Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Devirdaim keçesi mi? f650 GS '00

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Devirdaim keçesi mi? f650 GS '00
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 16, 2010 11:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Burdizo, motorun su kaybını gözlemliyorsan kendi kanaatimce sisteme askeriyedeki gibi GESTAY-B yaptırma vaktin çok acil gelmiş demektir. Soğutucu suvu olarak SU kullanan motor sistemlerinde suyun miktarı, suyun eksilmesi hayati önem taşımakta olduğunu düşünüyorum. BMW parts sitelerinden edindiğim grafiğin linkini buraya yapıştırayım. grafik üzerinde incelersen sistemin soğutma tetibatında gözle görülür bir sorunu zatentespit etmişsin. grafikten hangi parçanın sorunlu olduğunu inceleyip araştırmanı o yöndeyap derim. Ayrıca tahmin ediyorumki hiçbir soğutma sistemi (kapalı devrelerde hava yapmadığı sürece) dışarıya, kendini soğutmak için konulmuş sıvıyı dökmez. fazla koyduysan taşırma yapabilir sadece ama buda hergün olacak bir durum değil. bir delikten bahsetmişsin bildiğim kadarı ile motorbloüu üzerinde hiçbirdelikten sıvı kaybı contalar, o-ringler ve keçeler eskimedikçe sıvı kaybı olmuyor. Bulunan deliklerin içeride çalışan parçaların ürettiği hava basıncı olabilir onu tahliye amacıyla konmuş olabilir, yada kuru çalışan parçaların ürettiği toz çapakları tahliye deliği olabilir diye düşünüyorum. makinalarımızda kuru şanzıman yada kuru çalışan parçalar olmadığına bu deliğin amacı hava tahliyesi olabilir diyebilirim.
- Ben motorumu herzaman aynı yere koyuyorum ve bıraktığım yerde motorumdan dökülen, sızıntıyla kaçan damlayan herhangi bir leke gözlemlemedim henüz. böyle bir lekenin oluşmasında zaten hemen kaynağını araştırır sorun büyümeden çözüme giderim. ama bugünekadar böyle bir iz leke görmedim.
- sökeceğin parçanın mutlaka iç yapısını BMW partslarından incele öğren derim.mutlaka bir adet yedek conta almalısın derim.iki kapak birbirinebelli birtorkta sıkı sıkıya kapatılıyor ve ısınan gövdeler zamanla contanın yüzeyinin kimi yarısının ana bloğa kimi yarısınında kapağa yapışmasına sebepoluyor , sökülürken yırtılma zedelenme olabilir ÇOK DİKKAT. bir tüp sıvı conta al derim nolmaz, ne olmaz.
- İLK defa Sökeceksen KESİNLİKLE HİÇ ACELE ETME.mümkünse bu işi zamanının bol olduğu döneme koy. parçaları sökerken temiz birkağıt üstüne çıktıkları düzende diz.montajda doğruve düzgün olur.
- motor kesinlikle buz gibi olsun.mümkünse sabahtan başla hiç çalıştırmadan. ısınan parçaların esnediğini unutmamak lazım.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 16, 2010 11:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

buda BMW partstaki soğutmasistemi grafiği ve parçalarının kodları ile listesi.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0172&mospid=47972&btnr=17_0199&hg=17&fg=05
Başa dön
burdizo
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 17, 2010 8:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sn. Turkizmir bilgilendirme için tekrar teşekkürler.

Motorun problemini giderdim.

1. foto daki damlama olan yeri motor tamircisi bir arkadaşımla beraber söktük. Çok basit bir sistem var orada motoru çalışmasıyla dönmeye başlayan bir pervane motor bloğundaki suyu radyatöre dolaştırıyor. Pervanenin takıldığı mil üzerinde 2 tane keçe var sırt sırta içteki keçe motor yağının suya karışmasını önlüyor dıştaki ise suyun yağa karışmasını. ikisin de ortasında bulunan kısımda bir tahliye deliği var. keçelerin hangisi bozulursa içteki ise yağ dıştaki ise (benimkinde olduğu gibi) su damlıyor. benim keçenin orta kısmındaki yay sudan dolayı kirlenmiş ve kırılmış sadece yayı değiştim mesele halloldu..
Konuyu takip edenler ve f650 gs i olanlar bahsettiğim delikten su yada yağ damlaması varsa keçeler değişecek yada bakılacak hepsi bu

Benim motorda soğukken damlama vardı ısınınca haliyle ortadaki mil genleştiği için sızdırma olmuyordu.
İlgilenen arkadaşlara tekrar teşekkürler.
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Hzr 17, 2010 11:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

e hadi geçmiş olsun. ama su ekleme işini tamaydınlatmış oldunmu şimdi. bundan sonra su eklemeyecekmisin? bunuda bir ara takiplerinden ve kullanımından sonra belirtirsen gs'i olan arkadaşlarada yardımcı olmuş olursun. Ben motoruma hiç su eklemedim bugünekadar çünkü böyle eksiltme gibi bir sorunu gözlemlemedim.
Başa dön
burdizo
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 17, 2010 3:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Suyunu tabiiki kontrol edeceğim. Normalde eksiltmemesi gerekiyor. Buradan paylaşırım.

Şimdi yapacağım Oksijen sensörünü temizleme işi sıcak havalarda devir düşüyor ve bazen olmadık yer de stop ediyor.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar