Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - TA ARKA DİŞLİ ÇÖZÜMLERİ

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

TA ARKA DİŞLİ ÇÖZÜMLERİ
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
tigerblood
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 11, 2009 12:16 am    Mesaj konusu: TA ARKA DİŞLİ ÇÖZÜMLERİ Alıntıyla Cevap Ver

SELAMLAR 1 senedir 2006 transalp kullanıyorum.. sorunum yüksek devirlerde yavaş gitmesi.. motor 3000 devirde 70 km yapıyor.. şehirler arası ortalama hız kendimce 100 km olmalı.. fakat 100 km hıza çıktığımda motorun devir sayısı 4500 -5000 arası oluyor.. ta redline 'a 8000 de giriyor.. (4500 5000 devirde benzin sarfiyatı baya artıyor..
Benim hedefim 3000 devirde giderken 100 km hız yapması.. bunun için arka dişliyi küçültmem gerektiğinin farkındayım.. tecrübeli bi kaç abilerim.. kullandıkları makinalardaki dişli sayılarını söledi ve arka dişliyi ufaltmamın mantıklı olucağını söledi..
örnek. kawasaki klr 650: arka dişli 43 diş . motor 45 hp (aklımda kalanı sölüyorum..) TA ise 55 hp 55 diş olması lazım.. KLR 650 daha düşük bir hp ye sahipken düşük dişli sayısıyla yüksek hızlara çıkabiliyor ve gayette sağlıklı çalışıyor.. bunu neden TA ya uygulamıyorlar ?
bu konuyla ilgili bilgi birikimi olan arkadaşlarımın cevaplarını merakla bekliyorum..
amacım uzun yolda yakıt tüketimini düşük seviyelere indirebilmek..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Hzr 11, 2009 1:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tigerblood, Spesiyal ve hard endurolar da profesyonel kullanım için dişli oranları ile ayarlamalar yapılıyor, çünkü zamana karşı ve çok süratlere çıkmadan özellikle cross parkurların da istenilen seriliktir son süratin enduro yarışmaları hariç pek önemide yoktur.Bu bağlam da olaya bakarsak yarışlara katılım amacı taşımayan bu tip keyfe modifiye uygulamaların gereği de yoktur.Dişlileri değiştirmekle ya seriliği kaybedeceksin yada son sürati.Orijinal durum da ki makine bir yokuşu 3. vitesle çıkabiliyorsa :ön dişliyi 2 diş büyütüp arka dişliyi aynı bırakırsan son sürat artar serilik düşer ve vites araları uzayacağından aynı yokuşu 2 ile hatta 1 e bile düşebilisin.Yada tersini yaparsan: ön dişli
aynı arka iki diş fazla olursa serilik düşer son sürat artar yokuşda ki problem aynı olur.

Ön dişli aynı ,arka dişli yi küçültürsen serilik çok artar aynı yokuşu 4 le çıkabilirsin ,son süratin düşer motor bağırır keza ön dişliyi küçültüp arka dişliyi aynı bırakırsan
serilik artar sürat düşer motor bağırır durur.

Büyük motosiklet üreticileri bu konulara rakiplerinden dolayı gereğinden fazla kafa yoruyorlar .Honda TA nın en uygun dişli vites oranı budur demiş yakıtının biraz fazla olduğu şikayetlerine rağmen.Motorunuzdan keyif almanızı orijinal haliyle kullanmanızı tavsiye ederim. Very Happy
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 11, 2009 8:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba,
Yabancı sitelerde birçok insan bu modifiyeyi yapıyor, okuduğum kadarıyla. Burda bizim bir ingiliz arkadaşta yaptı. Söylediğine göre yakıt tüketimi azalmış ve uzun yolda deviri fazla zorlamadığı için daha rahat yolculuk yapıyormuş. Eğer ingilizcen varsa linki şu şekilde...
http://travelswithmymotorbike.wordpress.com/2008/12/11/sprockets-changed-what-a-difference/
Yanılmıyorsam 48 dişliydi onun yerine 46 dişli taktı. Şahsen ben bu tarz şeylere çok sıcak bakmıyorum, artı benim Africa Twin in arka dişli sayısı orjinalden 45 zaten...
Very Happy Very Happy Smile
tigerblood
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 11, 2009 10:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yolladığınız link için teşekkür ederim.. evet genelde bu konuyu kimle paylaşsam honda bişi biliyorki yapmış cevabıyla karşılaşıyorum.. evet bişi bildikleri belli.. fakat TA hem asfalt hem toprak yollara göre ayarlanmış bi enduro..
Ama bi genelleme yaparsak çoğu kişi lastik değişiminde asfalt ağırlıklı lastik kullanmış.. satılık ilanlara baktığımda coğu kullanıcı metzeller takmış.. yani cadde için kullanıyorlar ..
Cadde ağırlıklı kullanım için bana arka dişli küçültmesi çok mantıklı görünüyor. 3000 devirde 100km yapmam lazım
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

[img]http://i751.photobucket.com
Başa dön
gallows_f4
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Hzr 11, 2009 12:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:

fakat TA hem asfalt hem toprak yollara göre ayarlanmış bi enduro..
Ama bi genelleme yaparsak çoğu kişi lastik değişiminde asfalt ağırlıklı lastik kullanmış.. satılık ilanlara baktığımda coğu kullanıcı metzeller takmış.. yani cadde için kullanıyorlar ..

Aslında doğru söylüyorsun ama buradaki insanların genelinin gönlü satıh arazide uzun yolda, dağda, kırda.

Enduro nun hak ettiği şeyler yani Very Happy Very Happy

Devir konusunda, 3000 devirde 100km yapacaksan 1500 devirde 50 km demektir kabaca hesapta.
Bundan dolayı ani ve atak hızlanmaları yapacağın zaman motorun boğulma yapacaktır diye düşünüyorum. Confused

__AFRICA TWIN__
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar