Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F650 GS Yakıt Sarfiyatı Hakkında

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F650 GS Yakıt Sarfiyatı Hakkında
Sayfa Önceki  1, 2

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Tem 30, 2010 1:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Verileri değiştirecek unsurlarıda göz önüne alınmalı bence. Yokuş yada rampa çıkmak, yokuş inmek, çok sık vites değiştirmek, gazı gereksiz yere kesmek yeniden ivme kazandırmaya çalışmak, düşük viteste çok uzun gitmek, gereksiz yere deviri yükseltip sıkıştırmak,geç vites değiştirmek hatta erken vites değiştirmek, hava filtresinin durumu, buji kafalarının durumu her zaman verilerin sonuçlarına etkendir. Antalyada 100km giden ile trabzonda yada ankarada 100km giden arasında mutlaka farklar doğacaktır. yakıt tüketimi istatistiklerini Bende yakından takip eden birisi olarak aslında sonuçların hep birbirine yakın ancak 0,2 ila 0,4 litre arası farklarında yakıt kalitesinden sabah alınan yakıtla akşam alınan yakıt arasındaki hacim farkından kaynaklandığını hatırlamak lazım.
şu yakıt kalitesinbe çok güzel ve canlı yaşadığım bir örne kvereyim. marka vermek doğru değil diye düşünüyorum, aslında şuanda meksika körfezini batıran petrol firmasının müşterisiyim.arkadaşımın shop & miles kartı yüzünden cimbom renklerinde bir firmaya geçtim ve inanılmaz sonuçlarla karşılaştım.
meksika körfezini batıran firmanın benzini ile depoyu 15,6litrede doldurdum ve 378kmde rezerv musluğunu aç dedi motor.
cimbomun benzincisinden 17,1 litre doldurdum tankı. depo 15 litre diye biliyordum, ve 251 km rezerv aç dedi motor.
akabinde hemen meksika körfezini kirleten benzin firmasının benzini ile depoyu fulledim (rezervde 11km gitti) 15,34litre benzin doldurdum. 363 km yol gitti.
yani firmalarında benzinde ve kilometrede kalitelerinden kaynaklanan farkları var.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
motorcuk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Tem 30, 2010 4:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hava filtresi yakıt tüketiminde en önemli parçadır filtre tıkalı ise motor hava yerinede benzin emer...

m
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Skype Adresi
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 11, 2010 8:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Konu hem teknik hem de ekonomik olarak ilgi cekici oldugu icin bir ekleme yapayim...

gecenlerde sirf sürüs tarzinin dahi benzin tüketimine ne kadar etkisi oldugunu (biraz da tesadüfen) ölcmüs oldum.

Son zamanlarda hala acemi olmama ragmen (belki de bu sebepten) epeyce agresif sürmeye basladigimi farkettim. Düzlükte gazlamalar, ani ara hizlanmalar, vs. Bu da, en son dolumda 360 km sonunda neredeyse 15 lt. benzine maloldu (4.1 lt/100 km)

Doldurduktan sonra bir de agresiflikten vazgecip yumusak ve sakin gitmeyi denemeye karar verdim. O depoyu, sag elcigi neredeyse sol elcik (!) gibi kullanarak, 80-90 km'yi gecmeden, devri yükseltmeden bitirdim. Benzin isigim bu sabah, ben tam acaba bozuldu mu diyorken yandi, sonuc 12.5 lt. ile 380 km. (3.3 lt/100 km)

yani hicbir sey yapmadan dahi %25 tasarruf (veya israf) etmek mümkünmüs Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar