Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motoruma yan çanta (side case) yaptım.

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motoruma yan çanta (side case) yaptım.
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MesutKORKMAZ
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 03, 2009 9:50 pm    Mesaj konusu: Motoruma yan çanta (side case) yaptım. Alıntıyla Cevap Ver

Havalar ısındı, kanımız kaynıyor artık. Bir yerlere giderken erzak vs malzemeleri nereye koyacağız? Tabiki yan çantalara. Bunun için de yan çanta yapıyoruz. İyi seyirler Wink

Önce gidip bir yerden alüminyum çanta alıyoruz. Ben Koçtaş’tan aldım.

Çanta ve motora bağlantı yerleri ölçülerine göre taşıma aparatını hazırlamaya başlıyoruz. Ben önce sökülüp takılabilen bir şey olsun istedim Bu yüzden biraz karmaşık oldu. Ancak söküp takmak uzun sürdüğü için sabit yapmakta fayda var. Söküp takma işlemi doğrudan aparatla birlikte motordan sökülerek yapılacak. En azından benimki öyle Smile

Boru seçimini yaparken işin uzmanlarından bilgi aldım. 17 / 1.5 mm boru alıp sanayide verdiğim ölçülere göre büktürdüm. Çantanın alt taraftaki parçayı açılıp kapanır bir şekilde tasarlandım ki çantayı çıkardığımda menteşeleri sayesinde kapatabileyim. Motorun yanlarında çıkıntılık yapmasın. Ama sabit kullanmaya karar verdiğim için boşa uğraşmış oldum.

Taşıma aparatını motora tutturmak için birkaç parça malzeme hazırlamak gerekti.

Yerinde görmek için deneme amaçlı montaj yapılmış hali.

Destek parçalarının ölçüleri alınırken.

Kaynak işlerinin büyük kısmı bittikten sonra, taşıma aparatının durumu.

Bu şekilde boyanmadan yerine montajını yaptıktan sonra çantaları da takıp 2 hafta kadar denedim ki bir sorun yaşarsam üzerinde çalışabileyim.

Boyadan sonra taşıma aparatının tüm parçaları.

Boya sonrası yerine montajı yapılan taşıma aparatının boruları içine kablolar döşedim. Aşağıda niçin döşediğimi anlayacaksınız Smile

Asıl bomba şimdi!!!
Alüminyum çanta diye aldığınız çanta, incecik alüminyum folyo kaplanmış kontralit (3mm kalınlığında ahşap malzeme) çanta olabilir aman dikkat Sad Fiyatından huylanmıştım zaten ya neyse…

Tabi bu durumda küsüp işi yarıda bırakmak olmaz buna da bir çare düşündüm. Çantanın içine alt ve yan yüzeyleri tam kaplayacak U şekilde 2mm kalıklıkta sac büktürdüm. Böylece çanta zırhlı çanta oldu Smile

Yukarıdaki fotoğraftaki bu halkalar da ne?
2 haftalık deneme sürüşüm sırasında çantanın içine koyduğum zincir spreyi vs malzemeler gaz ve fren durumuna göre çanta içinde bir öne bir arkaya yuvarlandılar. Bu tür malzemeleri taşırken sabitleyebilmek için bu halkalardan her bir çanta içine 4 tane perçinledim. Aralarına da bagaj lastiği tarzında lastikler gerdim mi işlem tamamdır Wink

Çantalarla motosiklet bayağı genişlemiş olacağından ve görünürlüğü arttırmak amaçlı olarak çantalara birer LED’li stop takmak gerekti. Çanta içinde sıfır yükseklik oluşturacak malzeme seçildi. Stoplar için delik yerleri işaretlendi.

Delik açılmış hali.

Stop takılmış hali. Boruların içinden geçen kablolar, bir çok arkadaşımın tahmin ettiği üzere stoplara enerji naklini gerçekleştirmek için idi.

Veee motora montajı yapılmış çantalardan birkaç fotoğraf.

Normal seyir sırasında yanan park lambası durumu.

Frenleme sırasında yanan stop lambası durumu.

Seyir sırasında yanan sinyal lambası durumu.

Frenleme sırasında yanan sinyal lambası durumu.

Bu da hava kararmaya yüz tuttuğu zamanda ki normal park lambası durumu.

Yine hava kararmaya yüz tuttuğu zamanda ki frenleme sırasında stop lambası durumu.

Yine hava kararmaya yüz tuttuğu zamanda ki normal park lambası ve sinyal durumu.

Siz söylemeden ben söyleyeyim:
1) Çantaların üzerinde görünen delikler, çantanın tekerlek ve el tutamağının sabitlendiği delikler idi. Ben bu aparatları söktüğüm için delikler böyle kaldı. Reflektör folyo alarak yapıştırdım ama fotoları burada yok, delikler de yok :cool:

2) Bir de yağmur konusu var. Maalesef izoleli bir çanta olmadığı için yağmur suyunu içeriye alıyor. Bunun için de galoş (hastanelerde ayaklara giyilen lastikli poşet) tarzında bir yağmurluk yapmayı düşünüyorum.

3) Çanta içine büktürdüğüm U şeklindeki sacın iç yüzeyine 8-10mm kalıklıkta sert sünger ya da benzeri bir malzeme kaplayacağım. Bu da taşıdığım malzemelerin çanta çeperlerine çarptığında meydana getireceği ses ve darbeyi engelleyecek.

4) Dönüşlerde yere değmiyor. Sürüş sırasında becerebildiğim kadar yatırdım, sorun yok.

5) Aerodinamik konusuna hiç girmeyelim isterseniz Very Happy bir dolu hata çıkacaktır Very Happy Deneyimlerime dayanarak söylüyorum. 160km/h hızda hissedilecek bir şekilde sorun yaşamadım. Wink

6) Neler taşıdım? Yağmurluk, dizlik, mont, el aletleri (matkap, tornavida pense vs), market - pazar alışverişi :)Tek sorun dengeli yüklemek sanırım.

7) Eee bunu zaten hazırı var Kapa, Givi vs :cool: diyenlere : Hazırının uçuk fiyatları da var tabi. Bir de hazırını alıp takınca bu kadar zevk almazdım kesinlikle Wink

Cool Genişlik konusune gelince... Motorun genişliği 91cm, yan çantalarla genişlik 98cm gibi birşey oldu (tam hatırlayamadım) yani ciddi bir sorun yok Wink

9) Sabır gösterdiğiniz için teşekkürler :p

10) Maliyet: 250TL (ulaşım hariç)

11) Bitti Smile

12) Bir kaç foto daha Wink

Lambanın bulunduğu yüzey bugün gri reflektör folyo ile kaplandı.

En son MesutKORKMAZ tarafından Prş Hzr 04, 2009 11:44 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
EnduRock
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 03, 2009 10:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hayırlı olsun, güle güle kullan. özellikle çantaddaki lambalar güvenlik açısından güzel olmuş bence.
Triumph
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 03, 2009 11:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

eline koluna sağlık uğraşınca oluyormuş insanın kendi yaptığı iş kadar mutlu bir olay yoktur güzel olmuş güle güle kullan... Very Happy
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 03, 2009 11:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

mafit, TOURATECH -Zega aluminyum çantalar çok para nerdeyse ikinci el ybr parası; gördüğü iş sizin yaptığınız çantaların göreceği iş kadar.Mafit -Zega çantalar güzel olmuş, emeklerinize sağlık, keyifli kullanımlar.Şehir içi kullanımlarda daha dikkatli olmalısınız ,yan çantaların varlığı bazen unutuluyorda. Very Happy

En son pelletizer tarafından Cum Hzr 05, 2009 12:35 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
hoca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Hzr 04, 2009 9:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Super olmuş hocam ellerıne sağlık su alma olayını sılıkonla önleme şansın olmadımı
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar