Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Transalp (XL650 V) Hava Filtresi Değişimi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Transalp (XL650 V) Hava Filtresi Değişimi
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ağu 08, 2010 10:13 pm    Mesaj konusu: Transalp (XL650 V) Hava Filtresi Değişimi Alıntıyla Cevap Ver

Dün ne zamandır aklımda olan şu filtre değişimini yapayım dedim. İşlemi ilk kez yaptığım için fotoğraflarını da çektim. Belki bu bilgiler diğer Transalp sahiplerinin de işine yarar.

Transalp XL650 V Hava Filtresi Değişimi

Bu işe başlamadan önce deponuzun boş veya boşa yakın olmasına dikkat edin. Yaklaşık 20 lt ağırlığında bir depoyla işiniz çok zor olabilir.

Öncelikle depo kapağının sıkıca kapalı olmasına dikkat edin.

İlk olarak sol arka grenajı söküyoruz. Sonraki işimiz ön-yan grenajları gösterge çerçevesine bağlayan iki vidayı sökmek. Resimdeki kırmızı ok vidanın yerini gösteriyor.

Daha sonra yan grenajların alt kısımdaki allen vidalarını sökün. Ardından yan grenajları hafifçe kanırtarak bağlı oldukları lastik contalardan çıkartıyoruz. Bu aşamada çok dikkatli olun. Hatta elinizi grenajın arasına sokarak grenaj bağlantı saplamalarını hissetmeye çalışın, bu bağlantılar kolaylıkla kırılabilir.

Saplamaları contalarından çıkardıktan sonra benzin deposunu şasiye bağlayan büyük somunu sökün. Bu somun normalde koltuğun altında, dahili bagajın önüne doğru kalıyor.

Daha sonra benzin göstergesi soketini dikkatlice çıkarın ve şasi demirinin altından geçirin.

Benzin deposunun ön-sol tarafında kalan iki benzin hortumunun kelepçelerini kargaburnuyla gevşetip, hortumları dikkatlice sökün.

Daha sonra deponun kuyruk kısmında, altta kalan havalandırma borularını sökün. Bu boruların kelepçesi olmadığından sökmek daha kolay.

Unutmayın, toplamda dört hortum, bir de soket çıkarmış olacaksınız.

Artık depomuzu geriye ve hafif yukarı doğru çekerek gövdeden ayırabiliriz. Bu sırada bir arkadaşınız grenajları yana doğru kanırtırsa işiniz kolaylaşır. Bu mümkün değilse grenaj bağlantı saplamalarını kırmamaya azami dikkat gösterin. Depoyu yumuşak bir zemine oturtun.

Artık hava filtresi muhafazası görünür durumda.

Filtre kapağını sökün ve filtre muhafazasının içindeki tozları nemli bir bezle silin.

Filtreyi yerleştirin.

Bu arada filtre kapağı ve muhafazasındaki lastik contaları vazelinlerseniz hem kauçuğun kurumasını önlemiş olursunuz hem de toza karşı fazladan koruma sağlarsınız.

Kapağı yerleştirin ve işlemi tersten uygulayın.

Boruları yerlerine kolayca takmak için ben az bir şey vazelin sürdüm. Çok işe yaradı.

Ayrıca depo üzerindeki kauçuk contalara da saplamaların rahatça takılabilmesi için bol miktarda vazelin sürdüm.

Tüm vidalar-kelepçeler takıldıysa, sızıntı falan da yoksa marşa basabilirsiniz.

İyi sürüşler Cool
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Pzr Ağu 08, 2010 10:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

emrello, Dostum eline koluna sağlık...
Cidden çok kifayetli bir anlatım ve foto dizisi...

Devamını bekliyorum bu eylemlerinin...

İşte budur Motorcu motorunun ufak tefek işlerini yapmalı....

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
erdobars
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Ağu 08, 2010 11:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

teşekkürler kesinlikle işimize yarar.emeğine sağlık
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 09, 2010 12:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

__face__ demiş ki:
emrello, Dostum eline koluna sağlık...
Cidden çok kifayetli bir anlatım ve foto dizisi...

Devamını bekliyorum bu eylemlerinin...

İşte budur Motorcu motorunun ufak tefek işlerini yapmalı....

Sağol Feyzhan, aslında bujileri de değiştirecektim ama sökülecek o kadar çok parça vardı ki, o sıcakta pes ettim.
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Pts Ağu 09, 2010 4:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

emrello, F650 nin gözünü seveyim:
hayatta senin kadar parça sökmedim, sarf malzeme değişimleri için... Mr. Green

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar