Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BOR POWER NEDİR ACABA?? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARMI?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BOR POWER NEDİR ACABA?? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARMI?
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Apn
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Oca 13, 2010 2:38 pm    Mesaj konusu: BOR POWER NEDİR ACABA?? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARMI? Alıntıyla Cevap Ver

Selamlar arkadaşlar;

İnternetten gördüğüm kadarı ile 4 zamanlı motorlar için çeşitli yağ katkıları mevcut. Bunların içinden BOR POWER ön plana çıkıyor. Çeşitli forumlardaki yorumların çoğunu olumlu yönde. Motorsiklette kullananlarda gayet memnun olduklarını belirtmişler. Araştırdığımda motorsiklet için kullanılabilir ibaresi göremedim. Bayileri aradım kimse net bir bilgiye sahip değil, yetinmedim merkezlerini aradım net cevap veremediler başka bir numara vererek teknik ekibe yönlendirdiler. Burada da verimli bir cevap alamadım daha doğrusu motorsikletlerde kullanılıp kullanılmayacağına dair kesin bir yanıt elime geçmedi. Eğer sizlerden kullanan birisi varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim...
Teşekkürler...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
fittirik61
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş Oca 13, 2010 6:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben belirli olcude kullandim ve ne yazikki havalandirmadan disari basti tum yagi

ayrica bende debriyajda surtunmeyi azalttigi icin tebriyajda kacirma olacaginida dusunuyorum Very Happy
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Oca 14, 2010 1:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kuru tip debriyajlılarda sorun çıkmaz. Fakat motor yağı ve debriyaj yağı aynı olan ıslak tip debriyajlı makinalrda kullanılması kesinlikle sakıcalı dereim...

www.karadenizgezginleri.org
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
aleko
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Oca 14, 2010 1:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bu bilgiler seni aydınlatır.
anladığım, bize uymaz.

aleko

NNT Nanoteknoloji A.Ş.'nin bulduğu ve dünyada henüz bir benzeri olmayan yöntemle elde edilen Nanoteknolojik MCDP Bor kristalleri ile, benzinli, LPG'li ve dizel taşıtların motor aşınmalarını sıfıra yakın bir düzeye indirmektedir. Motorların iç yüzeyini elmasa yakın sertlikte bir film tabakası ile fiziksel olarak kaplayarak sürtünme ve aşınma hasarlarını önlediği gibi, motorların beygir gücünde %10 düzeyinde artış sağlamaktadır. Sıvı karışım halinde motora uygulanan BOR POWER, motor hararetinin aşırı yükselmesine engel olarak performansın düşmesini önlemekte ve motor yağının ömrünü en az iki kat uzatabilmektedir. Diğer bir özellik de, yakıt tüketimini yüzde 7 ila 15 oranında düşürmesidir. BOR POWER teknolojisinde yağın içine özel Bor atomlarının yerleşmesi ve dağılması sağlanmaktadır. Bu teknolojinin amacı, sürtünen yüzey çeperinde 6 atom kalınlığında bir koruma kalkanı oluşturmaktır. Bor, gerek elmas kadar sert olması, gerekse ısıyı mükemmel yalıtma özelliğiyle şu ana kadar üretilmiş en yüksek performanslı yağlayıcı maddelerden birini oluşturmuştur. Bunun dışında diğer yağlayıcılar ve katkı maddeleri yağlarla kimyasal tepkimeye girerken, Bor Power herhangi bir tepkime yaratmadığı için ömrü diğerlerine göre çok daha uzundur.

BOR POWER PARAMETRİK ÖZELLİKLERİ

*Dünyanın en sert film tabakasını oluşturur. 9 Mohs
*Dünyanın en seri ısı iletkenidir. Film hali:1200W/mK
*Saflık derecesi:99.9 %
*Yüzey alanı:400–480 m2/gr.
*Tane (kristal) büyüklüğü, küresel:5 angström,0.5nm-2nm
*Isıya dayanıklılığı:950 C ile 1300 C
*Hiçbir kuvvetli asit ve baz ile reaksiyona girmez.

Ekonomik ve Mekanik Kazanımlar;
1- Dizel ve benzinli araçlarda motorun durumu ve kullanışa göre,7% -10% yakıt tasarrufu.
2- Motor yağ kulanım ömrünün 2 kat artması.
3- Performansın ( Beygir Gücü ) 9% artması.
4- Motor rektifiye ömrünün 100% artması.
5- Motor parçalarında sürtünme ve aşınmaların 70% azalması.
6- Motor yağı ısısını sabitleyerek, hareket ve buharlaşmadan kaynaklanan yağ kaybını ve yağ yakmayı önlemesi.
7- İlk marşa basıldığında sürtünme ve aşınmaları en aza indirmesi.
8- Karteri delinip yağı eksilen aracın 1–3 saat süreyle yolculuk yapabilmesi.
9- Motor sesinin azalması ve egzoz gazlarını minimum seviyeye indirerek ekolojik dengeye fayda sağlaması.

BOR POWER FARKI

Piyasadaki yağlayıcı malzemeler ve bunların katkıları, tamamen kimyasallardan oluşmakta, istenmeyen hallerde motorlarda bazı kimyasal reaksiyonların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Metal yüzeylerde, hareketli parçalarda tahribatların oluşmasıyla da araç sahiplerine maddi külfetler getirmektedir.

Örneğin; Bu kimyasalların parçalar üzerinde oluşturdukları film tabakası, yüksek ısı ve darbelere maruz kaldığında yanarak bulunduğu yüzeyde kül tabakasına dönüşmekte ve bu kül tabakası metallerin eskimesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle koruyucu yağ katkıları, kimyasal olarak film tabaka oluşturduklarından, bu tabaka toplu iğne ucu kadar bir metal parçacığı tarafından yırtılabilmekte ve işe yaramaz hale gelmektedir. Sonuç olarak kalıcı bir fayda sağlamamaktadır.
Pazardaki bütün konvansiyonel yağlayıcıların içerikleri mikron büyüklüğünde katı yağlayıcı tabir edilen parçacıklardan oluşmakta ve motor içerisindeki aşınan parçacıklarla birleşip moleküler kütle oluşturabilmektedirler. Bunun sonucu olarak ta filtreleri belirli oranda tıkayarak, yağ devir daimini önleyebilmekte, yağ pompasının zorlanması sonucu pompa arızalarına sebep oldukları gibi, yeterli yağlama yapılamadığı için ısınan metaller genleşerek, sekman kaynatma veya motorun bloke olmasına sebep olabilmektedirler. "BOR POWER" mikronun binde biri büyüklüğünde 0,5 ve 3–4 nanometre boyutunda mono kristal BOR ve MCDP kristallerinden oluştuğu için, -Hiçbir kimyasal fazla birleşmez, moleküler kütle oluşturmaz. —Yağ filtresini tıkama riski sıfırdır, dolayısıyla pompa arızaları oluşmaz, motor ve makinelerin rahat yağlanmalarını sağlar.

SHELL GEBZE AR-GE LABARATUARINDA YAPILAN AŞINDIRMA TEST SONUÇLARI:
İTÜ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, TEKNOLOJİ GELİŞTİRME MERKEZİNDEN ALINAN SERTİFİKA:
SHELL Gebze AR-GE Laboratuarı MADENİ YAĞLAR bölümünde, TSE aracılığı ile 26.03.2001 tarihinde yaptırmış olduğumuz AŞINDIRMA Testlerinde;
BOR POWER katkılı yağın aşındırması milyonda bir çıkmıştır.

“PPM 1: Milyonda bir”

Bu Test sonuçları İTÜ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME MERKEZİNDE, MCDP ile birlikte sertifikalanmıştır.
Bu sonuç BOR POWER’ın motorun çalışan parçalarındaki aşınmayı durdurarak parça ömrünü arttırdığı gibi, yağın viskozitesini koruyarak, ömrünün birkaç misli artmasına vesile olmuştur.

Ürünlerimiz;

1-INDEPENDENT EUROPEAN CERTIFICATION-EC
2-BS EN ISO 9OO1:2000
3-TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ’nün,

“İMALATTA YETERLİLİK BELGESİ” ve “KALİTE UYGUNLUK BELGESİ” ne SAHİP MODERN TESİSLERDE URETİLMEKTEDİR.

BOR POWER KULLANIMI

BOR POWER KULLANIMI

Teknolojik her cihaz ve ürünün kullanma talimatına uyma gereği olduğu gibi, BOR POWER'ın da kullanımında uyulması gereken kurallar tüketici tarafından çok iyi incelenmeli ve talimata uygunluğa riayet edilmelidir.

Kısaca;

a- Mekanik arızası olan motorda kullanılmaz.
b- Çaptan düşmüş-Rektifiye süresi yaklaşmış motorda yeterli faydayı sağlamaz.
c- Kullanılmış yağa katılmaz.
d- Filtre ve yağı değiştirmeden kullanılmaz.
e- Motor ısısı 80 °C' ye gelmeden kullanılmaz.
f- BOR POWER uygulanan motor en az 20 – 25 dakika çalışmadan kendi haline bırakılmaz.

Yani Bor Power kullanıcısı, ürünün kullanma talimatına uyması halinde kazanımları görür ve Nanoteknolojinin hazzını yaşar.

" Aracınızın yağını ve filtresini değiştiriniz. (Taşıt araçları için)
" Aracınızı 10 dakika çalıştırıp, yağın ısınmasını sağlayınız. (70–80°C)
" Aracınızın motorunu stop ediniz.
" Bir kaç dakika çalkaladığınız BOR POWER’i, motor kapağını açıp yağa boşaltınız.
" BOR POWER'ın motorda eşit dağılımını sağlamak için aracınızı 15–20 dakika çalıştırınız
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Aksu
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Oca 14, 2010 12:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben otomobilime Bor Power koydum ve gerçekten çok büyük farkı gördüm. Motosikletime de ilk yağ değişiminde bu katkıyı ekleyeceğim.

Şöyledir, böyledir diye anlatıma girmiyorum, herkesin kendi bileceği bir konudur ancak 33 yıllık bir ehliyetli sürücü olarak tavsiye ederim.

Yağlı debriyaja tavsiye etmeyen arkadaşın görüşüne katılmıyorum, aksine daha iyi olur diye düşünüyorum. Her tür araçlarda motor-şanzuman-diferansiyel de kullanılır.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar