Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BMW F650GS Benzin filtresi yerine VW Golf 2005 filtresi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BMW F650GS Benzin filtresi yerine VW Golf 2005 filtresi
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MesutKORKMAZ
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Hzr 19, 2010 10:54 pm    Mesaj konusu: BMW F650GS Benzin filtresi yerine VW Golf 2005 filtresi Alıntıyla Cevap Ver

Hatırlarsanız 2010 Mart ayı sonunda Eskişehir/Sarıcakaya kampı vardı. Orada benzin alanlar ufak tefek sorunlar yaşamıştı. Ben de birkaç gün sonra ciddi sorunlar yaşamıştım benzinden dolayı. http://www.endurocu.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8255&highlight=tekleme

Sanki aynı kabus filmini tekrar başa sarmışız gibi 3 gündür motosikletim zor çalışmaya, seyir halindeyken silkeleme yapmaya, stop etmeye başladı.

Motoru tamir eden arkadaşlar çok yoğun olduğu için bu kez kendim yapmaya karar verdim. Enjektör temizleyen Güven Garajı adlı firmaya (Ankara Şaşmaz sanayi eski 35. sokakta) gittim. Her şeyi birlikte söktük İlk önce enjektörü temizlettim. Enjektör yatağını da (tam adını bilmiyorum, karbüratör gibi hava kelebeği var.) söktürüp temizlettim. Gerçekten gözle görünür bir fark oldu. Temizlik öncesi yağ birikintisi benzeri pislikler vardı. Temizlik sonrasında pırıl pırıl oldu.

Tabi motoru çalışması da hemen ciddi oranda düzeldi. Enjektörcüdeki arkadaşa benzin filtresinin Borusan’da 230TL civarında oluşundan bahsederken forumlardan birinde okuduğum Volkswagen benzin filtresinin bizim BMW F650GS lerinkiyle (1 giriş, 1 regülatör ve 1 çıkışlı) aynı olduğunu ama o filtreden bulamadığımı, hatta Volkswagen servislerinin “Böyle bir filtre yok” dediğini falan anlattım. “Abi ben gördüm böyle filtre” demez mi? “Aman abicim hatırla hangi marka model” falan derken “Volkswagen Golf 2005” diyerek olaya noktayı koydu. Aslında daha önce araştırdığım için pek ihtimal vermedim ama yine de tamam deyip işim bitince dükkandan ayrıldım. Yolumun üzerinden VW servisine girip yedek parça bölüm sorumlusuna (pek de nazlandı bilgi verirken nedense) durumu anlattım. “46TL verirsen veririm parçayı” dedi. Hemen getirttim ve motorunki ile karşılaştıracağımı söyleyip servisin önünde seleyi söktüm ve yerine sığar mı diye boyutlarını karşılaştırdım. Bingo…

Sonra servis teknik sorumlusuna da konuyu anlattım. Çünkü bizim filtreler 3,5bar, VW Golf 2005 in filtresi 4 bar. Farkı nedir, ne sorun açar, faydalı mı, zararlı mı falan derken bir sıkıntı olmayacağına ikna oldum. “Bizim Volkswagenlerde 3 barlık filtre yerine 6 barlık takıyoruz bazen, sadece biraz ses yapıyor, çalışmasını etkilemiyor” gibi bir cümle de kurdu servis sorumlusu arkadaş. “VW bunu düşünememiş mi de 2 ayrı filtre yapmış” demedim tabi Very Happy Yeni filtreyi aldığım gibi heyecanla arkadaşımın tamirci dükkanına gittim.

Arkadaşımın oto tamirhanesinde söktüğüm eski filtreyi ve yeni filtreyi ağzımla içine üfleyerek kıyaslayayım dedim. Yenisinden hava normal bir şekilde zorlanmadan geçerken, eski filtreden havayı geçireceğim diye neredeyse hava başka yerimden çıkacaktı Smile

BMW F650GS benzin filtresi ve VW golf 2005 benzin filtresi

VW filtrenin hortum takılan borularını (giriş ve regülatör çıkış boruları) boğumun hemen dibinden keserek kısalttım. Çünkü fazla uzun. Bu işlemi yaparken kesim sırasında filtre içine çapak kaçmamasına dikkat edilmesi gerekiyor ve çok dikkatli kesmek gerekiyor. Boruların kenarlarını zımpara ile temizledikten sonra yine de bir pamuk parçası ile içeriye kaçmış olabilecek çapakları temizledim.

Hortumları ve kelepçeleri de elden geçirdim.

İşim bitince de bindim gazladım. Artık motosikletim gaza dokunduğumda şahlanıyordu. Gerçekten enjektör temizliğinden sonraki farkın üstüne ciddi anlamda bir fark daha oldu. Şimdilik 50 dk lık bir sürüş süresince bir sorun yoktu. İlerleyen günlerde sorun yaşarsam buraya yazarım arkadaşlar.

Umarım bu başlık F650GS sahibi arkadaşların işine yarar.

Toplam maliyet :
Enjektör ve enjektör yatağı temizliği ve işçiliği 50TL
VW Golf 2005 benzin filtresi 46TL
Gaza dokununca şahlanmanın keyfi paha biçilmez Wink
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 20, 2010 12:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bravo valla! Harika çözüm Smile
motorcuk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 20, 2010 9:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Mesut faydalı adamsın vesselam eline sağlık yararlı bilgilerini paylaştığın için çok teşekkürler..

m
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Skype Adresi
MesutKORKMAZ
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 20, 2010 11:05 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkür ederim Melih abi Smile

Filtre ile ilgili tek fark 0,5 bar basınç farkı olması. Bakalım zaman içinde nasıl bir sonuçla kaşılaşacağım.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
KNNi
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 20, 2010 7:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

paylaşım için teşekkürler .. inşallah sorun çıkmaz .. yakında işime yarayabilir ..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar