Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - hard enduroda dizel yağ..

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

hard enduroda dizel yağ..
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
yzglcXR
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Nis 23, 2010 11:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

suzeko demiş ki:
Arkadaşlar merhaba. Malum yaz geliyor, havalar git gide ısınacak. Yağın durumu ve kalitesi çook önemli. Bu noktada sözüm 125 ten 650cc ye kadar tek silindir 4t enduro binicilerine. Ama özellikle hava ve yağ soğutmalı makine kullananlara. (xl200-xr200-xl350-xr400-xr600-dr350-dr650-dr800-xt350-xt600 vs...)

Otomobil yağlarını manyetik özelliklerinden dolayı ıslak debriyajlı motorlarımızda kullanmıyoruz. Peki aranızda (özellikle yazın), ağır şartlarda çalışan dizel araçlar için üretilen shell rotella, mobil delvac gibi 15-40 yağları kullanan varmı??

Yabancı sitelerdeki forumlarda, xr serisi gibi performanslı makinelerde yukarıdaki 2 markayı kullananları ve bu kişilerin çok memnun olduklarını gördüm. Özellikle yağ veya sadece hava soğutmalı motorlarda vites geçişlerinin çok yumuşak ve kolay olduğunu yazmışlar.

Fikri olan, kullanan, bilen varsa paylaşalım derim.

Şimdiden çok teşekkürler..

Erkan 14W-40 dizel yağını kullanabilirsin, yarı sentetik bir yağ ve uzun ömürlüdür,
SWM 350 de kullandım, neredeyse aynı makina, (imzamdaki beyaz motor)
http://delatte.f.free.fr/rotax/images/swm350.jpg
soğutmada daha iyi verim sağlıyor,
dizel golf'tede aynı yağı kullanıyorum,
naçizane tavsiyem, her değişimde yağ filtresini de değiştirmen, veya tamamen temizleyip takman,

kolay gelsin..

BarisB77 demiş ki:
mrb, suzeko
benim de sorunuz üzere sorum (merakım) var Smile

dizel araç için olan motor yağlarında manyetik özellik yok mudur Question

Manyetik özellik yoktur, sentetik demek istediniz galiba,
yağın derecesi ve özelliğine göre değişir, mesela 15W-40 yarı sentetiktir,
(üzerinde semi-sentetik)diye belirtilmiştir,
motosikletlerde ıslak debreyaj'larda tam sentetik tavsiye edilmez,
balataların kaçırmasına neden olur..

Sevgiler..
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Cum Nis 23, 2010 9:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yzglcXR bilgi paylaşımın için teşekkür ederim. Ağır yük altında çalışan dizel araçların kullandığı yağların motoru daha iyi koruyacağı fikri aklıma yatıyor. Tek çekincem akışkanlık ve debriyaj balataları. Şu an motul var. Motoru aldığımdan beri çoğu arazide 500 km gibi bir yol yaptım. Bakalım 500-600 km sonra yağı değiştiricem belki o da kafama tamamen yatarsa mobil delvac 15-40 kullanabilirim.

BarisB77 tam sentetikler debriyaj balatalarını kaplayıp sıvanıyor. Sonra debriyaj kaydırıyor. Bu yüzden otolarda kullanılan motor koruma katkıları gibi motosikletlerde kullanılması çoook riskli.
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
BarisB77
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Nis 25, 2010 10:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yzglcXR demiş ki:
Manyetik özellik yoktur, sentetik demek istediniz galiba

mrb, yzglcXR
suzeko mesajında o şekilde yazmıştı
suzeko demiş ki:
Otomobil yağlarını manyetik özelliklerinden dolayı.........

suzeko demiş ki:
BarisB77 tam sentetikler debriyaj balatalarını kaplayıp sıvanıyor. Sonra debriyaj kaydırıyor. Bu yüzden otolarda kullanılan motor koruma katkıları gibi motosikletlerde kullanılması çoook riskli.

teşekkürler.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
BlackRose
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pzr Nis 25, 2010 10:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben 15w-40 full sentetik yağ kullanıyorum.

sentetik yada yarı sentetik yada mineral bu yağların üretiliş şeklidir sadece
sentetik kimyasal yollarla elde edilen yağ
mineral madeni olarak elde edilip rafine edilmiş yağ
bitkisel yağlar var bide konumuzla ilgisi yok

tam sentetik yağın tek farkı şu olucaktır, eğer yağ yanıcaksa buharlaşıcaksa geride kalıntı bırakmaz ve buda iyi birşey. Mineral yağlar buharlaştıkca mutlaka bir miktar karbonize olmus atıklar bırakır.

dizel yağların farkı ise motorin in içinde bulunan sülfüre ve bunun yanma sonucu olusan su buharıyla bir araya gelip yaratacagı asidik özelliklere karşıdır. Benzinli motorlarda kullanmanızın bir faydası oldugunu sanmıyorum.

Manyetik özellik ise.. motor dururken yağ aşağı süzülecektir ve ilk marşta tekrar yukarı pompalanacaktır. Manyetik özellikleri olan yağların yüzeyden akması ve karter de toplanması daha uzun süre ister bu nedenle daha uzun süre motorun üst kısımlarındaki mekanik aksamlar yağlı kalmıs olur. Başkada bi espirisi yok.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Pts Nis 26, 2010 9:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

suzeko, yağlarından memnunlarmış, sorun yaşamıyorlarmış derken acaba o koydukları yağı kaç kez makinelerine koydular? kaç km dir bu yağı tecrübe ettiler bu çok önemli bence! yağı koyup 2 gün sonra abi çok güzel yağ; vites harika geçiyor diyenini çok gördüm.. bence bu şekilde bir tecrübe nakletmek ve tavsiye etmek için kesinlikle uzun bir zaman gerekli diye düşünüyorum...

anca sana şöyle bir örnek verebilirim: benim bir arkadaşım MCT250 kullanıyordu, baya kullandı ve hep turbo dizel yağı kullandı; hiçte bir sorun yada şikayet duymadım ağzından diyebilirim...

ben ise yaklaşık 6 seferdir "MOBİL 1 tam sentetik 15W50" kullanıyordum: hiç sorun yaşamadım inanılmaz da memnundum hem kalınlığı hem tam sentetik olması yüksek ısılarda sorunsuz olmasını sağlıyor... şimdi ise 10w60 Mobil1 Extended Life kullanıyorum makinenin sesi azaldı sanki, yine hiç bir sorun yok gibi duruyor; ama bir süre kullanmak lazım, netleştirmek için tabi..

tenereahmet, Dostum; sana da kesinlikle katılıyorum... yağsız bırakmayalım..

Saygılar...

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar