Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Led far uygulaması, artık akünüz bitmeyecek.

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Led far uygulaması, artık akünüz bitmeyecek.
Sayfa 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MesutKORKMAZ
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Nis 26, 2010 11:46 am    Mesaj konusu: Led far uygulaması, artık akünüz bitmeyecek. Alıntıyla Cevap Ver

Led far (Gündüz farı)

Arkadaşlar sonunda led farlarımı bitirebildim. Yaklaşık 2 aydır üzerinde çalışıyordum. Fotoğraflarını da kendim çektiğim için fotoğraf kalitesinden ödün vermek zorunda kaldım. Kusura bakmayın. Bu geçen iki ay süresince bir çok kez denemeler yaparak en uygun boyut ve gücü tespit edebildim. Dört farklı boyut ve güçte numuneler yaptım.

Peki neden bu kadar üzerinde durdum?
Malumunuz akülerimizin kapasiteleri küçük. Bir araba aküsü 45-90 amper/saat kapasitesine sahipken motosiklet aküleri genelde 5 – 15 amper/saat kapasiteye sahip. En yükseği de sanırım 30amper/saat kapasiteli.

Elektrik sistemine bağlayacağımız cihazlar motosiklet çalışırken alternatörden, çalışmadığı zamanlarda da aküden besleniyor. Ancak bağladığımız cihaz alternatörümüzün aküyü şarj etmek için ürettiği akımdan çalmaya başladığı andan itibaren bizim akümüz yeterince şarj olamıyor. Daha sonra da “akü bitmiş” , “akü şarj olmamış” , “marş basmıyor” gibi sorunlar yaşıyoruz ya da bunları yaşamamak için bağladığımız cihazları çok gerekmedikçe çalıştırmıyoruz. (Bir bilgi notu: Benim F650GS’in alternatörü 400W. Isıtıcılarımı çalıştırırken sorun yaşamadım. Ancak 2 tane 55W sis takıp çalıştırınca 2 farklı günün sabahında sorun yaşadım. Marş basmadı. Sisleri hemen söktüm.)

Bir örnekle açıklamak gerekirse. 150W lık alternatörü olan bir motosiklette seyahat sırasında fazladan 2 halojen far kullanıyorsanız 2x55W=110W güç harcaması yapmış olacaksınız. E peki motorun diğer aksamları için gereken enerji nereden sağlanacak? Geride kalan 40W lık enerjiden ve aküden. Bırakın akünün şarj olmasını, akü sistemi beslemek zorunda kalacaktır. Bakınız aşağıdaki tablo:

Sözü bayağı uzatmışım. Bitiriyorum.

Amacımız görünürlüğü arttırmak olduğuna göre yüksek güçlü halojen farlar yerine led farlar kullanırsak sorun yaşamayız. Aydınlatma konusunda aşağıdaki fotoğraflar sanırım yeterli olacaktır.

Çektiğim fotoğraflarda motosiklet çalışır durumda değildi. Yani besleme gerilimi sadece aküden 12V idi. Motor çalıştığında ve maksimum tork devrine ulaştığında bu gerilim 13.5 - 14V a kadar yükselebiliyor. Ledlerin parlaklığı belirgin bir şekilde artıyor. (Gerilimin %15 civarında artmasına rağmen parlaklık daha çok artar.)

Dört ayrı model ve 2 ayrı renk (Parlak metal ve mat siyah) seçeneği ile. Sırasıyla 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli far.

Gündüz fark edilmemek mümkün değil. Park lambası ile birlikte.

Gece kısa far ile birlikte kıyaslama durumu. Sırasıyla: 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli farın 3 tanesi, 12 Ledli farın 9 tanesi, 12 Ledli farın tamamı.

Kapalı bir alanda aydınlatma durumu. Sırasıyla: Kısa far, Uzun far, 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli farın 3 tanesi, 12 Ledli farın 9 tanesi, 12 Ledli farın tamamı.

Yolda aydınlatma durumu. Sırasıyla: Kısa far, Uzun far, 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli farın 3 tanesi, 12 Ledli farın 9 tanesi, 12 Ledli farın tamamı.

Geceleri bu farları tam kapasite ile yakmak karşıdan gelen araç sürücüleri için sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden elektronik kontrol ünitesi ile gece seyahat durumuna göre ışığın kısılması gerekmekte.

Teknik veriler:
Besleme gerilimi 12V
Güç harcaması :
1 Ledli takım................. 4W
3 ledli takım.................. 8W
6 ledli takım.................. 16W
12 ledli takım................ 32W

Boyutlar: (Montaj ayağı hariç)
1 Ledli far çapı ................ 28mm
3 ledli far çapı ................. 56mm
6 ledli far çapı.................. 78mm
12 ledli far çapı ................ 105mm

Işık kaynağı gücü:
Her bir led 110 Lümen

En son MesutKORKMAZ tarafından Pts Nis 26, 2010 9:40 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
gamsiz
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Nis 26, 2010 12:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

eline saglık arkadaşım.güzel ve faydalı bir çalışma.teşekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
naproksen
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Nis 26, 2010 12:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bunları nerden alabiliyoruz, senden mi?
yoksa başka bir yerden mi? Question Question
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Nis 26, 2010 12:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eline sağlık, güzel bir uygulama gerçekten.

Montaj şekli konusunda biraz daha bilgi verebilir misin? Mesela koruma demirine nasıl bağlıyoruz? Kabloları doğrudan akünün + ve - kutuplarına bağlıyoruz değil mi?Açma kapama düğmesi nasıl?
MesutKORKMAZ
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Nis 26, 2010 12:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

gamsiz demiş ki:
eline saglık arkadaşım.güzel ve faydalı bir çalışma.teşekkürler

Teşekkür ederim Wink

naproksen demiş ki:
bunları nerden alabiliyoruz, senden mi?
yoksa başka bir yerden mi? Question Question

Henüz üretime başlamadım. Bu hafta içinde başilamayı düşünüyorum. Forum kuralları gereği buradan satış yapılamıyor. Üretim bitince sizi bir alışveriş sitesine yönlendirebilirim.

emrello demiş ki:
Eline sağlık, güzel bir uygulama gerçekten.

Montaj şekli konusunda biraz daha bilgi verebilir misin? Mesela koruma demirine nasıl bağlıyoruz? Kabloları doğrudan akünün + ve - kutuplarına bağlıyoruz değil mi?Açma kapama düğmesi nasıl?

Teşekkür ederim.
Montaj şekli normal bir sis farı ya da sürüş farı montajı gibi. Doğrudan 12V vererek çalıştırabilirsin. Anahtar takıp takmamak senin inisiyatifinde. Çok az akım çektiği için doğrudan normal far kablosuna da bağlayabilirsin. Böylece açma/kapama anahtarı sorunu da kalmaz. Bu nedenle set içinde anahtar vermeyi düşünmüyorum.

En son MesutKORKMAZ tarafından Pts Nis 26, 2010 8:02 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Sonraki
1. sayfa (Toplam 15 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar