında KANUNİ nin servisi var usta ben yapamam dedi.vs

1-Teknik işlerden anlamayan biri olarak ne yapmalıyım? Question
2-Servise gitmeden çözülebilir mi? nerede ? Question
3-Servise giderse tahmini arızaya göre, tahmini nekadar malolur? Confused
4-Servis dışında halledilebilirse tahmini neye malolur? Confused
5-Bu gösterge çalışmadığı için km sayacıda dönmüyor mudur? Question
6-Bu arızanın ABS ile bir ilgisi var mıdır? Question
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
tormator
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 18, 2010 2:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba.

Kilometre saatinin telinin tekerleğe saplandığı yer gevşemiş olabilir mi? Tekerlekteki kısmı söküp telin ucunu temizleyip yeniden tak derim. Biraz da gres yağı sürebilirsin.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 18, 2010 4:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

GITMEKLAZIM, Servisin veya özel ustanın bu işi kaça yapacağını bilemem lakin servise gitmek şart değil özel iyi ustalar var istanbulda onlara motorunu götürüp fiyat alabilirsin çok pahalı olabileceğinide sanmam.
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ağu 19, 2010 10:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

F650GS'lerde kilometre teli yok. Öncelikle bunu belirteyim.

Hızı, arka ABS sensöründen gelen sinyal ile okuyor. Yani arka ABS sensörü hem kilometre göstergesine hem de ABS ünitesine bilgi gönderiyor. ABS uyarı ışığı (gösterge panelindeki) yanıyor, ABS çalışmıyor, hız göstergeniz ve ibreniz de çalışmıyorsa ABS sensöründe bir arıza olma ihtimali yüksek. Benim motorumda durum böyle.

ABS sensörünün fiyatı Borusan'da 60Euro+KDV idi ben sorduğumda. Bir başka yerde test cihazına bağlandığında sensör hatası vermişti.

Peki bu arıza nasıl oluştu derseniz. Sadece arka tekerlek sökülüp yerine takıldı ve arıza oluştu. Özel serviste yapılan bu işlemde sürekli motorun başında bekledim. Yani ustaya söyleyeceğim hiç bir şey yok. Gözümün önünde tekerleği söktü, taktı. Sonra da ABS ve hız göstergesi ve km sayacı durdu. Elektronik konusuna vakıf olduğum için de "Ömrü bu kadarmış" demekle yetindim. Şimdilik ABS siz ve hız göstergesiz binmeye devam ediyorum.

Bu işin (bazı insanlara göre) iyi tarafı da km sayacı rakamları yerinde sabit duruyor Twisted Evil Yani satarken işe yarar

Notun dibi: Beni tanıyanlar, motorumu satarken bu durumu satın alacak kişiye açık açık söyleyeceğimi bildiklerinden son cümlelerimi kayda değer bir cümle olarak algılamayacakları için bunları yazmamda sorun yok Cool
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
GITMEKLAZIM
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Ağu 19, 2010 12:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bilgilendirme için herkese teşekkürler. Mekanik-Elektronik konusunda bilgim olmadığı için merakla yazılanları okudum.İşin içine ABS girince servis yollarının bana göründüğünü hissettim Sad
ben yinede ilk önce bostancı sanayide birkaç ustaya göstermek istiyorum...birkaç abimizinde bu konuda tecrübeleri olmuş...
Herkese teşekkür ederim Very Happy
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar